Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt paź 20, 2020 1:50 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 934 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 63  Następna strona
 Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpośred- 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Pisałem już nieraz, że moja parafia ma bardzo mały kościół (rzec można 300 letni kościółek, który mieści się na cmentarzu a przy kościele jest budynek, który był malutkim szpitalem góra 6 łóżek).
Miejsca jest mało w kościele, ale można też wejść do specjalnej wiaty przed lub być na cmentarzu. Wszystko wygląda tak, że w czasie pandemii można zgodnie z zaleceniami epidemicznymi uczestniczyć w liturgii czy nabożeństwach. Niestety parafia jest bardzo liczna.
Żadne zasady dotyczące zachowań i obostrzeń epidemicznych nie są respektowane. Święta Wielkiejnocy - prawie pełen kościół ludzi bez maseczek, teraz wypełniony po brzegi z co piątą osobą w maseczce (zresztą każda osoba w masce traktowana ostracyzmem - mój syn to bardzo odczuł).
Komunia Święta udzielana do ust.
To wszystko w parafii w której księża pracujący bardzo popierają rząd Zjednoczonej Prawicy przestrzegamy zasad wprowadzonych przez rząd mimo, że daleko nam do popierania działań tego rządu w wielu kwestiach.

Co do filmu który zalinkowała @merss - kapłan postąpił słusznie i nader roztropnie. Kapłan ma obowiązek udzielić sakramentu - ale nie może narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo - to była słuszna decyzja.
Będąc na pogrzebie Św. Jana Pawła II, komunia udzielana przez Szafarki była tylko do ust mimo, że wiele osób chciało przyjąć do ręki, wszyscy się do tego dostosowali.

O tym co jest godne lub nie - dyskusji tu wiele, więc daruję sobie moje przemyślenia.
Powiem tylko, że Jezus powiedział: Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje BT Mt 26,26.
Sowo bierzcie znaczy ujmować, chwytać.
Jeśli tolerancja pochodzi od łacińskiego tolerare co znaczy - wytrzymywać, znosić, przecierpieć, ścierpieć - to wystarczy, że jestem tolerancyjny wobec faktu, że Eucharystia w moim Kościele jest tylko pod jedną postacią.
Jasne mogę przed Mszą Św. poprosić księdza o udzielenie mi pierwszemu Komunii do ręki - ale moja maseczka i rękawiczki wzbudzają tyle głupich uśmiechów i komentarzy, że daruję sobie.
Nie jest to krytyka - piszę tylko jak ja, moja rodzina i znajomi z otoczenia odbieramy to co stało się w Kościele od wybuchu pandemii.

Cz cze 11, 2020 3:58 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
polexit napisał(a):
Nie wiem kto to są "mnie podobni" i nie poczuwam się do żadnej bliżej nieokreślonej "grupy osób". Skomentowałeś moją postawę, więc nawet jeśli nie pisałeś personalnie, był to też zarzut pod moim adresem i nie odwracaj teraz kota ogonem.
Zabawne. Osoba X mówi, że "pewna grupa Y zachowuje się w ten a ten sposób". Polexit sam identyfikuje się z grupą Y i ma pretensję, że Jockey opisuje jej praktyki.
Uśmiałem się :mrgreen:

Cytujesz moje słowa, w których piszę, że nie poczuwam się do żadnej grupy, po czym tuż pod nimi przypisujesz mi, że się z jakąś "grupą Y" utożsamiam - coś Ci tu zaszwankowało...

Cytuj:
Sugestia w oczywisty sposób fałszywa, o czym sam polexit doskonale wie.
Jest różnica pomiędzy formą dopuszczoną a niedopuszczoną przez Kościół - i ich zrównywanie po pretekstem że obie są "formami" to szyta grubymi nićmi demagogia.

Nie twierdziłem, że obie te formy są tożsame. Barney kolejny raz ma niestety problemy z właściwą interpretacją tekstu czytanego. Spieszę zatem wyjaśnić. To był przykład - może nieco przerysowany, przyznaję - który miał unaocznić, że forma może, a nawet powinna być brana pod uwagę przy przyjmowaniu Komunii Św, z czego Jockey robił mi zarzut: że jak to ja w ogóle mogę czynić takie rozróżnienie... Jest to zarzut niepoważny. Jeśli sam Kościół stwierdza wyraźnie, że kapłan nie może mnie zmuszać bym przyjął Ciało Pańskie na rękę, to znaczy, że rozumie wiernych, dla których taka forma jest nie do przyjęcia. Mimo, że jest dopuszczalna.

