Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn cze 24, 2019 11:30 am

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Jaki powinien być stosunek katolika do żydów 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Post Re: Jaki powinien być stosunek katolika do żydów
Skąd się właściwie biorą takie wątpliwości? Dla mnie jest to problem, ale raczej socjologiczny i dotyczący raczej samych "ich wymyślaczy" .
A wracając do Żydów... Nasz stosunek do nich powinien być dokładnie taki sam jak do Czechów, Francuzów, Chińczyków, Eskimosów itd.
Ze wszystkimi, no może oprócz Eskimosów :-D mamy jakieś tam kontakty, czasem lepsze, czasem gorsze, jak to w życiu. No i tyle.

Śr lip 11, 2018 5:40 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Robert55 napisał(a):
Skąd się właściwie biorą takie wątpliwości? Dla mnie jest to problem, ale raczej socjologiczny i dotyczący raczej samych "ich wymyślaczy" .
A wracając do Żydów... Nasz stosunek do nich powinien być dokładnie taki sam jak do Czechów, Francuzów, Chińczyków, Eskimosów itd.
Ze wszystkimi, no może oprócz Eskimosów :-D mamy jakieś tam kontakty, czasem lepsze, czasem gorsze, jak to w życiu. No i tyle.

Nie wiem czy wiesz, ale liberalizm się skompromitował, jako ideologia ignorantów.

Śr lip 11, 2018 10:22 pm
Gaduła
Gaduła

Nie wiem, czy wiesz, ale segregowanie stosunku do ludzi według rasy, wyznania, narodowości itp. jest nie tylko działaniem przejawem rasizmu, nacjonalizmu i innych paskudztw, ale i działaniem nieewangelicznym. I to z góry, na prawach niepersonalnego uogólnienia niechęci, nieufności, wykluczenia, pogardy i innych bezeceństw.

Śr lip 11, 2018 11:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Terremoto napisał(a):
Nie wiem, czy wiesz, ale segregowanie stosunku do ludzi według rasy, wyznania, narodowości itp. jest nie tylko działaniem przejawem rasizmu, nacjonalizmu i innych paskudztw, ale i działaniem nieewangelicznym. I to z góry, na prawach niepersonalnego uogólnienia niechęci, nieufności, wykluczenia, pogardy i innych bezeceństw.

Ja jestem katolikiem więc wyznaje uniwersalizm chrześcijański (każdy człowiek ma przyrodzoną godność i przyrodzoną rozumem zdolność do rozróżniania dobra od zła, a Chrystus przyszedł do wszystkich) - ale żydzi to rasiści, dzielący dalej świat na żydów i gojów.

Kiedyś po rasistowsku chwalili się Janowi Chrzcicielowi że mają specjalne DNA (sperma Abram), a on ich wyśmiał i powiedział, że Bóg ma gdzieś ich DNA, bo z kamieni sobie może zrobić następny lud Bożego wybrania.

Śr lip 11, 2018 11:16 pm
Gaduła
Gaduła

A Ty jak się zdaje dzielisz ludzi przynajmniej na żydów (Zydów) i resztę, w tym katolików. W czym jesteś lepszy?

Śr lip 11, 2018 11:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Terremoto napisał(a):
A Ty jak się zdaje dzielisz ludzi przynajmniej na żydów (Zydów) i resztę, w tym katolików. W czym jesteś lepszy?

Czy aby na pewno ja dzielę? Żydzi to zorganizowana grupa odrzucaczy wcielonego Logosu, nienawidząca albo mocno niechętna chrześcijaństwu, wyznająca etykę "co nie wolno wobec żydów wolno wobec gojów", czyli rasistowską.

Żyd to konstrukt teologiczny co się ujawnia w Ewangelii Janowej, zasadne jest więc pytanie jak katolik sie ma do nich odnosić, szczególnie że są rasistami z wiary i kultury i ostatnio bardzo ekspandują ekonomicznie, politycznie, kulturowo i medialnie w Polsce, kraju, gdzie nadal jest sporo katolików, a każda ich krytykę nawet słuszną pałują antysemityzmem.

Śr lip 11, 2018 11:43 pm
Gaduła
Gaduła

No daruj, ale na czym polega ta ekspansja?

W moim ponadpółmilionowym mieście żydów // Żydów ze świecą szukać. Owszem, jest sporo obywateli innych nacji, pewnie i wyznań, słychać i widać teraz także w miejscach publicznych, wyraźnie, ale gdzie mam szukać tych żydów, którzy ekspandują i pewnie wg Ciebie mam się ich bać, a przynajmniej "nie karmić" (czy to przypadkiem nie jest krzywdzenie?), nie wchodzić w kontakt itp.?

Na wszelki wypadek
z góry odmów sobie prostackich chwytów w stylu:
nie widzisz, boś ignorantka (niemerytoryczna wycieczka osobista, erystyczny banał)
albo
nie widzisz, bo spiskują po cichu (taaak, żydzi, komuniści i cykliści, spiskowa teoria dziejów itepe plus syndrom oblężonej twierdzy).

Cz lip 12, 2018 12:01 am
Dyskutant
Dyskutant

Wespecjanie, wszystko co pisze się na tym forum ma chyba jakiś konkretny cel.
Jaki jest cel twoich wywodów? Chcesz coś udowodnić, kogoś przekonać, czy masz jakiś inny cel. Zaczynam podejrzewać, że masz po prostu skołatane nerwy i to jest taka swoista psychoterapia.

Cz lip 12, 2018 11:18 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Robert55 napisał(a):
Wespecjanie, wszystko co pisze się na tym forum ma chyba jakiś konkretny cel.
Jaki jest cel twoich wywodów? Chcesz coś udowodnić, kogoś przekonać, czy masz jakiś inny cel. Zaczynam podejrzewać, że masz po prostu skołatane nerwy i to jest taka swoista psychoterapia.

No ja zdaję sobie sprawę, że cel dużej części (większości?) polaków to jest ziemska konsumpcja w świętym spokoju.

Cz lip 12, 2018 11:26 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Wespecjan napisał(a):
Barney napisał(a):
"Napisałem wam w liście, żebyście nie obcowali z rozpustnikami.
Nie chodzi o rozpustników tego świata w ogóle ani o ludzi chciwych albo zdzierców lub bałwochwalców; musielibyście bowiem całkowicie opuścić ten świat.
Dlatego pisałem wam wówczas, byście nie przestawali z takim, który nazywając się bratem, w rzeczywistości jest rozpustnikiem, chciwcem, bałwochwalcą, oszczercą, pijakiem lub zdziercą.
Z takim nawet nie siadajcie wspólnie do posiłku.
Jakże bowiem mogę sądzić tych, którzy są na zewnątrz?
Czyż i wy nie macie sądzić tych, którzy są wewnątrz?
Tych, którzy są na zewnątrz, będzie sądził Bóg. Usuńcie złego spośród was samych."
/1Kor 5:9-13/

p.s. mam ogromny problem ze zrozumieniem twojej intencji wklejenia tutaj tego cytatu.

Co sugerujesz? Że ta rada Św Pawła nadaje nawet dziś żydom jakiś immunitet, jakąś specjalną dyspensę od mierzenia ich czynów, naszą etyką katolicką?
Nie. Nie należy ich mierzyć inną miarą: co zdajesz się sugerować np. namawiając do nie korzystania z usług przez nich świadczonych.

Wespecjan napisał(a):
Terremoto napisał(a):
a o przykazaniu miłości bliźniego, a zwłaszcza miłości nieprzyjaciół Wespecjan słyszał?

Kocham zydow po Pan Jezus nakazuje kochac nieprzyjaciół.
A czemu masz ić za nieprzyjaciół?

Wespecjan napisał(a):
Ja jestem katolikiem więc wyznaje uniwersalizm chrześcijański (każdy człowiek ma przyrodzoną godność i przyrodzoną rozumem zdolność do rozróżniania dobra od zła, a Chrystus przyszedł do wszystkich) - ale żydzi to rasiści, dzielący dalej świat na żydów i gojów.
Co to znaczy "żydzi to rasiści"?
Wszyscy żydzi? Niektórzy żydzi?

Cz lip 12, 2018 11:51 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Barney napisał(a):
Nie. Nie należy ich mierzyć inną miarą: co zdajesz się sugerować np. namawiając do nie korzystania z usług przez nich świadczonych.

I po co mieszasz oliwę z wodą? Co ma wspólnego nie-hipokryzyjny postulat odnoszenia się do wszystkich zgodnie z etyką katolicką (nie ważne jakiego pochodzenia i wyznania są ci ludzie) - do nie wspierania ekonomicznie grup ludzi wrogich albo niechętnych katolicyzmowi, ale chcących dalej zarabiać na katolikach? Twierdzisz, że etyka katolicka jakoś nakazuje nam kupowanie po równo od wszystkich: wrogów, obojętnych i przyjaciół katolika, gdy mamy dziś równorzędny wybór towarów i usług? Od momentu gdy Empik promował jakis pajaców co się natrząsali z Bożego Narodzenia, nie kupiłem tam nawet długopisu, i co, grzeszę, bo traktuje Empik "inną miarą"?

Barney napisał(a):
A czemu masz ić za nieprzyjaciół?

Za ich butę, ich antychrześcijańskość, szyderstwa z katolicyzmu i opluwanie naszych świętości, popieranie dewiantów seksualnych, za etykę "żyd vs goj", znalazło by się dużo, nie dziwi cię dlaczego byli wypędzani z chrześcijańskich krajów? A zresztą: "Żydzi zabili Pana Jezusa i proroków, i nas także prześladowali. A nie podobają się oni Bogu i sprzeciwiają się wszystkim ludziom."

Barney napisał(a):
Co to znaczy "żydzi to rasiści"?

Dzielą świat na jehudim i goim, gdzie wg nich jehudim na zasadzie rasy i przynależności etnicznej są jakoś lepsi i uprzywilejowani, bo czego nie wolno wobec żyda to wolno wobec goja. Tak Talmudem interpretują Torę i nie ma co temu zaprzeczać.

Barney napisał(a):
Wszyscy żydzi? Niektórzy żydzi?

Ci co uwewnętrzniają żydowską kulturę, religię judaizmu czy holokaustu, czy czują się żydami z pochodzenia, żenią się i wychodzą za mąż wśród żydów.

Cz lip 12, 2018 12:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Myślę że ta dyskusja nie ma sensu. Ja jestem chrześcijaninem = duchowym Żydem.
Antysemityzm śmierdzi - i nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem. Podobnie jak traktowanie Żydów (i żydów) en block.
Mamy prawo przeciwstawiać się wrogiej polityce każdego - w tym tych środowisk żydowskich, które eksploatują "przedsiębiorstwo Holocaust". Ale nie mamy prawa generalizować.

Dla mnie takie gadki po prostu cuchną.

Cz lip 12, 2018 1:11 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Barney napisał(a):
Myślę że ta dyskusja nie ma sensu. Ja jestem chrześcijaninem = duchowym Żydem.
Antysemityzm śmierdzi - i nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem. Podobnie jak traktowanie Żydów (i żydów) en block.
Mamy prawo przeciwstawiać się wrogiej polityce każdego - w tym tych środowisk żydowskich, które eksploatują "przedsiębiorstwo Holocaust". Ale nie mamy prawa generalizować.

Dla mnie takie gadki po prostu cuchną.

Oczywiście masz prawo do swoich indywidualnych opinii z własnego, osobistego doświadczenia życiowego, ale nie lekceważyłbym, dokumentów Kościoła takich jak choćby encyklika "A quo Primum" Benedykta XIV i dokumentów ją poprzedzających. Kościół przez wieki wypracował pewne meta-spojrzenie na działalność żydów w chrześcijańskiej Europie, które często trudno uchwycić w indywidulanym jednostkowym życiu. A które to nie może być dziś lekceważone, bo jakiś Hitler dał im popalić. Nam też dał popalić i co, spojrzenie świata na polaków sie zmieniło? Dostaliśmy jakiś immunitet, jakieś ulgi od innych narodów?

Cz lip 12, 2018 1:37 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

To pewnie będzie niepolityczne i niewłaściwe na forum, może narażę się na kary dyscyplinarne, ale napiszę:
Nie wycieraj sobie gęby nauczaniem Kościoła gdy chcesz uzasadnić swój antysemityzm.

Cz lip 12, 2018 1:46 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Barney napisał(a):
To pewnie będzie niepolityczne i niewłaściwe na forum, może narażę się na kary dyscyplinarne, ale napiszę:
Nie wycieraj sobie gęby nauczaniem Kościoła gdy chcesz uzasadnić swój antysemityzm.

Jako "duchowego Żyda" ukuła cię treść encykliki "A quo Primum" Benedykta XIV?

Cz lip 12, 2018 1:53 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona