Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt lis 22, 2019 7:22 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Judasz 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Judasz
Witam
Chciałem poruszyć pewien trudny temat... mianowicie chodzi o Judasza.
Czy został zbawiony? Bo ja miałem takie myślenie, że poszedł do piekła po tym, co zrobił. Pan Jezus nawet mówi o Uczniach swych, że nie zginął ani jeden z wyjątkiem syna zatracenia. Luisa Piccarreta podaje w 24 Godzinach Męki, że Judasz jest już jedną nogą w piekle. Myślałem do tej pory, że Judasz i wielu okrutników, głównie satanistów, idzie do piekła. Ale czasami miałem taką myśl, że Bóg zbawił wszystkich... Co w takim razie z tymi okrutnie grzeszącymi jak Judasz?
Wczoraj miałem pewną myśl, że jeżeli będę święty, to zobaczę tych okrutników jako zbawionych. No i zobaczyłem Judasza w takim świetle Bożym, że mógł być jednak zbawiony, bo Bóg przebacza wszystko. Wcale nie chcę stwierdzić, że Bóg z automatu zbawia. Ale że Bóg daje każdemu łaskę zbawienia i Judasz tę łaskę miał i może Bóg w Swoim Najwyższym Miłosierdziu go zbawił. A może jest tak, że jeżeli ja dobrze realizuję swoje zbawienie, to może widzę innych jako zbawionych?

Wt maja 01, 2018 2:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Judasz
sand9999 napisał(a):
Witam
Czy został zbawiony? .. Co w takim razie z tymi okrutnie grzeszącymi jak Judasz?
?

Spowiedź Judasza wg o. Szustaka.
https://www.youtube.com/watch?v=i9k90bbBpC8

Wt maja 01, 2018 9:01 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jedyna uczciwa odpowiedź, to: nie wiemy.
(Akurat ta konferencja o.Szustakowi się nie udała...)

Jedyna przesłanka to wypowiedziana przez Jezusa fraza:
Mt 26:24 bt5 "Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak o Nim jest napisane, lecz biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził."

Wydaje się, że jedyna sytuacja w której dla człowieka jest "lepiej, by się nie narodził" to potępienie. Ale mogę gdzieś robić błąd w rozumowaniu lub w rozumieniu żydowskiej retoryki.

Wt maja 01, 2018 11:12 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):

Mt 26:24 bt5 "Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak o Nim jest napisane, lecz biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził."
.

Zapewne miała prowokować i pobudzić do myślenia.

Wt maja 01, 2018 11:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
...ale skończyło się na wygadywaniu andronów.
Na szczęście ten dziwny okres "wymyślania pod publiczkę" w kaznodziejstwie o.Szustaka zdaje się dobiegac końca - ostatnie konferencje są lepsze.

Wt maja 01, 2018 11:34 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Wychodzi na to, że Judasz odbył spowiedź przed arcykapłanami, kiedy powiedział, że zgrzeszył wydając Krew niewinną, następnie dostał łaskę cierpienia, żeby być w królestwie niebieskim... Ale nie wytrzymał i się zabił...
Barneyowi bardzo dziękuję za link do ojca Szustaka
Refleksje mam takie, że rozmowa z przyjacielem może zastąpić Spowiedź, a Judasz nie znalazł przyjaciół w arcykapłanach... Też nie był przygotowany znieść ogrom cierpienia, jaki sobie przygotował zdradą, ale może po śmierci trafił do czyśćca, żeby nauczyć się się cierpieć... Judasz to spoko gość, bo nie bał się iść na całość i "ahoj przygodo". Widzi mi się, że chciał być całkowicie zbawiony... Ja chyba nie potrafię tak bardzo zbliżyć się do Jezusa, żeby całkowicie coś robić, ja po troszeczku łykam pokarm Boga, bo już nauczyłem się, że Bóg nie waha się dać wiele, jednak ja nie jestem w stanie przyjąć wiele...

Śr maja 02, 2018 10:19 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):

Czemu piszesz w liczbie mnogiej ? Nie wiem jak jest teraz, ale kiedyś Kościół rzymskokatolicki jasno nauczał, że Judasz jest potępiony. Możesz zatem Marku podać oficjalne dokumenty UNK, że "nie wiemy", czy znowu to przerasta Twoje umiejętności, Twoją wiedzę teologiczną , Twoje kompetencje ?

Ostatnio edytowano Śr maja 02, 2018 1:45 pm przez Jaromir, łącznie edytowano 1 raz

Śr maja 02, 2018 1:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jaromir napisał(a):
Barney napisał(a):

Nie wiem jak jest teraz, ale kiedyś Kościół rzymskokatolicki jasno nauczał, że Judasz jest potępiony. Możesz zatem Marku podać oficjalne dokumenty UNK, że "nie wiemy", czy znowu to przerasta Twoje umiejętności, Twoją wiedzę teologiczną , Twoje kompetencje ?

O wiele ciekawszy będzie fragment oficjalnego nauczania Kościoła, w którym pada stwierdzenie, że Judasz został potępiony. Masz taki?

Śr maja 02, 2018 1:44 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Jaromir napisał(a):
Barney napisał(a):

Czemu piszesz w liczbie mnogiej ? Nie wiem jak jest teraz, ale kiedyś Kościół rzymskokatolicki jasno nauczał, że Judasz jest potępiony. Możesz zatem Marku podać oficjalne dokumenty UNK, że "nie wiemy", czy znowu to przerasta Twoje umiejętności, Twoją wiedzę teologiczną , Twoje kompetencje ?

Podobno miałeś być grzeczny. Kolejny post w takim stylu poleci.

Możesz podać to o co cię prosi YZ? Czy tez to.... dopisz sobie w swoim stylu i będzie ok.

Śr maja 02, 2018 2:04 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Podobno miałeś być grzeczny. Kolejny post w takim stylu poleci.
Możesz podać to o co cię prosi YZ? Czy tez to.... dopisz sobie w swoim stylu i będzie ok.

Szanowna Moderacjo!
W którym miejscu byłem niegrzeczny ? Proszę o konkretny cytat, a zaraz przeproszę.
I mam pytanie: W czyim imieniu Marek pisze:"nie wiemy" ? Moderacji ? Kościoła rzymskokatolickiego ? Pytam poważnie.

Nie offtopuj i się nie awanturuj (PW)

Śr maja 02, 2018 2:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ja też proszę poważnie: Skoro stwierdziłeś, że "kiedyś Kościół rzymskokatolicki jasno nauczał, że Judasz jest potępiony", to ja poproszę o przytoczenie oficjalnych dokumentów Kościoła katolickiego, w których jest zapisana ta nauka.

Śr maja 02, 2018 2:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sand9999 napisał(a):
Witam
Czy został zbawiony?

Kościół nie wypowiada się nt. dusz trafiających do piekła, jedynie ogłasza pewne osoby jako święte. Niemniej jednak jednym z demonów które dręczyły śp. Annelise Michel, był właśnie Judasz.To nam pozwala jedynie przypuszczać,że został potępiony. Pismo Święte mówi,że ten który zdradzi Jezusa, lepiej byłoby mu gdyby się nie narodził. Ja nie twierdzę,że Judasz został na 100% potępiony, ale trudno przypuszczać aby był w niebie. Judasz zwątpił w Boże Miłosierdzie. Powinniśmy mieć postawę św. Piotra. Tak naprawdę zdrada Judasza i św. Piotra wiele się nie różnią.
Z Panem Bogiem.
Pozdrawiam

Śr maja 02, 2018 8:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Konferencji o. Szustaka nie słucham ale nie wydaje mi się że zdubluję lub dostarczę jakichś kolejnych wymysłów. W każdym razie jest artykuł ks. Wojciecha Stabryły "Judasz: sprawiedliwy Starego Testamentu", który jak sam tytuł wskazuje jest próbą oceny postaci Judasza w kontekście właśnie Starego Testamentu pytanie czy takie zawężenie mając na uwadze fakt, iż Judasz był uczniem Pana Jezusa przez trzy lata jest zasadne.
Barney napisał(a):
Wydaje się, że jedyna sytuacja w której dla człowieka jest "lepiej, by się nie narodził" to potępienie. Ale mogę gdzieś robić błąd w rozumowaniu lub w rozumieniu żydowskiej retoryki.

M.in. ks. Stabryła wywodzi iż greckie ούαΐ tłumaczone jako biada może być okrzykiem gniewu lub bólu, zaś słowa Pana Jezusa można odczytać w świetle przeklinania przez Hioba i Jeremiasza dnia ich narodzin - w obliczu cierpienia jakiego doświadczają życzą sobie nie zaistnieć. Podobnie Pan Jezus miałby dostrzegać przyszły dramat Judasza i chcieć go przed nim chronić. Myślę że warto zapoznać się z tym artykułem bo choć jest on dyskusyjny, dostarcza nowej i chyba szerszej perspektywy.

Śr maja 02, 2018 9:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Do Jaromira - Mały Książę napisał, trafiając w sedno:
Cytuj:
Kościół nie wypowiada się nt. dusz trafiających do piekła, jedynie ogłasza pewne osoby jako święte.

I tyle w tym temacie.

@sand9999
Ten link do o.Szustaka to nie mój - co więcej, gorąco odradzam tę konferencję.
Jesli Judasz został zbawiony to nie dlatego że "odbył spowiedź przed arcykapłanami" a tym bardziej że rzekomo "rozmowa z przyjacielem może zastąpić spowiedź (nie może).
Judasz popełnił samobójstwo, być może pod wpływem rozpaczy (nie takiej zwykłej, ale przekonania, że jego grzech jest zbyt wielki by Bóg go wybaczył, co jest grzechem przeciw Duchowi Świętemu).

Sądzę, że nadzieja dla Judasza jest tylko w dwu rzeczach: albo w braku praktycznej poczytalności wywołanej szokiem, albo w żalu doskonałym gdy umierał.

Śr maja 02, 2018 10:02 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
@Barney
Niektórych zszokowało wyznanie o. Ziółka. Spójrz:
http://gosc.pl/doc/792096.Judasz-to-ja
Pozdrawiam :)

Śr maja 02, 2018 10:17 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona