Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz sie 22, 2019 10:41 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 423 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 29  Następna strona
 Predestynacja Boża 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Predestynacja Boża
sahcim napisał(a):
wybrana napisał(a):
Od poczęcia był człowiekiem i Bogiem.
Co co zmyślasz, Matka Jezusa nie jest Matką Osoby będącej Bogiem(i Człowiekiem)...?

Jak to? 8O
Przecież "przemianowaliście" Marię w V w. z "Christotokos" - Rodzicielka Chrystusa na "Theotokos" - Bogarodzica.
Zakiwałeś się sahcim w tych wywodach. :mrgreen:

Cz sie 16, 2018 8:30 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Hm.. Gregor.. Czyżbyś uważał że Chrystus jest całkiem kimś innym niż Syn Boży, wcielony Bóg????

Cz sie 16, 2018 8:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
wybrana napisał(a):
Od poczęcia był człowiekiem i Bogiem.
Co co zmyślasz, Matka Jezusa nie jest Matką Osoby będącej Bogiem(i Człowiekiem)...?

Jak to? 8O
Przecież "przemianowaliście" Marię w V w. z "Christotokos" - Rodzicielka Chrystusa na "Theotokos" - Bogarodzica.
Zakiwałeś się sahcim w tych wywodach. :mrgreen:
Masz jakiś problem z czytaniem że zrozumieniem czy po prostu zignorowałeś pytajnik...?

Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A tak z innej beczki zapytam Gregorze. Z jakim Kościołem z V wieku się identyfikujesz ? Komu zawdzięczasz fakt, że wiara została ci przekazana ?

Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jozek napisał(a):
A tak z innej beczki zapytam Gregorze. Z jakim Kościołem z V wieku się identyfikujesz ? Komu zawdzięczasz fakt, że wiara została ci przekazana ?

Identyfikuję się z Kościołem z I wieku, jego nauczaniem, które mamy zawarte w NT.
Fakt, że wierzę zawdzięczam Bogu, który wzbudził we mnie wiarę, bo sami z siebie nie jesteśmy w stanie uwierzyć - o tym pisał Ap. Paweł.
Bóg naturalnie posłużył się ludźmi, ale usłyszeć Ewangelię, a w nią uwierzyć to dwie różne sprawy.

Cz sie 16, 2018 11:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Jozek napisał(a):

Identyfikuję się z Kościołem z I wieku, jego nauczaniem, które mamy zawarte w NT.

A skąd wiesz, że to właśnie te księgi prawidłowo przekazują nauczanie Kościoła I wieku, skoro ich dobór miał miejsce kilka wieków później?

Cz sie 16, 2018 11:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
A skąd wiesz, że to właśnie te księgi prawidłowo przekazują nauczanie Kościoła I wieku, skoro ich dobór miał miejsce kilka wieków później?

Bo uwiarygodniły swoją treść wielokrotnie poprzez różne wydarzenia w moim życiu.

Pt sie 17, 2018 12:10 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Jozek napisał(a):

Fakt, że wierzę zawdzięczam Bogu, który wzbudził we mnie wiarę, bo sami z siebie nie jesteśmy w stanie uwierzyć - o tym pisał Ap. Paweł.
Bóg naturalnie posłużył się ludźmi, ale usłyszeć Ewangelię, a w nią uwierzyć to dwie różne sprawy.

A wiesz jaka jest różnica pomiędzy I a V? Pytanie było o V wiek a nie I. Zreszta w I wieku jeszcze nie cała Biblia była znana. Ale to drobiazg.
A nie razi ci to ze to Kościół katolicki uznawał które listy i które ewangelie wejdą do kanonu Pism Natchnionych?
Wiem ze jakoś to przerobisz żeby nie przyznać się do błędu. Ciekawi mnie twoja gimnastyka.

Pt sie 17, 2018 12:30 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
A wiesz jaka jest różnica pomiędzy I a V? Pytanie było o V wiek a nie I. Zreszta w I wieku jeszcze nie cała Biblia była znana. Ale to drobiazg.

Odpisałem z jakim się identyfikuję - tym z I wieku.
Poza tym zdecyduj: Biblia czy NT, bo to nie drobiazg.
Z informacji jakie posiadam wynika, że:
Cztery Ewangelie powstały w I wieku. Wskazują na to nie tylko odkrycia, ale także ukazany w nich porządek społeczny, polityczny, religijny i ekonomiczny, który odzwierciedla stan sprzed zburzenia świątyni izraelskiej w 70 r.
Na przykład Mateusz napisał o obowiązku płacenia podatku na świątynię, który nie obowiązywał po jej zniszczeniu (zob. 17,24-27). Przestrzegał często przed wpływem saduceuszy, którzy przestali istnieć wraz ze świątynią. Opis stronnictwa faryzeuszy też odpowiada sytuacji sprzed 70 r. Z kolei Ewangelia wg Łukasza i Dzieje Apostolskie miały tego samego autora. Dzieje Apostolskie są kroniką życia apostoła Pawła, który zginął za Nerona, co oznacza, że powstały przed 65 r.

Badanie tekstu Ewangelii świadczy, że Łukasz korzystał z Ewangelii wg Marka, co oznacza, że powstała ona jeszcze wcześniej. Z takich przesłanek bibliści przyjmują na ogół, że Ewangelie synoptyczne (Mateusza, Marka, Łukasza) powstały przed 70 r., a Ewangelia wg Jana przed 100 r.
Tak więc ewangelie były dobrze zaznane w I wieku jak również listy.
Jockey napisał(a):
A nie razi ci to ze to Kościół katolicki uznawał które listy i które ewangelie wejdą do kanonu Pism Natchnionych?

Nie razi, bo to nie kościół rzymski to robił.
Jakie kryteria decydowały o kanoniczności?
Po pierwsze, źródłem informacji musiał być apostoł. Po drugie, tekst musiał być zgodny z resztą Pisma. Po trzecie, musiał cieszyć się powszechną akceptacją wśród chrześcijan. Z tego ostatniego względu niektóre księgi były kwestionowane w II wieku, gdyż początkowo nie były szeroko znane (np. Apokalipsa) albo ich autorstwo nie było pewne (np. II List Piotra, List do Hebrajczyków).

Niesamowitym faktem jest powszechna akceptacja ksiąg nowotestamentowych przez chrześcijan rozsianych na ogromnym obszarze Imperium Rzymskiego, których oprócz odległości dzieliły kultura i język. Godne odnotowania jest to, że żadna z tych list nie zawiera ani jednego gnostyckiego pisma.

Tak działał Duch Św.

Pt sie 17, 2018 1:12 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):

Z tego co piszesz wynika, że między I, a XXI wiekiem Kościół nie istniał, a wszystkie fragmenty mówiące o Kościele, przez 20 wieków były fragmentami martwymi.

:(

Pn sie 20, 2018 8:45 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Jozek napisał(a):
Gregor napisał(a):

Z tego co piszesz wynika, że między I, a XXI wiekiem Kościół nie istniał, a wszystkie fragmenty mówiące o Kościele, przez 20 wieków były fragmentami martwymi.

:(

Kiedyś się zapytałem Świadka Jehowy co było przed Świadkami to mi odpowiedział że pierwotne, prawdziwe chrzescijańśtwo w pierwszym wieku a poźniej rządy szatana i powstanie Towarzystwa Strażnica w USA.

Pn sie 20, 2018 10:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jozek napisał(a):

Po prostu kąkol był wymieszany z pszenicą od początku.
Mam taką refleksję, że nie jesteście tego świadomi i uważacie się za enklawę nietkniętej pszenicy na polu.
Jednak przypowieść o takiej enklawie nie mówi.
Z tego co piszę wynika, jak szybko ludzie odpadali od Kościoła i tworzyli własne chrześcijaństwo - działo się to już za czasów apostołów.

Smutnym przykładem jest historia kościoła w Efezie, któremu Biblia poświęca dużo miejsca.
Czytamy o nim w Dz.Ap, mamy list Ap. Pawła i list samego Pana Jezusa do kościoła w Efezie. Warto przeanalizować w jakim kierunku poszedł ten kościół w kwestii wiary na przestrzeni wieków i co go spotkało ostatecznie?

Pn sie 20, 2018 11:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Efez? Został opuszczony w XV wieku. Tak samo jak wiele innych miast, które straciły na znaczeniu na skutek zmian w otaczających ich terenach, od których zależał ich dobrobyt.

Aha... Odpowiedz na pytanie:

Czy Chrystus przestał być Bogiem na czas ciąży i porodu z NMP?

Wt sie 21, 2018 7:48 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Kiedyś się zapytałem Świadka Jehowy co było przed Świadkami to mi odpowiedział że pierwotne, prawdziwe chrzescijańśtwo w pierwszym wieku a poźniej rządy szatana i powstanie Towarzystwa Strażnica w USA.
Normalnie jak protestanci. Patrz wypowiedzi Gregora i jemu podobnych. Nie było nic aż do XV wieku

Wt sie 21, 2018 9:08 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
"Gregor i jemu podobni" wiele razy prostowali, ze protestantami nie są i czerpią z zupełnie innych źródeł. To o czym piszesz to bardziej restoracjoniści (choć zapewne tak by tego tak nie sformułowali) niż protestanci.

O tym jak protestanci widzą ciągłość Kościoła wskazywałem kiedyś już na innym forum, pozwól, że przekopiuję:

Cytuj:
O tym jak Kościoły Reformacji patrzą na sprawę w przedmiocie tego wątku doskonale traktuje pewien wpis na dawnym luterańskim forum duszpasterz.pl, który pozwolę sobie tu przytoczyć:

Kościół Reformacji nie jest kościołem powstałym w XVi w, ani nie powstał w wyniku odrzucania, a wręcz przeciwnie. Kościół Reformacji - tak siebie pojmuje - jest spadkobiercą starego Kościoła, który w nim przeżył Reformację. Protestantyzm, jak to z łatwością można wyczytać z "protestacji" złożonej w Spirze, rozumiany był nie w dzisiejszym znaczeniu tego słowa (protestować) lecz w swoim pierwotnym znaczeniu "pro - testare", "świadczyć za czymś". Reformacja wystąpiła przeciw wprowadzeniu tego, co odnalazła jako świeżo wprowadzone nadużycie, w obronie tego "co zawsze, wszędzie i przez wszystkich" było wyznawane w Kościele: Ewangelii o odpuszczeniu grzechów i życiu wiecznym w Chrystusie. "Oto niemal cała nasza nauka, z której widać, że nie ma w niej nic, co by się nie zgadzało z Pismem lub z Kościołem powszechnym, albo z Kościołem rzymskim, jak dalece jest nam znana z pisarzy. " - głosi do dzisiaj nasza Konfesja. W swoim piśmie "Przeciwko Hansowi Worstowi" ks. M. Luter tak pisał: " Po trzecie nikt nie może zaprzeczyć, że posiadamy prawdziwe, stare klucze - tak jak je Chrystus ustanowił, a apostołowie i całe chrześcijaństwo aż dotąd używają, i które nie muszą czynić nic innego, jak odpuszczać i zatrzymywać winy, które dzieją się przeciwko przykazaniu Bożemu. Stąd też mamy jedne klucze i wspólny z nich użytek wraz ze starożytnym Kościołem, dlatego też jesteśmy tym samym starym Kościołem."

Patrząc na historię to prędzej można by powiedzieć ze Kościół rzymskokatolicki w swym obecnym kształcie został zorganizowany na Soborze Trydenckim w sprzeciwie i anatemach wobec Reformacji, a nie odwrotnie.

Wt sie 21, 2018 10:18 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 423 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 29  Następna strona