Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So paź 24, 2020 10:57 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 955 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46 ... 64  Następna strona
 Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpośred- 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoły w których można przyjąć Ciało Chrystusa bezpoś
Jednak mnóstwo ludzi w tym również po 60 rz przyjmuje do ust i generalnie na mszach świętych liczba przyjmujących do ust nie jest wcale mała. Do mnie ten sposób przyjmowania tj na rękę nie przemawia i gdyby była sytuacja że tylko tak udzielają to myślę że bym poszedł za opinia ks Murzinskiego czyli komunia duchowa bo sorry ale na samą myśl że zaraz ta dłonią wytre w spodnie czy umyje w domu przed posiłkiem i co małe cząstki nawet niewidoczne polecą wraz z wodą do kanału...

Pn wrz 28, 2020 3:59 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Jak rozumiem ten ksiądz stoi ponad KEP skoro podważa rekomendacje biskupów.

Pn wrz 28, 2020 4:08 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
artur96 napisał(a):
czy umyje w domu przed posiłkiem i co małe cząstki nawet niewidoczne polecą wraz z wodą do kanału...

Ależ potraktowanie cząstek Hostii wodą jest stosowane do puryfikacji naczyń liturgicznych i palców szafarzy... Po rozpuszczeniu w wodzie uznaje się że Hostii już nie ma.

Pn wrz 28, 2020 4:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Pewnie lepiej umyć ręce w miseczce z wodą i podlać kwiatki czy trawę taką wodą. W zakrystii jest sakrarium, gdzie zlewa się wodę, która mogłaby zawierać rozpuszczoną pozostałość po Ciele i Krwi Jezusa. Ta woda nie idzie do ścieków.

Pn wrz 28, 2020 4:17 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Chcecie takiej analizy chemicznej? Nie idźcie ta droga bo dojdziecie do rozważań co się dzieje w układzie pokarmowym.
Mam wrażenie ze idziecie za ostro w radykalizm. Ciału i Krwi należy się szacunek. Kropka. Nie należy przesadzać w żadna stronę bo dojdzie się do absurdów.
Jeśli chodzi o upuszczenie na ziemie to jest specjalna procedura postępowania.

Pn wrz 28, 2020 4:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
artur96 napisał(a):
Do mnie ten sposób przyjmowania tj na rękę nie przemawia i gdyby była sytuacja że tylko tak udzielają to myślę że bym poszedł za opinia ks Murzinskiego czyli komunia duchowa bo sorry ale na samą myśl że zaraz ta dłonią wytre w spodnie czy umyje w domu przed posiłkiem i co małe cząstki nawet niewidoczne polecą wraz z wodą do kanału...

To się nazywa skrupulantyzm i podlega leczeniu.

Pn wrz 28, 2020 4:39 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Brandeisbluesky - to co opisałaś to właśnie jest skutek przyjmowania Komunii na rękę - pośpiech, wciskanie Komunii pod maskę, spożywanie w drodze do ławki, czyli generalnie całkowity brak szacunku do Ciała Pańskiego. Księża wydają Komunię na rękę i nie zwracają uwagi, co wierny z nią robi. Powinniśmy jak najszybciej powrócić do przyjmowania Komunii na kolanach i do ust, aby unikać choćby tylko okazji do nieumyślnej profanacji, a także dlatego, że Komunia na rękę wcale nie jest "bezpieczniejsza".
Po komentarzach widzę, że są osoby, które po prostu popadły w paranoję strachu, a coraz więcej jest dowodów na to, że wirus nie jest taki groźny, jak się na początku wydawało. To normalny wirus, jakie były zawsze i 95% ludzi nawet nie wie, że miało z nim kontakt i żyją bez żadnych dolegliwości.
Jeśli ktoś ma pomysły by zgłaszać biskupowi, że jakiś kapłan nie wymaga masek w kościele czy nie oblewa rąk środkami dezynfekującym to widać jakie spustoszenie w umyśle zrobiło oglądanie mediów mainstreamowych. Niestety takich osób jest coraz więcej i obawiam się, że psychiatrzy będą mieli wiele pracy, by leczyć tych biednychludzi.

Pn wrz 28, 2020 5:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Brandeisbluesky - to co opisałaś to właśnie jest skutek przyjmowania Komunii na rękę - pośpiech, wciskanie Komunii pod maskę, spożywanie w drodze do ławki, czyli generalnie całkowity brak szacunku do Ciała Pańskiego.

