Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz paź 29, 2020 1:59 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 961 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 65  Następna strona
 Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpośred- 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Yarpen Zirgin napisał(a):
Nie. Jak ktoś nie chce przyjmować, chociaż ma taką możliwość, bo uważa za jedyny właściwy sposób Komunię do ust, to jest "odszczepieniec i wichrzyciel wyłamujący się ze wspólnoty".

Wycofaleś się już ze swojej herezji, że piszesz w dziale dla katolików?

Cz cze 04, 2020 5:53 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Terremoto napisał(a):
Tu
https://dominikanie.pl/video/komunia-sw ... a-duchowa/
są wyraźne wskazówki z Piusa XII (cytowane dokumenty) i z Jana Pawła II o tym, że sytuacja Komunii duchowej dotyczy niemożności uczestnictwa w Komunii sakramentalnej, kiedy nieosiągalne jest "bierzcie i jedzcie".
Odsłuchaj uważnie.

Odsłuchałem uważnie. W tym fragmencie z "Mediator Dei" Pius XII mówi o przyjmowaniu Komunii duchowej, "gdy niełatwo to uczynić rzeczywiście". Nie wynika z tego, że chodzi wyłącznie o niemożność uczestniczenia we Mszy. Zresztą Komunię duchową praktykowało i zachęcało do niej wielu świętych na przestrzeni wieków i nie zawsze miało to związek z prześladowaniami czy brakiem kapłanów.

Cz cze 04, 2020 6:15 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem

Nie. Jak ktoś nie chce przyjmować, chociaż ma taką możliwość, bo uważa za jedyny właściwy sposób Komunię do ust, to jest "odszczepieniec i wichrzyciel wyłamujący się ze wspólnoty".

Na szczęście nie Ty o tym decydujesz.

Cz cze 04, 2020 6:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Może i nie ja, ale co powiedzieć o człowieku, który nie przystępuje do Komunii Świętej, chociaż ma taką możliwość, bo uważa, że sposób jej udzielania w danej parafii jest niewłaściwy?

Cz cze 04, 2020 7:37 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Może i nie ja, ale co powiedzieć o człowieku, który nie przystępuje do Komunii Świętej, chociaż ma taką możliwość, bo uważa, że sposób jej udzielania w danej parafii jest niewłaściwy?

A od kiedy praktyki w danej parafii to jakiś wyznacznik? Ja, bodajże zresztą w tym wątku, pisałam że nie przyjęłabym ponownie Komunii w sposób, który mi się zdarzyło przyjąć, w zasadzie ulec, z uwagi na praktyki przyjęte parafii.

Cz cze 04, 2020 7:45 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ja już też pisałem, że przyjąłem na rękę, ale taka była prośba i w zasadzie komunikat księdza - to jeszcze w momencie jak "wszystko się zaczynało", te limity itd. Jednak od następnej niedzieli już jak kto uważał przyjmował.

Zrezygnować z Komunii tylko dlatego, bo kapłan, którego sam Pan Jezus powołał takie wydał "rozporządzenie" byłoby trochę nieporozumieniem. A jeździć po innych kościołach (w tamtych okolicznościach) nie byłoby niczym rozsądnym.

Teraz Bogu dzięki nikt już nic nie narzuca, można przyjąć jak się uważa za godne i słuszne (ale są i tacy co na rękę przyjmują), jak i tacy, którzy klękają i przyjmują. Żadnych "nacisków" już nie ma, limity się skończyły, wróciliśmy do normalności ; )

Cz cze 04, 2020 7:52 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem

Nie wiem, nazywaj to sobie jak chcesz, średnio mnie to interesuje.
Wiem natomiast, że przepisy kościelne pozwalają mi przyjąć Komunię w sposób jaki uważam za właściwy i nikt nie może mnie zmuszać do przyjęcia jej inaczej zasłaniając się praktykami w danej parafii.

Cz cze 04, 2020 8:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
polexit napisał(a):
Terremoto napisał(a):
Pytanie:
Dlaczego dana osoba rezygnuje z Komunii sakramentalnej?
Czy jej motywacja jst zgodna z nauczaniem Kościoła?
Czy jest może aktem "JA wiem lepiej niz Kościoł", buntem albo i prywatną fanaberią?

No tak, typowe - jak ktoś nie chce przyjmować na rękę, to pewnie odszczepieniec i wichrzyciel wyłamujący się ze wspólnoty...

Proszę nie wkładać mi w usta rzeczy, których nie powiedziałam i nie napisałam, tylko zastanowić się uczciwie nad własną motywacją odrzucania Komunii sakramentalnej. W ciszy własnego sumienia.

Pt cze 05, 2020 12:11 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
polexit napisał(a):

Nie wiem, nazywaj to sobie jak chcesz, średnio mnie to interesuje.
Wiem natomiast, że przepisy kościelne pozwalają mi przyjąć Komunię w sposób jaki uważam za właściwy i nikt nie może mnie zmuszać do przyjęcia jej inaczej zasłaniając się praktykami w danej parafii.

Zauważyłeś, że z Twojej opowieści wynikała niechęć do przyjmowania sakramentalnej Komunii św., bo zasłaniasz się właśnie niepasującymi ci "praktykami w danej parafii" (stąd pisaleś o wyborze komunii duchowej)?
Gdzie tu konsekwencja, ludzie, szkoda, że w szkołach nie uczą dobrze retoryki, toż to koncertowe potknięcie. Przykład do podręcznika, dzięki.

Pt cze 05, 2020 12:16 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Terremoto napisał(a):
Proszę nie wkładać mi w usta rzeczy, których nie powiedziałam i nie napisałam, tylko zastanowić się uczciwie nad własną motywacją odrzucania Komunii sakramentalnej. W ciszy własnego sumienia.

Dziękuję serdecznie za troskę duszpasterską. Zapewniam, że rachunek sumienia wykonałem i wyszło mi, że moim motywacjom nic nie dolega, także proszę się nie martwić.

Terremoto napisał(a):
Zauważyłeś, że z Twojej opowieści wynikała niechęć do przyjmowania sakramentalnej Komunii św., bo zasłaniasz się właśnie niepasującymi ci "praktykami w danej parafii" (stąd pisaleś o wyborze komunii duchowej)?
Gdzie tu konsekwencja, ludzie, szkoda, że w szkołach nie uczą dobrze retoryki, toż to koncertowe potknięcie. Przykład do podręcznika, dzięki.

Cóż mogę powiedzieć - retoryki mnie rzeczywiście w szkole nie uczono. Uczono natomiast czytania ze zrozumieniem. Na dalszych etapach edukacji liznął też człowiek trochę logiki. I z przykrością stwierdzam, że ani jednego ani drugiego nie znajduję w Twojej wypowiedzi. Może przeczytaj całą wymianę zdań jeszcze raz i jeśli chcesz mi postawić zarzut to sformułuj go proszę w sposób bardziej zrozumiały.

Pt cze 05, 2020 8:49 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
mniszek_pospolity napisał(a):
Zrezygnować z Komunii tylko dlatego, bo kapłan, którego sam Pan Jezus powołał takie wydał "rozporządzenie" byłoby trochę nieporozumieniem. A jeździć po innych kościołach (w tamtych okolicznościach) nie byłoby niczym rozsądnym.

Tylko, że ów kapłan nie miał prawa wydać takiego zarządzenia. I teraz co ma zrobić wierny, który jednak staje w obliczu takiego ogłoszenia, że "u nas wyłącznie na rękę", a ma - jak to określa komunikat KEP - "trudność w przyjęciu Komunii Świętej na rękę"? Kłócić się? Udowadniać kapłanowi, że nie ma racji? Czy Komunia duchowa nie jest wyjściem w takiej sytuacji?

Pt cze 05, 2020 9:52 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Kapłan jest najbardziej zagrożony w tej sytuacji. Ale co tam bezpieczeństwo kapłana. Grunt ze Komunia przyjęta w jedyny akceptowalny sposób. A kapłan niech choruje.
Dla mnie takim ludziom zabrakło czegoś co się zwie miłosierdziem i empatią. Oczywiście postawa egoistyczna nie mająca nic wspólnego z chrześcijaństwem

Pt cze 05, 2020 9:55 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Kapłan jest najbardziej zagrożony w tej sytuacji. Ale co tam bezpieczeństwo kapłana. Grunt ze Komunia przyjęta w jedyny akceptowalny sposób. A kapłan niech choruje.
Dla mnie takim ludziom zabrakło czegoś co się zwie miłosierdziem i empatią. Oczywiście postawa egoistyczna nie mająca nic wspólnego z chrześcijaństwem

Dla Twojej wiadomości - od początku epidemii nie przyjmuję Komunii sakramentalnej, choć na Mszy w rycie trydenckim, na którą najczęściej chodzę, mam jak najbardziej możliwość uczynić to w sposób jaki uznaję za właściwy - na kolanach i do ust. Ale właśnie dlatego, żeby nie narazić księdza zrezygnowałem z tego na rzecz Komunii duchowej. Gdy zdarzyło mi się być na Nowej Mszy, postąpiłem zresztą tak samo. To tyle a propos Twoich oskarżeń o brak empatii, miłosierdzia, oraz narażanie życia i zdrowia kapłana, które raczyłeś wyrzygać w moim kierunku powodowany rzecz jasna uprzedzeniami.

Pt cze 05, 2020 10:36 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Fascynujące: Będąc na Mszy Świętej zrezygnować z przyjęcia Komunii Świętej, bo sposób jej udzielania "nie jest właściwy"? Wychodzi na to, że przedłożyłeś własne przekonania na temat tego, jak powinno się przyjmować Komunię Świętą, nad Boga...

Pt cze 05, 2020 10:41 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Fascynujące: Będąc na Mszy Świętej zrezygnować z przyjęcia Komunii Świętej, bo sposób jej udzielania "nie jest właściwy"? Wychodzi na to, że przedłożyłeś własne przekonania na temat tego, jak powinno się przyjmować Komunię Świętą, nad Boga...

Co ja, nieszczęsny bym zrobił bez Twego umoralniającego tonu? Następnym razem jak najdzie mnie ochota postąpić w równie niewłaściwy sposób, chyba zwrócę się do Ciebie, żebyś mnie zawczasu doprowadził do porządku...

Pt cze 05, 2020 11:06 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 961 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 65  Następna strona