Teraz jeszcze taka mała dygresja odnośnie tej dopuszczalności - wiesz zapewne jak wyglądało to "dopuszczenie"; że było przyklepaniem przez Stolicę Apostolską praktyki, która nie była dotąd uznawana, ale z racji rozpowszechnienia jej, w trosce o nie pogłębianie podziałów w Kościele zalegalizowano ją, choć z pewnymi zastrzeżeniami. I choć obie formy są dziś dopuszczalne, są stanowiska odpowiednich instytucji kościelnych, które dość jasno wskazują, która z nich powinna być tą podstawową.
Mając powyższe na uwadze, ciekawe czy i taki sposób rozdzielania Komunii - przez wiernych samym sobie - zostanie kiedyś zaaprobowany na zasadzie przyklepania dotąd nieuznawanej praktyki. Może doczekamy tego jeszcze za naszego żywota. Ciekawie byłoby wtedy wrócić do tej dyskusji :wink:

Cz cze 11, 2020 6:03 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Trochę odświeżę stary temat.
https://www.youtube.com/watch?v=ISKVaQtworc
Co powiecie na takie stanowisko?

Wt lip 28, 2020 11:14 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Trochę mija się z prawdą ks.Skrzypczak. Po pierwsze nie przez tysiąc lat, ale może najwyżej do VIII wieku komunia była udzielana na rękę, choć i tu nie ma pewności, czy nie zrezygnowano z niej wcześniej. Po drugie, to nie wyglądało tak jak dzisiaj, bo wierny dostawał Komunię na prawą rękę owiniętą chustą i brał Komunię bezpośrednio ustami z tej chusty nie pomagając sobie drugą ręką. Po trzecie; Kościół od tamtego czasu wypracował doskonalszą formę udzielania komunii świętej, czyli na kolanach i do ust, więc nie ma sensu wracać do formy niedoskonałej, jaką było udzielanie na rękę, tak samo jak nie ma sensu wracanie do publicznych spowiedzi czasem praktykowanych w pierwszych wiekach, czy w ogóle jednorazowej możliwej spowiedzi i pokucie po chrzcie z grzechów ciężkich jak cudzołóstwo, morderstwo czy apostazję itp. Jeśli ks. Skrzypczak chce wracać do starożytności to dlaczego nie przypomni właśnie tej kwestii to jest jednorazowej spowiedzi czy wieloletnich pokut za bardzo ciężkie grzechy.

Śr sie 05, 2020 9:56 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Przypomnę tylko, że komunia na rękę jest dopuszczona w Kościele.
Masz informację, że tak podawano komunię w I wieku? Bardzo interesujące bo ja nie znalazłem takich źródeł.

Śr sie 05, 2020 11:24 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Jockey - umiesz czytać ze zrozumieniem? Przeczytaj co napisałam jeszcze raz.

Śr sie 05, 2020 7:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
arnika napisał(a):
Jockey - umiesz czytać ze zrozumieniem? Przeczytaj co napisałam jeszcze raz.

Ja przeczytałem i doszedłem do tego samego wniosku na podstawie tekstu:
Cytuj:
Po pierwsze nie przez tysiąc lat, ale może najwyżej do VIII wieku komunia była udzielana na rękę, choć i tu nie ma pewności, czy nie zrezygnowano z niej wcześniej. Po drugie, to nie wyglądało tak jak dzisiaj, bo wierny dostawał Komunię na prawą rękę owiniętą chustą i brał Komunię bezpośrednio ustami z tej chusty nie pomagając sobie drugą ręką.

Wynika z tego, że już od I wieku istniał zwyczaj, który podkreśliłem. Poproszę o wskazanie źródeł, z których zaczerpnęłaś zacytowane informacje.

Cz sie 06, 2020 7:59 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Yarpen - nie pisałam że od I wieku. Ty też nie umiesz czytać? Zaś znalezienie informacji o sposobie udzielania Komunii św. w Kościele nie jest takie trudne. np tu:
https://www.parafia-maryi-krolowej.pozn ... ii-na-reke

Cz sie 06, 2020 3:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
arnika napisał(a):
Yarpen - nie pisałam że od I wieku. Ty też nie umiesz czytać?

Zacytuję to, co napisałaś, a Ty mi podkreślisz w tej wypowiedzi fragment, w którym zawarłaś informację, że słowa odnośnie chusty itd. nie dotyczą I wieku:

Po pierwsze nie przez tysiąc lat, ale może najwyżej do VIII wieku komunia była udzielana na rękę, choć i tu nie ma pewności, czy nie zrezygnowano z niej wcześniej. Po drugie, to nie wyglądało tak jak dzisiaj, bo wierny dostawał Komunię na prawą rękę owiniętą chustą i brał Komunię bezpośrednio ustami z tej chusty nie pomagając sobie drugą ręką.

Dalej:

Cytuj:
Zaś znalezienie informacji o sposobie udzielania Komunii św. w Kościele nie jest takie trudne. np tu:
https://www.parafia-maryi-krolowej.pozn ... ii-na-reke

Ważna informacja dla Ciebie, bo chyba nie jesteś tego świadoma:
Jeżeli głosisz jakąś tezę, to masz obowiązek wskazać źródła, z których zaczerpnęłaś swoje informacje, a nie zakładać, że Twoi czytelnicy sami sobie ich poszukają. Zaś w źródle, które wskazałaś, nie ma informacji o tym, że "wierny dostawał Komunię na prawą rękę owiniętą chustą i brał Komunię bezpośrednio ustami z tej chusty nie pomagając sobie drugą ręką". Poproszę o wskazanie rzeczywistego źródła, z którego zaczerpnęłaś tę informację.

Cz sie 06, 2020 3:28 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Yarpen, - więc problemem dla Ciebie jest czy w pierwszych wiekach udzielano Komunii bezpośrednio na rękę, czy na rękę owiniętą chustą? Mój wpis odnosił się nie do tej kwestii, lecz do wypowiedzi ks.Skrzypczaka, którą zamieścił Yockey. Istotą sprawy nie była kwestia chusty, lecz kiedy i dlaczego odstąpiono w Kościele od komunii na rękę. No i zmartwię Cię, bo źródła pisanego nie podam, gdyż o tej chuście i w ogóle o historii Komunii św. i Mszy świętej słyszałam już dawno na wykładzie pewnego księdza, którego nazwiska niestety nie pamiętam.Ale o ile się nie mylę również ks.Kneblewski na youtube mówił na ten temat. Głowy nie daję. Poszukaj sam. Pa,pa.

Cz sie 06, 2020 6:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Czyli opierasz się na własnej pamięci, w której wygrzebałaś wykład pewnego księdza przed wielu laty. Co oznacza, że de facto źródłem tej informacji jesteś Ty sama.

Cz sie 06, 2020 6:26 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Hej, o co Ci chodzi? Chcesz podyskutować, czy szukasz okazji do dogryzienia, bo nie podałam ci wiarygodnego źródła? Jeśliby cię to rzeczywiście interesowało, bo sam byś pogrzebał w internecie. Nie zależy mi czy mi wierzysz, czy nie. Żegnam pana. Bez odzewu.

Cz sie 06, 2020 7:19 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mnie to zainteresowało i po wpisaniu szukanej frazy wyskoczyło m.in. https://sanctus.pl/index.php?grupa=66&p ... 19&doc=259 Jako odnośnik do tej informacji podawany jest "Ks. George May, Mund oder Handkommunion? 25 i 71, Auflage (broszura)." Co to zmienia w dyskutowanym temacie nie wiem, ale może teraz nabierze on większych rumieńców.

Cz sie 06, 2020 7:39 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
arnika napisał(a):
Hej, o co Ci chodzi? Chcesz podyskutować, czy szukasz okazji do dogryzienia, bo nie podałam ci wiarygodnego źródła? Jeśliby cię to rzeczywiście interesowało, bo sam byś pogrzebał w internecie. Nie zależy mi czy mi wierzysz, czy nie. Żegnam pana. Bez odzewu.

Chodzi o to ze twierdzisz ze złe jest teraz praktykowane a w pierwotnym kościele było inaczej ale nie potrafisz podać źródła jak to było. To się nazywa manipulacja.
Jako osoba poddająca w wątpliwość dzisiejsza praktykę i utrzymująca ze kiedyś było inaczej to twoim obowiązkiem jest podać źródła tej wiedzy a nie ze jak kogoś interesuje to niech sobie poszuka.

Pt sie 07, 2020 8:32 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Przed rozdawaniem Komunii dezynfekcja rąk + produkowanie komunikantów o nieco większej średnicy i prawdopodobieństwo przenoszenia zarazków maleje znacznie.

N sie 09, 2020 7:23 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 934 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 63  Następna strona