Czytałam, że Komunia upada niezależnie od sposobu przyjmowania i niezależnie od tego czy jest czas koronawirusa, czy nie. Nawet raz słyszałam, że kapłanowi Komunia upadła w dekolt za sukienkę pannie młodej, gdy podawał ją na język. Po prostu jesteśmy ludźmi a nie robotami. Wydaje mi się, że trzeba wymagać, by Komunię przyjmować bez pośpiechu, używać pateny, czy inne sposoby zabezpieczające, np. wspomniany stolik z obrusikiem nad którym spożywa się Komunię. U nas jest stolik między kapłanem a wiernymi, ale Komunię trzeba spożywać w oddali od kapłana i stolika. Myślę, że stolik jest po to, by zapewnić dystans społeczny. Przecież można nawet mieć kogoś z boku kapłana w pewnej oddali, kto by przyglądał się, czy Komunia nie upada i reagował, gdy jest potrzeba.

Pn wrz 28, 2020 5:43 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
artur96 napisał(a):
Do mnie ten sposób przyjmowania tj na rękę nie przemawia i gdyby była sytuacja że tylko tak udzielają to myślę że bym poszedł za opinia ks Murzinskiego czyli komunia duchowa bo sorry ale na samą myśl że zaraz ta dłonią wytre w spodnie czy umyje w domu przed posiłkiem i co małe cząstki nawet niewidoczne polecą wraz z wodą do kanału...

Nie - to jest logiczna konsekwencja wiary w realną obecność Chrystusa w każdej cząstce chleba. Po to m.in. Kościół odszedł kiedyś od Komunii na rękę, by zapewnić właściwe obchodzenie się z partykułami, by zminimalizować ryzyko profanacji etc.

Brandeisbluesky napisał(a):
Czytałam, że Komunia upada niezależnie od sposobu przyjmowania i niezależnie od tego czy jest czas koronawirusa, czy nie.

Oczywiście, że upadek Hostii może się zdarzyć przy każdym sposobie podania Komunii. Jednak o ile mniejsza jest szansa, że do tego dojdzie, gdy konsekrowane Hostie trzyma w dłoniach jeden człowiek - kapłan, niż gdy trzymają je dłonie dziesiątek czy setek wiernych podczas Mszy?

Pn wrz 28, 2020 10:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
polexit napisał(a):
artur96 napisał(a):

Nie - to jest logiczna konsekwencja wiary w realną obecność Chrystusa w każdej cząstce chleba.

Przykro mi, ale to nadal jest skrupulantyzm. Choćby bowiem człowiek wyszedł w siebie, to nie jest w stanie całkowicie zabezpieczyć Eucharystii przed odpadaniem okruszyn, których po prostu się nie zauważy, a przez co nie ma w tym grzechu. Grzechem za to jest rezygnacja z przyjęcia Komunii Świętej mimo tego, że nie ma żadnych przeszkód ku temu, aby ją spożyć.
Szatan wykorzysta każdą okazję do tego, aby odciąć kogoś od sakramentów, a tu trafił na idealną okazję: sumienie skrupulanckie. Arturowi wydaje się, że unika jednego grzechu, a w rzeczywistości popełnia inny.

Ostatnio edytowano Pn wrz 28, 2020 10:30 pm przez Jockey, łącznie edytowano 1 raz

poprawiono cytowanie

Pn wrz 28, 2020 10:15 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
arnika napisał(a):
Jeśli ktoś ma pomysły by zgłaszać biskupowi, że jakiś kapłan nie wymaga masek w kościele czy nie oblewa rąk środkami dezynfekującym to widać jakie spustoszenie w umyśle zrobiło oglądanie mediów mainstreamowych. Niestety takich osób jest coraz więcej i obawiam się, że psychiatrzy będą mieli wiele pracy, by leczyć tych biednychludzi.

W zasadzie masz rację. Bo po co słuchać biskupa? Nawet jak ksiądz nie słucha jego wskazań.
Ale najciekawsze jest co innego. Jak parę stron wcześniej ksiądz na mszy odmówił udzielenia komunii do ust mówiąc o obawie zakażenia się wirusem to podniósł się krzyk jak to Barney was nazywa średniowieczniaków omyłkowo zwanych tradycjonalistami. Wtedy każdy z was wręcz nakazał zgłaszać takiego księdza biskupowi. Ale jak ksiądz nie przestrzega zasad związanych z COVID19 to oczywiście mamy odczynienia z osobami chorymi psychicznie. Bo przecież wszyscy wiedzą, że ten wirus to ściema. Niestety ale podpadacie pod przykazanie wystawiania Pana Boga na próbę. Grzeszycie przeciwko przykazaniu nie zabijaj bo narażacie zdrowie i życie innych a niektórych możecie nawet wyprawić w drogę do domu Ojca.

