Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr paź 28, 2020 4:41 am

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 902 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 61  Następna strona
 Jezus Chlebem z Nieba 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Post Re: Jezus Chlebem z Nieba
wybrana napisał(a):
22:14A gdy nadeszła pora, zajął miejsce przy stole, a apostołowie z nim.
22:15I rzekł do nich: Gorąco pragnąłem spożyć tę wieczerzę paschalną z wami przed moją męką;
22:16Powiadam wam bowiem, iż nie będę jej już spożywał, aż nastąpi spełnienie w Królestwie Bożym.
22:17I wziąwszy kielich, i podziękowawszy, rzekł: Weźcie go i rozdzielcie między sobą;
22:18Powiadam wam bowiem, iż odtąd nie będę pił z owocu winorośli, aż przyjdzie Królestwo Boże.
22:19I wziąwszy chleb, i podziękowawszy, łamał i dawał im, mówiąc: To jest ciało moje, które się za was daje; to czyńcie na pamiątkę moją.
22:20Podobnie i kielich, gdy było po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich, to nowe przymierze we krwi mojej, która się za was wylewa.
Słowa tej ewangelii stały się podstawą do ustanowienia katolickiej Eucharystii.

Słowa nie tylko tej Ewangelii stały się podstawą do ustanowienia katolickiej Eucharystii, tylko słowa czterech synoptycznych Ewangelii stały się do ustanowienia katolickiej Eucharystii.

KKK 1338 Ewangelie synoptyczne i św. Paweł przekazali nam opis ustanowienia Eucharystii. Św. Jan ze swej strony przytacza słowa Jezusa wypowiedziane w synagodze w Kafarnaum, przygotowujące do ustanowienia Eucharystii. Chrystus nazywa wówczas siebie chlebem życia, który zstąpił z nieba (Por. J 6).

KKK 1339 Jezus wybrał czas Paschy, aby wypełnić to, co zapowiedział w Kafarnaum: dać swoim uczniom swoje Ciało i swoją Krew.

Nadszedł dzień Przaśników, w którym należało ofiarować Paschę. Jezus posłał Piotra i Jana z poleceniem: "Idźcie i przygotujcie nam Paschę, byśmy mogli ją spożyć"... Oni poszli... i przygotowali Paschę. A gdy nadeszła pora, zajął miejsce u stołu i Apostołowie z Nim. Wtedy rzekł do nich: "Gorąco pragnąłem spożyć tę Paschę z wami, zanim będę cierpiał. Albowiem powiadam wam: Już jej spożywać nie będę, aż się spełni w Królestwie Bożym"... Następnie wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie połamał go i podał, mówiąc: "To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę!" Tak samo i kielich po wieczerzy, mówiąc: "Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana" (Łk 22, 7-20) (Por. Mt 26,17-29; Mk 14,12-25;1 Kor 11, 23-26).

wybrana napisał(a):
Wśród czterech Ewangelii Nowego Testamentu jedynie Łukasz, który nie był wybranym przez Jezusa Apostołem, który nie chodził z Jezusem, który nie słuchał bezpośrednio nauk Jezusowych mówi o czynieniu pamiątki.

Wszyscy czterej Ewangeliści piszą o ustanowieniu Eucharystii.Ewangelista Łukasz pozwala nam uzyskać nieco lepsze pojęcie o tym procesie, wyjaśniając na początku swojej Ewangelii, dlaczego ją napisał: „Wielu już starało się ułożyć opowiadanie o zdarzeniach, które się dokonały pośród nas, tak jak nam je przekazali ci, którzy od początku byli naocznymi świadkami i sługami słowa. Postanowiłem więc i ja zbadać dokładnie wszystko od pierwszych chwil i opisać ci po kolei, dostojny Teofilu, abyś się mógł przekonać o całkowitej pewności nauk, których ci udzielono”

Ewangeliści Mateusz i Jan należeli do grona najbliższych naśladowców Jezusa. Marek i Łukasz byli towarzyszami apostołów i mieli dostęp do przekazanych przez nich relacji dotyczących życia Jezusa.

Pt lut 02, 2018 10:58 am
Gaduła
Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
lajkonik.2 napisał(a):

Ewangeliści Mateusz i Jan należeli do grona najbliższych naśladowców Jezusa. Marek i Łukasz byli towarzyszami apostołów i mieli dostęp do przekazanych przez nich relacji dotyczących życia Jezusa.

A to ciekawe spostrzeżenie i jakże szokujące.
Apostoł Jan i Apostoł Mateusz byli wybranymi przez Jezusa Apostołami.Chodzili z Jezusem przez 3 lata.Przez 3 lata słuchali Jego nauk. Dla Apostołów Jezus przygotował 12 tronów tronów w niebie. Ci Apostołowie oddali swoje życie za Jezusa,a ty stwierdziłeś, że nie należeli do grona najbliższych naśladowców Jezusa. Apostoł Jan otrzymał proroctwo i był umiłowanym uczniem Jezusa.
Paweł i Łukasz jest dla ciebie bardziej wiarygodny, bo przekazali coś ze słyszenia.
No nie powiem, ale jestem w szoku.

Pt lut 02, 2018 7:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Zapomniałaś, że opis ustanowienia Eucharystii jest zawarty w trzech Ewangeliach synoptycznych i liście św. Pawła, a nie jedynie w Ewangelii wg. św. Łukasza i liście Pawła. Poza tym te cztery źródła są wtórne względem nauczania ustnego na ten temat, które Kościół otrzymał od Apostołów, i najpierw przekazano opis wydarzeń z Wieczernika nauczając ustnie , a dopiero później go spisano. Ergo: Nawet gdyby tych opisów nie było, to i tak Kościół wierzył by w to, iż chleb staje się Ciałem, a wino Krwią Chrystusa. :) :D

Pt lut 02, 2018 7:31 pm
Gaduła
Gaduła

wybrana napisał(a):
lajkonik.2 napisał(a):

A to ciekawe spostrzeżenie i jakże szokujące.
Apostoł Jan i Apostoł Mateusz byli wybranymi przez Jezusa Apostołami.Chodzili z Jezusem przez 3 lata.Przez 3 lata słuchali Jego nauk. Dla Apostołów Jezus przygotował 12 tronów tronów w niebie. Ci Apostołowie oddali swoje życie za Jezusa,a ty stwierdziłeś, że nie należeli do grona najbliższych naśladowców Jezusa. Apostoł Jan otrzymał proroctwo i był umiłowanym uczniem Jezusa.
Paweł i Łukasz jest dla ciebie bardziej wiarygodny, bo przekazali coś ze słyszenia.
No nie powiem, ale jestem w szoku.

Cz Ty sie bobrze czujesz? gdzie ja napisałem to co ty mi zarzucasz?
Pokaz mi gdzie ja cos takiego napisałem że Paweł i Łukasz są dla mnie bardziej wiarygodni? Przeczytaj jeszcze raz cały post, ale tym razem ze zrozumieniem.

Pt lut 02, 2018 8:37 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Yarpen Zirgin napisał(a):
: Nawet gdyby tych opisów nie było, to i tak Kościół wierzył by w to, iż chleb staje się Ciałem, a wino Krwią Chrystusa. :) :D

Nie wiem w co by wierzył gdyby tych opisów nie było, ale ponieważ są więc Kościół wierzy,że rozdzielany
chleb i wino JEST Ciałem i Krwią Chrystusa.

Pt lut 02, 2018 9:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Coś ciekawego. Od kiedy protestanci wierzą w przeistoczenie? Bo jeszcze nie tak dawno broniliście się rękami i nogami, a tu taka zmiana...

Pt lut 02, 2018 9:15 pm
Gaduła
Gaduła

lajkonik.2 napisał(a):

Chrystus Nie miał na myśli żadnego symbolicznego swojego Ciała czy symbolicznej Krwi Chrystus, kiedy zapowiedział ustanowienie przedziwnego Sakramentu swojej obecności. Powiedział: "Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem." (J 6,55). Słuchacze nie mogli inaczej, jak tylko w sensie ścisłym zrozumieć tę naukę, dlatego, jak mówi św. Jan, sprzeczali się między sobą, mówiąc: "Jak On może nam dać (swoje) ciało do spożycia?" (J 6,52). Jezus, Nauczyciel Prawdy, nie dał żadnych dodatkowych wyjaśnień, aby rozwiać ewentualne pomyłki lub mylne rozumienie Jego słów. Nie udzielił ich nawet swoim wybranym uczniom, którym zwykle wyjaśniał na osobności niezrozumiałe przypowieści (por. Łk 8,9). Zamiast wyjaśnienia usłyszeli słowa: "Czyż i wy chcecie odejść?" (J 6,67). Jezus dał im przez to do zrozumienia, że dobrze pojęli Jego naukę ci, którzy odeszli, bo faktycznie nie mówił o symbolicznym, lecz o realnym i prawdziwym swoim Ciele i Krwi — pokarmie eucharystycznym..

