Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 02, 2020 9:03 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 261 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Następna strona
 Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpośred- 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
merss napisał(a):
Episkopat Polski zwrócił się 15 lat temu do Watykanu o wyrażenie zgody na przyjmowanie komunii do rąk i tę zgodę uzyskał. Dopuszczone są obie. Jeśli zalecają do ust, nie widzę problemu. Jeśli pozostawiają wybór wiernemu, też nie widzę problemu. W mojej parafii postąpiono uczciwie, w warunkach rozpoczynającej się pandemii podano, ze wierny może sygnalizować, że chce do rąk. Zauważyłam jednak, że zwiększono staranność podawania do ust. W czerwcu zobaczymy co się z tego urodzi. Do końca mają powinniśmy uporać się w epidemią. Prognozy podają, że szczyt krzywej Gaussa powinien pojawić się w okolicach Świąt a potem notować się będzie spadek. Tyle samo czasu co następował wzrost, więc ok 6 tyg.

Wydaje mi się że ta prognoza się nie sprawdzi.

Pn kwi 06, 2020 6:52 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
mniszek_pospolity napisał(a):

Z Argumemtami Cejrowskiego rozprawił.się Mikołaj Kapusta. Wszystko da się udowodnić jak się chce

Pn kwi 06, 2020 6:57 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Co do Mikołaja Kapusty to generalnie zgadzam się z tym jak odpowiedział Cejrowskiemu(prywatnie jestem najbardziej zwolennikiem komunii do ust i najlepiej na kleczaco jednak nie robię z tego wojny)jednak wg mnie Mikołaj przesadza z tą "relacją kumplowska-przyjacielska" z Bogiem.Jak to wygląda w Apokalipsie? W jaki sposób oddają cześć Bogu? Np Ap 5:12-14? Czyz niewiasty po zmartwychwstaniu nie oddały pokłonu?Aniol w apokalipsie mówi aby BOGU Złożyć hołd? Takie postawy ze Jezus tylko jako przyjaciel to strasznie pachnie mi jakoś protestantyzmem...

Pn kwi 06, 2020 1:32 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Mało czytałeś wypowiedzi konsekrowanych. Zażyłość jaka przebija z ich wypowiedzi jest dużo bardziej już relacja Pan uczeń. No chyba ze uznasz ze osoby konsekrowane to protestanci

Pn kwi 06, 2020 1:45 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Osobista/intymna relacja z Panem nie sprawia że odchodzimy od klekania nawet w liturgii czy modlitwie osobistej i na pewno konsekrowane osoby tak nie czynią...bo pomimo żywej relacji z Bogiem wiedzą o Jego Bostwie i świętości.Po prostu w protestantyzmie obraz Boga jako kumpla nie przemawia do mnie,nie ma podstaw biblijnych,Jezus to przede wszystkim Bóg owszem czytamy ze jesteśmy przyjaciółmi/synami a nie niewolnikami itd ale są inne fragmenty mówiące o czci i szacunku względem Syna Bożego dlatego nie kupuje tekstów w stylu "pozycja kleczaca np w modlitwie niezgodna z duchem NT" itp Mam wrażenie że jest to budowanie swoich argumentów na jednym rodzaju wersetow pomijając inne które burzą taki obraz

Pn kwi 06, 2020 2:51 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Nadal nie widzę w Komunii na rękę i na stojąco elementów protestantyzmu.
Odnośnie protestantyzmu też nie widziałem żeby oni mieli obraz Boga jako kumpla. Może jakieś wspólnoty ewangeliczne. W starych zborach raczej takiej postawy nie ma.
A wiesz oczywiście, że postawa klęcząca to przyszła w czasach rycerskich? W pierwotnym Kościele jej nie było.

Polecam opracowanie ks. prof. Mariusza Rosika http://www.mariuszrosik.pl/?p=3526
Jest to biblista więcej tutaj http://www.mariuszrosik.pl/?page_id=73

Pn kwi 06, 2020 6:05 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Odniosłem się do filmu Mikołaja Kapusty z którego przesłaniem GENERALNIE się zgadzam gdyż bliżej mi do takiego podglądu niż postawy Cejrowskiego który jest zdeklarowanym przeciwnikiem komunii na rękę(Moją ulubioną forma prywatnie jest do ust przez kapłana i nie zamierzam po ustaniu epidemii korzystać z formy na rękę ale nie pietnuje tych którzy tak będą czynic nawet po powrocie sytuacji do normy) W tym filmie Mikołaj chyba przez chwilkę cos mówił o relacji przyjacielskiej do Boga że klekanie do tego jakby nie pasuje i mój poprzedni wpis dotyczy tego że ja się z tym nie zgadzam.Bo skoro tak to co wyeliminować postawe kleczaco z liturgi?modlitwy prywatnej? Nie twierdze że każdy musi przyjmować na kleczaco i do ust bo znam zdanie Kościoła na ten temat ale nie można również dopuścić do przesady w drugą stronę czyli unikania postawy kleczacej w modlitwie i tlumaczenie ze to niezgodne z duchem NT gdzie jesteśmy przyjaciółmi Jezusa.Trochę taki offtop ale musiałem się wypowiedzieć bo irytuje mnie banalizacja osoby Jezusa i myślę że odczytujac NT w całości owszem jestesmy synami/dziećmi ale Pan jest godny czci i chwały i nawet zbawieni w Apokalipsie oddają Mu hołd.

Pn kwi 06, 2020 6:42 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Cejrowski dla mnie jest co najmniej dziwny. Z jednej strony radykał katolicki a z drugiej ... jego pogarda do różnych grup społecznych jest dla mnie zagadkowa. Wystarczy poczytać jego wypowiedzi o homoseksualistach.

Osobiście nie jestem zwolennikiem przyjmowania komunii na rękę. Często przyjmuję w postawie stojącej. W kościele OO dominikanów i OO Salezjanów tak jest przyjęte i się nie buntuję. W obecnym czasie uważam, że od strony epidemiologicznej bezpieczniej jest że komunia jest na rękę a nie do ust.

Jednak postawiłeś tezę, że komunia na rękę i w postawie stojącej to protestantyzm bo Boga uważają za kumpla i nie ma w tym sacrum i nie ma szacunku. Ja w tym nie widzę protestantyzmu. Nie widzę w tym też braku szacunku czy braku sacrum. Po prostu inna forma która bardziej pasuje jakiejś osobie. Uznaję, że w Kościele przyjęte są takie formy i nie uważam, że któraś z form jest jakaś lepsza. Po prostu komuś bardziej pasuje taka a komuś innemu taka. To tak jakbyśmy prowadzili spór czy lepsza modlitwa to Liturgia Godzin czy Modlitwa Różańcowa. Komuś bardziej pasuje różaniec a komuś innemu brewiarz.

Pn kwi 06, 2020 7:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
artur96 napisał(a):
Osobista/intymna relacja z Panem nie sprawia że odchodzimy od klekania nawet w liturgii czy modlitwie osobistej i na pewno konsekrowane osoby tak nie czynią...bo pomimo żywej relacji z Bogiem wiedzą o Jego Bostwie i świętości.Po prostu w protestantyzmie obraz Boga jako kumpla nie przemawia do mnie,nie ma podstaw biblijnych,Jezus to przede wszystkim Bóg owszem czytamy ze jesteśmy przyjaciółmi/synami a nie niewolnikami itd ale są inne fragmenty mówiące o czci i szacunku względem Syna Bożego dlatego nie kupuje tekstów w stylu "pozycja kleczaca np w modlitwie niezgodna z duchem NT" itp Mam wrażenie że jest to budowanie swoich argumentów na jednym rodzaju wersetow pomijając inne które burzą taki obraz

Kiedyś słyszałem z ust mojego kochanego kapłana historię o św Franciszku. Mianowicie św Franciszek w swoim kazaniu do kapłanów nie odprawiających Eucharystii w złotych kielichach, stwierdza (cytując z pamięci): "Skoro Chrystus uniżył samego siebie stając sie człowiekiem, jak bardzo musiał się uniżyć stając się winem i krwią ? Nie poniżaj go bardziej". I to była jedna z tych pereł Kościoła kluczowa dla mnie, która też w jakiś sposób ukształtowała mój osobisty stosunek do Eucharystii. Taki jest właściwy dyskurs na Eucharystii - pomyślałem. I zacytował mi św Franciszka ksiądz, który miał ogromny wpływ na moją formację i któremu będę zawsze dozgonnie wdzięczny. Wielkie było moje zdziwienie, kiedy zobaczyłem jak mój autorytet odprawia Mszę w internecie z kaplicy, a kielichem mszalnym, było jakieś gliniane naczynie na wzór tego pierwotnego, w jakim sam Jezus odprawiał Ostatnia Wieczerzę z apostołami. Nie miałem okazji zapytać o to księdza. Jedyna odpowiedź jaka mi się nasuwa, że jedne wersety te np. mówiące o wielkości Jezusa, nie przeczą tym które mówią o Jego uniżeniu, ale je dopełniają. Baranek i Lew, Król który jest sługą, to są paradoksy ale jak najbardziej Biblijne.

Cytuj:
Jezus to przede wszystkim Bóg owszem czytamy ze jesteśmy przyjaciółmi/synami a nie niewolnikami itd ale są inne fragmenty mówiące o czci i szacunku względem Syna Bożego dlatego nie kupuje tekstów w stylu "pozycja kleczaca np w modlitwie niezgodna z duchem NT"

Nie znam wypowiedzi Mikołaja Kapusty, ale słowo tylko w temacie napomknę, aby nie paść z potencjalnej skrajności w skrajność. Bo to o czym zapominamy, to fakt że Bóg jest przede wszystkim sługą. Wiem jak to brzmi,ale tak stoi w Biblii. Taki się nam Bóg w osobie Jezusa objawił. I nigdy też nie prześcigniemy Boga w służeniu. Gdy idziemy do kościoła, to we wszystkich sakramentach, to przede wszystkim Bóg służy człowiekowi, a nie odwrotnie.

Jak interpretowali Ojcowie Kościoła przypowieść o Miłosiernym Samarytaninie ? W tym wersecie który opisuje wylanie pobitemu człowiekowi na rany oliwy (przy okazji, oliwa i wino jako medykament raczej nie ma właściwości leczniczych) Ojcowie odczytywali obraz całej ludzkości, w samarytaninie - Jezusa, a oliwa i wino - zapowiedź sakramentów. W tej historii to samarytanin służy pobitemu i robi to wyjątkowo troskliwie. Obmycie nóg uczniom, jest właśnie takiego rodzaju figurą opisującą relacje między nami, a Bogiem. Można się na to obruszać i nie zgadzać - jak Piotr, ale to się przede wszystkim odbywa podczas każdego sakramentu. To tak dla równowagi, żeby nie zapominać kto komu w kościele służy tak na prawdę.

Pn kwi 06, 2020 7:15 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Otóż NIE TWIERDZĘ że Najświętszy sakrament przyjmowany na stojąco jest protestantyzmem ale POGLĄD jakoby postawa kleczaca była niezgodna z przesłaniem Nowego Testamentu.Bo przecież klecze na adoracji,modląc się koronką w domu czy na różańcu i co niby w ten sposób zaprzeczalbym prawdzie o tym ze jesteśmy dziećmi Bożymi? Pewnie że NIE i tak skrajny pogląd widzi mi się jako protestantyzm i nie wiem czy akurat Mikołaj tak literalnie twierdzi ale jego wypowiedz z filmu była niejako pretekstem aby wyrzucić to z siebie i akurat zrobiłem to w tym wątku.Sam najczęściej podchodzę procesyjnie do ołtarza i przyjmuje w pozycji stojącej gdyż taki jest zwyczaj w parafii a nie zamierzam się na siłę wyróżniać a tam gdzie wyraźny wybór to wybiore pozycje kleczaca ale nie robie z tego wojny.Co do Cejrowskiego oglądałem kiedyś jego wywiad z panem Hołownia i zdecydowanie widać że Cejrowski to konserwatywny katolik i za to cenie...jednak nie zawsze zgadzam się w 100%.

Pn kwi 06, 2020 8:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
artur96 napisał(a):
Otóż NIE TWIERDZĘ że Najświętszy sakrament przyjmowany na stojąco jest protestantyzmem ale POGLĄD jakoby postawa kleczaca była niezgodna z przesłaniem Nowego Testamentu.
Nie może być niezgodna, bo Nowy Testament nic w ogóle na temat postawy nie mówi.
Cytuj:
Bo przecież klecze na adoracji,modląc się koronką w domu czy na różańcu i co niby w ten sposób zaprzeczalbym prawdzie o tym ze jesteśmy dziećmi Bożymi?
To akurat żaden argument. Zatem teza prawdziwa, argumentacja błędna.
Cytuj:
Pewnie że NIE i tak skrajny pogląd widzi mi się jako protestantyzm i nie wiem czy akurat Mikołaj tak literalnie twierdzi ale jego wypowiedz z filmu była niejako pretekstem aby wyrzucić to z siebie i akurat zrobiłem to w tym wątku
Przepraszam, ale znasz kogoś kto tak twierdzi? Bo ja sie nie spotkałem z niczyją wypowiedzią tak sformułowaną.
Cytuj:
Sam najczęściej podchodzę procesyjnie do ołtarza i przyjmuje w pozycji stojącej gdyż taki jest zwyczaj w parafii a nie zamierzam się na siłę wyróżniać a tam gdzie wyraźny wybór to wybiore pozycje kleczaca ale nie robie z tego wojny.
:brawo:
Cytuj:
Co do Cejrowskiego oglądałem kiedyś jego wywiad z panem Hołownia i zdecydowanie widać że Cejrowski to konserwatywny katolik i za to cenie...jednak nie zawsze zgadzam się w 100%.
Lubię Cejrowskiego, ale nie wtedy gdy podaje swoje mniemania jako naukę Koscioła.

Śr kwi 08, 2020 3:17 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Lokalizacja: W myśli Boga, w mamie i tacie, później przez chwilę w brzuchu, a teraz w Warszawie i oby do Nieba ;)
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Dzień dobry, mam dużą wątpliwość.
Czy uczestniczyć w Mszy Świętej w której przed podaniem wiernym Ciała Chrystusa ksiądz odkaża sobie dłonie jakimś durnym preparatem (i poniża w ten sposób Pana Jezusa Chrystusa) czy lepiej już przez internet (mając nadzieję że takie żenujące zachowanie nie będzie miało miejsca)?

N kwi 26, 2020 11:59 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
W jaki sposób dochodzi do "poniżenia Pana Jezusa" przez to, że ksiądz odkaża dłonie?

N kwi 26, 2020 12:01 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Maciek napisał(a):
Dzień dobry, mam dużą wątpliwość.
Czy uczestniczyć w Mszy Świętej w której przed podaniem wiernym Ciała Chrystusa ksiądz odkaża sobie dłonie jakimś durnym preparatem (i poniża w ten sposób Pana Jezusa Chrystusa) czy lepiej już przez internet (mając nadzieję że takie żenujące zachowanie nie będzie miało miejsca)?

O bardzo ciekawa teoria. A jaki wpływ ma odkażanie dłoni przez księdza z poniżaniem Pana Jezusa to wie tylko Maciuś
Zapewne lepiej żeby ksiądz był oskarżany o nieprzestrzeganie zasad epidemiologicznych.

N kwi 26, 2020 12:20 pm
Dyskutant
Dyskutant

Lokalizacja: W myśli Boga, w mamie i tacie, później przez chwilę w brzuchu, a teraz w Warszawie i oby do Nieba ;)
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Yarpen i Jockey,
Ksiądz Tadeusz Guz wypowiadał się na ten temat. I tam szukajcie odpowiedzi, i swoim sumieniu.

Mam blokadę iść na Mszę Świętą i oglądać to żenujące zachowanie i jeszcze później przystąpić, jak gdyby nigdy nic do Komunii z Chrystusem i jeszcze w tym całym smętnym przyjmowaniu na dłoń brać udział.

N kwi 26, 2020 12:26 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 261 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Następna strona