Otóż nie. Mamy stan epidemii czy się to podoba czy nie. A jak się zaostrzy a księża nie będą przestrzegać zasada to Kościoły zostaną zamknięte jak to zrobiono w europie.

A moje pytanie było związane z świadomością do czego prowadzi taka postawa jak tego księdza i jak twoja. Rozumiem, że mikrobiologii nigdy nie miałeś/aś to też nie wiesz nic o przenoszeniu się wirusów drogą kropelkową. Popadasz też w grzech przeciwko miłości bliźniego. Jak to abp. Ryś powiedział (chociaż raz się z nim zgodzę) o przyjmowaniu Komunii na rękę i stosowaniu zasad odległości i maseczek. To się nazywa egoizmem. Bo ważniejsze dla was jest sposób przyjmowania Pana Jezusa od tego czy nie zarazisz brata czy siostrę, którzy nie mają tak silnego zdrowia jak ty.

A i jeszcze jedno. Jakby na taką mszę wpadał SANEPiD to ksiądz ma mandat 30 tys. a ludzie od 500 zł do 5 000 zł. Z tego co czytałem ustawę o przeciwdziałaniu epidemii na podstawie której działa obecny rząd to nawet mogą taki Kościół zamknąć. Pewnie wtedy będziecie szczęśliwi i będziecie schodzić do katakumb.

Pn wrz 28, 2020 10:40 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
arnika napisał(a):
Brandeisbluesky - to co opisałaś to właśnie jest skutek przyjmowania Komunii na rękę - pośpiech, wciskanie Komunii pod maskę, spożywanie w drodze do ławki, czyli generalnie całkowity brak szacunku do Ciała Pańskiego.

To jest tylko i wyłacznie wina ludzi, a nie sposobu podawania. Nie muszą niczego wciskać ani się spieszyć. Są nieprzywyczajeni, niedbali, niewychowani i trzeba ich liturgicznie wychować. Tyle.

arnika napisał(a):
Księża wydają Komunię na rękę i nie zwracają uwagi, co wierny z nią robi.

Generalizujesz, więc to absolutnie nieprawda. Hiperbola. Moje doświadczenie (z wielu kosciołow, codzienna msza, wieś, duże miasta, Jasna Góra...) jest inne. Zero pośpiechu, codzienne powtarzanie, że trzeba przyjąć przy kapłanie. Ksiądz w mojej parafii -
i w prawie wszystkich, w których byłam od marca, czeka. Nie wolno odejść z Hostią. Mówi się to co dnia, od miesięcy. Jeśli ktoryś ksiądz nie zwraca uwagi, co się dzieje z Hostia, to zaciąga winę. On jest winien, ten ksiądz, nie jest zaś winny sam sposób podawania.

arnika napisał(a):
Jeśli ktoś ma pomysły by zgłaszać biskupowi, że jakiś kapłan nie wymaga masek w kościele...

Tak, miałam taki pomysł w czasie wakacji (miasteczko, zgroza). Nie zrealizowałam, ale mnie mobilizujesz, żeby poszukać zaraz adresu odpowiedniego Sanepidu, nie biskupa. To oburzające niedbalstwo i ewidentny brak szacunku do ludzi. I proszę mnie nie słać do psychiatry, tylko szanować zdrowie innych osób. Nieszanowanie jest brakiem miłości.

Jestem szczerze wdzięczna za wyprowadzenie mnie i nie tylko mnie z rutyny. Bardzo się cieszę spokojem, powolnym tempem, porządkiem, szacunkiem przy podawaniu Komunii. Tak, paradoksalnie zawdzięczam to pandemii. Skończyła się w wielu kosciołach galopada (także podających Komunię kapłanów), pośpiech, nieuwaga, niestaranność. To spowolnienie i uważność dotyczy tak podawania na rękę, jak i chyba do ust (chyba, bo tak nie przyjmuję, ale trochę widzę). Gdy ktoś wpada w pośpiech i niedbalstwo, szkodzi duchowo i nie tylko, sobie i innym. I nie zależy to w najmniejszym stopniu od formy podawania Komunii (ręce czy usta), tylko od starania i uwagi.

Wt wrz 29, 2020 1:08 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Brandeisbluesky napisał(a):
W moim kościele pouczono nas, że po otrzymaniu Komunii należy uczynić dwa kroki w bok od księdza, zatrzymać się, odsunąć maseczkę i przyjąć Ciało Pańskie. Jednak ludzie tak nie czynią. Raczej wygląda to tak, jak na poniższym filmie z transmisji Mszy Świętej z okazji rocznicy śmierci świętego Ojca Pio z 22 września od czasu 1:10:17
https://www.facebook.com/CatholicNewsAgency/videos/975342359633178.

Czyli osoby przyjmujące Komunię po otrzymaniu jej na rękę odwracają się od kapłana, i będąc w ruchu odsuwają maskę, i wkładają komunikant do ust.

Ale przeciez na maseczce moga być wirusy. Wiec po odsunięciu maseczki przyjmujesz Komunię niezdezynfekowaną i potencjalnie zakażona ręką.

Wt wrz 29, 2020 6:36 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Przykro mi, ale to nadal jest skrupulantyzm.

Przykro mi, ale to jest tylko wygodny wytrych, który nie jest żadną odpowiedzią na argument utraty cząstek konsekrowanej Hostii. Musisz się bardziej postarać, by go obalić/unieważnić, niż rzucić "skrupulantyzm", w który, jak rozumiem, popadł Kościół powszechny na ponad 10 stuleci, gdy wszyscy jego kapłani - od papieży po wiejskich proboszczów - wykazywali się przesadną dbałością o okruchy Eucharystii udzielając Komunii wyłącznie do ust...

Cytuj:
Choćby bowiem człowiek wyszedł w siebie, to nie jest w stanie całkowicie zabezpieczyć Eucharystii przed odpadaniem okruszyn, których po prostu się nie zauważy, a przez co nie ma w tym grzechu.

Co nie jest żadną przesłanką za tym, by nie próbować zabezpieczyć tych okruszyn w możliwie jak najlepszy sposób przed odpadaniem. Inaczej po co w ogóle starać się robić cokolwiek lepiej, skoro można to zrobić na pół gwizdka, bo przecież nikt nie jest dokonały, ludzie popełniają błędy, zaniedbania itp. Po co przestrzegać postów, po co robić dokładny rachunek sumienia przed przystąpieniem do spowiedzi i tak dalej.

Cytuj:
Grzechem za to jest rezygnacja z przyjęcia Komunii Świętej mimo tego, że nie ma żadnych przeszkód ku temu, aby ją spożyć.

Kiedy właśnie są przeszkody - przecież artur96 pisał o sytuacji, w której ktoś jest postawiony przed wyborem "albo Komunia na rękę albo wcale", czyli zostaje pozbawiony możliwości przyjęcia w sposób, który zapewniają mu przepisy kościelne i zgodny z jego wrażliwością i jego sumieniem.

Cytuj:
Szatan wykorzysta każdą okazję do tego, aby odciąć kogoś od sakramentów, a tu trafił na idealną okazję: sumienie skrupulanckie.

Aha, czyli lepiej przyjąć jakkolwiek, niż wcale? Czy np. niektóre covidowe nowinki w udzielaniu Eucharystii, o jakich była tu mowa wcześniej, też są lepsze niż nie przyjęcie Komunii wcale?

Wt wrz 29, 2020 12:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
polexit napisał(a):
Cytuj:
Grzechem za to jest rezygnacja z przyjęcia Komunii Świętej mimo tego, że nie ma żadnych przeszkód ku temu, aby ją spożyć.

Kiedy właśnie są przeszkody - przecież artur96 pisał o sytuacji, w której ktoś jest postawiony przed wyborem "albo Komunia na rękę albo wcale", czyli zostaje pozbawiony możliwości przyjęcia w sposób, który zapewniają mu przepisy kościelne i zgodny z jego wrażliwością i jego sumieniem.

Guzik prawda. Sam siebie pozbawił Komunii bzdurnymi przekonaniami, więc nie próbuj wmawiać, że to inni uniemożliwili mu przystąpienie do niej. On i tylko on odpowie przed Bogiem za to, że nie skorzystał z Sakramentu Eucharystii kiedy miał taką możliwość.

Cytuj:
Cytuj:
Szatan wykorzysta każdą okazję do tego, aby odciąć kogoś od sakramentów, a tu trafił na idealną okazję: sumienie skrupulanckie.

Aha, czyli lepiej przyjąć jakkolwiek, niż wcale?

Nie "jakkolwiek", tylko zgodnie z tym, na co zezwala Kościół jako prawidłową formę udzielania i przyjmowania Komunii Świętej. Przestań tworzyć fałszywą wizję rzeczywistości.

Wt wrz 29, 2020 12:32 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 955 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46 ... 64  Następna strona