Tak, to prawda Chrystus jest naszym pokarmem, który daje nam życie.
Bez tego pokarmu umieramy. Tym pokarmem duchowym jest nasza wiara i trwanie w Chrystusie . Ten pokarm nie przyjmujemy od święta, ale w każdej sekundzie naszego życia.
Nie rozumieli słów Jezusa, bo mowa ta była Ducha Bożego, a oni rozumieli to, co ziemskie - fizyczne.6:32Wtedy rzekł im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, nie Mojżesz dał wam chleb z nieba, ale Ojciec mój daje wam prawdziwy chleb z nieba.
Ewangelia Jana Biblia Warszawska
6:33Albowiem chleb Boży to ten, który z nieba zstępuje i daje światu żywot.
6:34Wtedy rzekli do niego: Panie! Dawaj nam zawsze tego chleba!
6:35Odpowiedział im Jezus: Ja jestem chlebem żywota; kto do mnie przychodzi, nigdy łaknąć nie będzie, a kto wierzy we mnie, nigdy pragnąć nie będzie.

Teraz poproszę cię o szczegółową interpretację tych nauk.

Biblia Warszawska, Ewangelia Jana
7:37A w ostatnim, wielkim dniu święta stanął Jezus i głośno zawołał: Jeśli kto pragnie, niech przyjdzie do mnie i pije.
7:38Kto wierzy we mnie, jak powiada Pismo, z wnętrza jego popłyną rzeki wody żywej.
7:39A to mówił o Duchu, którego mieli otrzymać ci, którzy w niego uwierzyli; albowiem Duch Święty nie był jeszcze dany, gdyż Jezus nie był jeszcze uwielbiony.

8:12A Jezus znowu przemówił do nich tymi słowy: Ja jestem światłością świata; kto idzie za mną, nie będzie chodził w ciemności, ale będzie miał światłość żywota.

15:1Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest winogrodnikiem.
15:2Każdą latorośl, która we mnie nie wydaje owocu, odcina, a każdą, która wydaje owoc, oczyszcza, aby wydawała obfitszy owoc.
15:3Wy jesteście już czyści dla słowa, które wam głosiłem;
15:4Trwajcie we mnie, a Ja w was. Jak latorośl sama z siebie nie może wydawać owocu, jeśli nie trwa w krzewie winnym, tak i wy, jeśli we mnie trwać nie będziecie.
15:5Ja jestem krzewem winnym, wy jesteście latoroślami. Kto trwa we mnie, a Ja w nim, ten wydaje wiele owocu; bo beze mnie nic uczynić nie możecie.

Pt lut 02, 2018 10:19 pm
Gaduła
Gaduła

wybrana napisał(a):
Teraz poproszę cię o szczegółową interpretację tych nauk.
8:12A Jezus znowu przemówił do nich tymi słowy: Ja jestem światłością świata; kto idzie za mną, nie będzie chodził w ciemności, ale będzie miał światłość żywota.

Ja jestem drogą i prawdą i życiem...Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie...Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie” (Ewangelia).

Teraz widzimy jakby w zwierciadle, niejasno; wtedy zaś [zobaczymy] twarzą w twarz: Teraz poznaję po części, wtedy zaś poznam tak, jak i zostałem poznany”. .."Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: z nich zaś największa jest miłość!" (Ew. 1 Kor. 13)

„chociaż bym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną” (Psalm 23)

Żeby daleko nie szukać co to za Światło, to poczytaj sobie, o badaniach naukowych, przeprowadzony na różnych osobach, rożnych wyznań, w tym i małych dzieci, przez naukowców o różnych wyznaniach.

Ta Światłość, wiedziała o mnie wszystko. Wiedziała wszystko o czym kiedykolwiek myślałam, mówiłam lub zrobiłam i pokazała mi całe moje życie w jednym mignięciu i w jednej chwili. Wszystkie szczegóły z mojego życia zostały mi pokazane to znaczy z tego życia co do tej pory i z tego po powrocie do życia, jeżeli powrócę na ziemię. Wszystko to było tam w jednym momencie czasu, wszystkie szczegóły dotyczące zajść i ich konsekwencji oraz ich relacje w moim życiu. Wszystko co dobre i negatywne oraz wszystkie wpływy i konsekwencje mojego postępowania na innych, a także wpływy innych, które dotknęły również mnie" {koniec cytatu}

http://wiara.us/%C5%BCycie_za_granic%C4%85_%C5%BCycia

So lut 03, 2018 10:19 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Coś ciekawego. Od kiedy protestanci wierzą w przeistoczenie? Bo jeszcze nie tak dawno broniliście się rękami i nogami, a tu taka zmiana...

A czy ja cokolwiek napisałem o przeistaczaniu czegokolwiek czy kogokolwiek?
Protestanci uznają to co zawsze, wszędzie i przez wszystkich w Kościele wszystkich wieków było uznawane: według słów ustanowienia rozdzielane w Wieczerzy chleb i wino to JEST rozdzielane na życie wieczne Ciało i Krew Chrystusa. Podczas Świętej Wieczerzy słyszę słowa pastora udzielającego mi chleba i wina: "Bierz i jedz, Chrystus mówi: To jest ciało moje, za ciebie na krzyżu wydane. Ono niech Cię wzmacnia i utrzymuje w wierze dla życia wiecznego." oraz: "Bierz i pij, Chrystus mówi: To jest krew moja, za ciebie na krzyżu przelana. Ona niech Cię wzmacnia i utrzymuje w wierze dla życia wiecznego."
To porządek nabożeństwa wg Agendy Gdańskiej,nie zmieniamy tak często jak u Was liturgii.

N lut 04, 2018 10:04 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

P524 napisał(a):
Protestanci uznają to co zawsze, wszędzie i przez wszystkich w Kościele wszystkich wieków było uznawane: według słów ustanowienia rozdzielane w Wieczerzy chleb i wino to JEST rozdzielane na życie wieczne Ciało i Krew Chrystusa.

Coś ściemniasz. Protestanci, których do tej pory spotykałem, z lepszym uporem tłumaczyli mi, że to są symbole Ciała i Krwi Chrystusa, a nie rzeczywiste Ciało i Krew Zbawiciela. Która wersja jest wobec tego prawdziwa?

N lut 04, 2018 9:38 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Z tego co czytam to P524 jest luteraninem a oni wlasnie tak wierzą jak on to napisał. Jak zwykle u protestantów jest totalny chaos i nie wiadomo kto w co wierzy i dlaczego. Każdy ma swoją wersje prawdy oparta na tej samej Biblii.
Ty zapewne spotykałeś innych protestantów niż luteranie.
Luteranom w wielu punktach bliżej do katolików niż do nowych kościołów lub wspólnot ewangelicznych. Przynajmniej takie mam doświadczenia z rozmów z luteranami w świecie realnym.

N lut 04, 2018 10:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

P524 napisał(a):
Protestanci uznają to co zawsze, wszędzie i przez wszystkich w Kościele wszystkich wieków było uznawane: według słów ustanowienia rozdzielane w Wieczerzy chleb i wino to JEST rozdzielane na życie wieczne Ciało i Krew Chrystusa.

Coś ściemniasz. Protestanci, których do tej pory spotykałem, z lepszym uporem tłumaczyli mi, że to są symbole Ciała i Krwi Chrystusa, a nie rzeczywiste Ciało i Krew Zbawiciela. Która wersja jest wobec tego prawdziwa?

Ja Ci podałem jak uczą nasze Kościoły, jak praktykują i jakie są tego źródła, więc nie pisz, że ściemniam, bo jakiś ktoś coś ci tłumaczył. Jeśli mi coś tłumaczy, nawet "z uporem" katolicka sąsiadka, nie znaczy że tak takie jest stanowisko,czy tak naucza Wasz Kościół.

Jeśli chodzi o symbol, tak, zgodnie z tym jak nauczali Ojcowie, zgodnie z tym co o symbolu wiemy dziś (Tillich, Ricoeur), tradycja kościelna określa elementy Wieczerzy jako symbole. Symbol to coś więcej niż sama tylko "rzeczywistość". Jan Kalwin pisał w 1545 r. do Bullingera: " Utrzymujesz, że chleb jest symbolem. My też tak uważamy. Zaprzeczasz jednak, że przez [chleb] udzielane jest nam prawdziwe Ciało Chrystusa. Pusty symbol nie może pochodzić od Boga, ponieważ udziela to, co przedstawia. Poprawne jest stwierdzenie, że tylko Bóg działa w Wieczerzy, ale czyni to przez pośrednictwo sakramentów".

Cytuj:
Re: Jezus Chlebem z Nieba
Z tego co czytam to P524 jest luteraninem a oni wlasnie tak wierzą jak on to napisał.

Jestem ewangelikiem reformowanym,tak jak podpisane w stopce.

Cytuj:
Jak zwykle u protestantów jest totalny chaos i nie wiadomo kto w co wierzy i dlaczego.

Jak sam piszesz,kiedy zejdziesz do świata realnego,wszystko się rozjaśnia.

Pn lut 05, 2018 9:58 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

@P524
Problem jest w tym ze nie wiadomo jakie jest stanowisko protestantów bo jest tyle stanowisk co kościołów. Dla ciebie zapewne takie kościoły wolne czy wspólnoty ewangeliczne to nie protestanci, dla nas jak najbardziej to protestanci. Ty przedstawiasz stanowisko luterańskie. Ale luteranie to tylko mała cześć protestantyzmu.

Pn lut 05, 2018 5:17 pm
Gaduła
Gaduła

Mam pytanie do katolików, czemu transsubstancjacja dotyku tylko chleba i wina, a nie dotyczy przemiany wody?
Biblia Warszawska, Ewangelia Jana
7:37A w ostatnim, wielkim dniu święta stanął Jezus i głośno zawołał: Jeśli kto pragnie, niech przyjdzie do mnie i pije.
7:38Kto wierzy we mnie, jak powiada Pismo, z wnętrza jego popłyną rzeki wody żywej.

Nie dotyczy krzewu winnego?
15:1Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest winogrodnikiem.
15:2Każdą latorośl, która we mnie nie wydaje owocu, odcina, a każdą, która wydaje owoc, oczyszcza, aby wydawała obfitszy owoc.
15:3Wy jesteście już czyści dla słowa, które wam głosiłem;
15:4Trwajcie we mnie, a Ja w was. Jak latorośl sama z siebie nie może wydawać owocu, jeśli nie trwa w krzewie winnym, tak i wy, jeśli we mnie trwać nie będziecie.
15:5Ja jestem krzewem winnym, wy jesteście latoroślami. Kto trwa we mnie, a Ja w nim, ten wydaje wiele owocu; bo beze mnie nic uczynić nie możecie.
Czy powinniśmy czcić krzew winny?
Czy Boga kojarzymy z winogrodnikiem w znaczeniu dosłownym?

Ewangelia Jana Biblia Warszawska
6:33Albowiem chleb Boży to ten, który z nieba zstępuje i daje światu żywot.
6:34Wtedy rzekli do niego: Panie! Dawaj nam zawsze tego chleba!
6:35Odpowiedział im Jezus: Ja jestem chlebem żywota; kto do mnie przychodzi, nigdy łaknąć nie będzie, a kto wierzy we mnie, nigdy pragnąć nie będzie.

Pt lut 16, 2018 7:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

"Mam pytanie do katolików, czemu transsubstancjacja dotyka tylko chleba i wina, a nie dotyczy przemiany wody?"
Bo te dwie substancje, chleb i wino, wybrał Jezus podczas ostatniej wieczerzy. Miał wolność wyboru, wybrał.
Nie wybrał innych pokarmów, które też zapewne jadał.

Nie, Bóg nie jest dosłownie tym, który uprawia jakąś konkretną, oznaczalną fizycznie i geograficznie oraz czasowo winnicę. To jest obraz przenośny.
Ta samo, jak przenośne, obrazowe jest to, że człowiek jest jak tegoroczny przyrost winnego krzewu albo jak owca.
Nie, nie mamy czcić ani roślin (krzew winny), ani ich plantacji, ani owiec, ani ich stad, ani źródeł światła (Ja jestem Światłością....), ani dróg czy szos (Ja jestem Drogą...) itp.

Wt lut 20, 2018 5:04 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 902 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 61  Następna strona