Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt paź 15, 2019 4:15 am

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Jaki powinien być stosunek katolika do żydów 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Post Jaki powinien być stosunek katolika do żydów
W związku z tematami żydowskimi (i propagandą) jakie się pojawią w Polsce powstaje pytanie jak katolik powinien odnosić się i traktować żydów.

Czyli ludzi wyznających judaizm, żydów-ateistów żeniacych się i wychodzących za mąż "w rodzinie", żydów reprezentujacych żydowskie interesy.

Trzeba zaznaczyć także, że ewangelia Św Jana podaje też definicję żyda w historii o człowieku który się urodził niewidomy gdzie jest napisane: "Tak powiedzieli jego rodzice, gdyż bali się Żydów. Żydzi bowiem już postanowili, że gdy ktoś uzna Jezusa za Mesjasza, zostanie wyłączony z synagogi. " Tak więc Żyd w ewangelii Jana to człowiek z narodu żydowskiego odrzucający Chrystusa jako Mesjasza.

Odbywa się beatyfikacja karydnała Augusta Hlonda, który moim zdaniem miał najlepsze instrukcje jak katolik powinien odnosić się do żydów a które można by streścić do: nie krzywdzić, ale nie korzystać z ich usług, biznesów i mediów i nie pozwalać im na korupcję kultury.

Wt lip 03, 2018 2:08 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Post Re: Jaki powinien być stosunek katolika do żydów
To w końcu o czym chcesz gadać? O wyznawcach judaizmu czy ludziach pochodzenia żydowskiego? W jednej wypowiedzi mieszasz i jedno i drugie

Cytuj:
Czyli ludzi wyznających judaizm, żydów-ateistów żeniacych się i wychodzących za mąż "w rodzinie", żydów reprezentujacych żydowskie interesy.

Wątek quasi-religijny to ma być, czy polityczny?

Ps. Tak, wiem, to bardzo skomplikowane, ale skoro wrzucasz temat..

Wt lip 03, 2018 3:01 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

PeterW napisał(a):
To w końcu o czym chcesz gadać? O wyznawcach judaizmu czy ludziach pochodzenia żydowskiego? W jednej wypowiedzi mieszasz i jedno i drugie

Każda kultura wchodzi z danego kultu, więc dopóki ateista posługuje się kulturą wychodzącą z danej religii jest przedstawicielem pewej cywilizacji, tutaj żydowskiej. Ci ludzie są inni od katolikow, przez ich odrzucenie wcielonego Logosu, zaczynają coraz śmielej sobie dokazywac w Polsce, również przez pośrednictwo różnych szabes gojów, więc myślę, że pytanie jak się do nich ma odnosić katolik jest potrzebne. A skoro katolik powinien słuchać pasterzy Kościoła, więc podaje tutaj stanowisko kardynała (mam nadzieje wkrótce błogosławionego) Augusta Hlonda.

Wt lip 03, 2018 3:25 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Wespecjan napisał(a):
A skoro katolik powinien słuchać pasterzy Kościoła, więc podaje tutaj stanowisko kardynała (mam nadzieje wkrótce błogosławionego) Augusta Hlonda.

Powiadasz że powinien słuchać pasterzy Kościoła? No cóż.. Z samego Episkopatu:

Biblia to wspólne DNA chrześcijan i żydów
Dialog katolicko - żydowski

Aczkolwiek judaizm (rabiniczny) jako taki to nie dokładnie ten w którym żył i nauczał Chrystus. Ks. Prof. Chrostowski - fatalne technicznie nagranie

Wt lip 03, 2018 6:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Ks Chrostowski powiadał, że ten cały dialog jest fikcją, żydzi używają dialogujących katolików wyłącznie do przeforsowywania i załatwiania swoich interesów.

Moim zdaniem nauczanie w tej kwestii prymasa Hlonda jest najwłaściwsze, bo wypowiadanie przed Holocaustem, który dał żydom rodzaj immunitetu, który bardzo nadużywają, wiec wszystko co po Holocauście, jest skażone tym zdarzeniem i zamazuje cała historę żydów i ich aktywności, która często jest wybitnie antychrześcijańska.

Wt lip 03, 2018 7:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Wespecjan napisał(a):
(...)
Odbywa się beatyfikacja karydnała Augusta Hlonda, który moim zdaniem miał najlepsze instrukcje jak katolik powinien odnosić się do żydów a które można by streścić do: nie krzywdzić, ale nie korzystać z ich usług, biznesów i mediów i nie pozwalać im na korupcję kultury.

Akurat w mojej okolicy jedyny szewc, jakiego znam, jest żydem. Dlaczego nie miałabym podbijać u niego butów, jeśli dobrze zna się na swoim zawodzie? Buty teraz takie robią, że góra prawie nie do zdarcia, a podeszwy takie, że szkoda gadać.

So lip 07, 2018 5:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

W czym jest gorszy Żyd, nie przyjmujący CHrystusa od ateisty nie będącego Żydem? W czym jest gorszy Żyd-ateista od ateisty nie - Żyda?
Nie widzę tu powodu do fobii.
A nawet gdybyśmy przyjęli (na chwilę, bo to bzdura) że Żydzi są jakoś źli - to należałoby zastosować radę św. Pawła o postępowaniu z ludźmi spoza chrześcijaństwa - nawet złymi:

"Napisałem wam w liście, żebyście nie obcowali z rozpustnikami.
Nie chodzi o rozpustników tego świata w ogóle ani o ludzi chciwych albo zdzierców lub bałwochwalców; musielibyście bowiem całkowicie opuścić ten świat.
Dlatego pisałem wam wówczas, byście nie przestawali z takim, który nazywając się bratem, w rzeczywistości jest rozpustnikiem, chciwcem, bałwochwalcą, oszczercą, pijakiem lub zdziercą.
Z takim nawet nie siadajcie wspólnie do posiłku.
Jakże bowiem mogę sądzić tych, którzy są na zewnątrz?
Czyż i wy nie macie sądzić tych, którzy są wewnątrz?
Tych, którzy są na zewnątrz, będzie sądził Bóg. Usuńcie złego spośród was samych."
/1Kor 5:9-13/

So lip 07, 2018 7:38 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Wcale nie pro forma, a dla ustalenia wspólnej płaszczyzny. Panowie, Panie, rozmawiacie o żydach czy Żydach? Jest różnica semantyczna (nie grzecznościowa).

So lip 07, 2018 10:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Terremoto napisał(a):
Wcale nie pro forma, a dla ustalenia wspólnej płaszczyzny. Panowie, Panie, rozmawiacie o żydach czy Żydach? Jest różnica semantyczna (nie grzecznościowa).
A powinniśmy mieć inny stosunek do ZYdów i do żydów (i do osób będących zarówno Żydami jak i żydami)?

N lip 08, 2018 12:09 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Moim zdaniem nie. Nie mam żadnego problemu z jednymi, drugimi ani trzecimi.
Nie segreguję usługodawców wg narodowości i wyznania.
Pawłowa rada, cytowana niedawno, jest dla mnie wystarczająca i przekonująca.

N lip 08, 2018 1:15 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Brandeisbluesky napisał(a):
Akurat w mojej okolicy jedyny szewc, jakiego znam, jest żydem. Dlaczego nie miałabym podbijać u niego butów, jeśli dobrze zna się na swoim zawodzie? Buty teraz takie robią, że góra prawie nie do zdarcia, a podeszwy takie, że szkoda gadać.

Ja tam wolę dziś sluchać kardynała Holonda, który miał katolickie meta-spojrzenie. Też jakiś czs temu korzystałem z biznesów żydowskich, ale nie podoba mi sie to co wyrabiają ostanio i uznałem że tacy ludzie jak Hlond mieli ostatecznie rację.

Wt lip 10, 2018 8:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Terremoto napisał(a):

Już to tłumaczyłem, kultura wychodzi z kultu.

Terremoto napisał(a):

W taki sposób prawdopodobnie podkarmiasz często ludzi nienawidzących nas, katolików.

Barney napisał(a):
W czym jest gorszy Żyd, nie przyjmujący CHrystusa od ateisty nie będącego Żydem? W czym jest gorszy Żyd-ateista od ateisty nie - Żyda?

W tym:
"Dlatego większy grzech ma ten, który Mnie wydał tobie."

Wt lip 10, 2018 9:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Barney napisał(a):
"Napisałem wam w liście, żebyście nie obcowali z rozpustnikami.
Nie chodzi o rozpustników tego świata w ogóle ani o ludzi chciwych albo zdzierców lub bałwochwalców; musielibyście bowiem całkowicie opuścić ten świat.
Dlatego pisałem wam wówczas, byście nie przestawali z takim, który nazywając się bratem, w rzeczywistości jest rozpustnikiem, chciwcem, bałwochwalcą, oszczercą, pijakiem lub zdziercą.
Z takim nawet nie siadajcie wspólnie do posiłku.
Jakże bowiem mogę sądzić tych, którzy są na zewnątrz?
Czyż i wy nie macie sądzić tych, którzy są wewnątrz?
Tych, którzy są na zewnątrz, będzie sądził Bóg. Usuńcie złego spośród was samych."
/1Kor 5:9-13/

p.s. mam ogromny problem ze zrozumieniem twojej intencji wklejenia tutaj tego cytatu.

Co sugerujesz? Że ta rada Św Pawła nadaje nawet dziś żydom jakiś immunitet, jakąś specjalną dyspensę od mierzenia ich czynów, naszą etyką katolicką?

Św Paweł napisał to w momencie kiedy chrześcijanie byłi maleńką grupką w morzu ludzi posługującyh się etyką całkowicie barbarzyńską, często nieludzką, którą uważali za normalną, bo właściwy punkt odniesienia czyli chrześcijaństwo dopiero kiełkowało. Oczywiście, każdy człowiek nawet nie znający chrześcijaństwa ma przyrodzoną, podstawową zdolność odróżniania dobra od zła, ale gdyby tylko to wystarczyło, Chrystus nie byłby potrzebny.

Dziś, etyka chrześcijańska a mówiąc ściślej katolicka, choć nie zawsze stosowana, jest dosyć rozpowszechniona i znana - w odróżnieniu od czasów Św Pawła. I nie zgadzam się z tobą (jeśli była taka twoja intencja), że trzeba żydów, czy Żydów mierzyć inną miarą, "bo przecież są "z zewnątrz"". Już nie są na zewnątrz, bo Żydzi dobrze znają etykę chrześcijańską i dlatego jej nienawidzą, bo jest uniwersalistyczna, dlatego też zabili Chrystusa, kiedy zrozumieli, że chce im powiedzieć, że ich wybranie to nie tron, tylko służba innym, w tym (a zwłaszcza) nie-żydom. Oni nadal chcą dzielić świat na żydów i gojów i podtrzymywać swoją wyjątkowość w złej pojętej wyższości i korzystaniu z innych - a nie w ich służbie.

Wt lip 10, 2018 9:40 pm
Gaduła
Gaduła

Wespecjan napisał(a):
Terremoto napisał(a):

W taki sposób prawdopodobnie podkarmiasz często ludzi nienawidzących nas, katolików.

Nie wiem. Ty też nie.
Nie wiem, czy podkarmiam. Nie wiem, czy mnie nienawidzą. Nie doświadczam.
Ale nawet gdybym - idą Twoim tokiem rozumowania - karmiła kogoś takiego, to lepsze to niż go zagłodzić, do czego nie mam prawa. Ani Ty.

Abstrahując od tego, że akurat ja nie mam NIC do żydów ani Żydów, nie uważam ich za moich wrogów, a antysemityzmem się brzydzę,
podzielę się pierwszym skojarzeniem:
a o przykazaniu miłości bliźniego, a zwłaszcza miłości nieprzyjaciół Wespecjan słyszał?

PS Idę dziś do kaletnika. i na pewno nie zapytam go ani o narodowość, ani o wyznanie, ani o poglądy polityczne. Interesuje mnie, by uczciwie i profesjonalnie wykonał swoją robotę.

Śr lip 11, 2018 1:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Terremoto napisał(a):
a o przykazaniu miłości bliźniego, a zwłaszcza miłości nieprzyjaciół Wespecjan słyszał?

Kocham zydow po Pan Jezus nakazuje kochac nieprzyjaciół.

Śr lip 11, 2018 5:07 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona