Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N sie 09, 2020 1:55 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 166 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Następna strona
 Powody utraty wiernych przez KK 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Powody utraty wiernych przez KK
Wespecjan napisał(a):
Idź precz ode mnie, szatanie...

Wiesz co ja myślę ? Myślę że masz ten sam problem jak Piotr i nie możesz pewnych rzeczy właściwie sobie poukładać.

Potem nalał wody do miednicy. I zaczął umywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany. (6) Podszedł więc do Szymona Piotra, a on rzekł do Niego: Panie, Ty chcesz mi umyć nogi? (7) Jezus mu odpowiedział: Tego, co Ja czynię, ty teraz nie rozumiesz, ale później będziesz to wiedział. (8) Rzekł do Niego Piotr: Nie, nigdy mi nie będziesz nóg umywał. Odpowiedział mu Jezus: Jeśli cię nie umyję, nie będziesz miał udziału ze Mną.

Stwierdzenie, że Kościół służy człowiekowi, że człowiek jest w centrum Kościoła, wcale nie wyklucza prawdy o tym, że Jezus jest naszym Panem i zbawicielem. Panem. Jego królowanie polega na służeniu. I teraz chodzi o to, że my względem siebie mamy być jak nasz Pan.

Śr sie 22, 2018 9:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Jezus Chrystus jest stałym początkiem i nieustającym ośrodkiem Misji, jaką Sam Bóg skierował do człowieka.

Jesus Christ is the stable principle and fixed centre of the mission that God himself has entrusted to man.

Etenim Iesus Christus stabile principium est sempiternumque velut centrum istius officii ac muneris, quod Deus ipse homini concredidit.

Redemptor hominis 1979 JPII

Śr sie 22, 2018 9:17 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Msza tradycyjna w liturgiczny sposób pokazuje gdzie jest centrum Kościoła.

A może tak nie iść w półśrodki tylko odprawiać nabożeństwa po staroaramejsku, najlepiej w jakichś katakumbach, tak jak pierwsi chrześcijanie?

Śr sie 22, 2018 10:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
pachura napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Msza tradycyjna w liturgiczny sposób pokazuje gdzie jest centrum Kościoła.

A może tak nie iść w półśrodki tylko odprawiać nabożeństwa po staroaramejsku, najlepiej w jakichś katakumbach, tak jak pierwsi chrześcijanie?

Neokatechumenat już tak robi.

Oczywiście można wszystko sprowadzać do absurdu, skarykaturyzować, pokazać wymyśloną skrajność i na końcu wyśmiać jako głupotę.
Jak nie jesteś katolikiem o to wyskakuj z tego tematu a jak tak, to nie błaznuj.

Śr sie 22, 2018 10:28 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
W kościele katolickim, wbrew pozorom istnieje wiele rytów. Kiedyś w mojej katedrze (opolskiej) odprawiane były msze w rycie ormiańskim, nie często, raz na jakiś czas. Niestety - byłem wtedy dzieckiem i nie bardzo potrafiłem (d)ocenić ten obrządek, a teraz (jeszcze bardziej szkoda) ze względu na brak księży znających ten ryt i pewnie też zapotrzebowanie (Lwowiacy się już wykruszyli) - od wielu lat nie ma. Dlaczego żałuję? Kilka lat temu byłem na wycieczce we Lwowie, zaprowadzili nas (m.in) do katedry ormiańskiej. W niej diakon (dla nas turystów) odśpiewał pieśń - kompletnie nie znam języka armeńskiego- ta pieśń wdeptała mnie w posadzkę kościoła. Myślę że cała Eucharystia zrobiłaby ze mnie mikroskopijny pyłek. - ale to już offtop.

Śr sie 22, 2018 11:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
W kościele katolickim, wbrew pozorom istnieje wiele rytów. Kiedyś w mojej katedrze (opolskiej) odprawiane były msze w rycie ormiańskim, nie często, raz na jakiś czas. Niestety - byłem wtedy dzieckiem i nie bardzo potrafiłem (d)ocenić ten obrządek, a teraz (jeszcze bardziej szkoda) ze względu na brak księży znających ten ryt i pewnie też zapotrzebowanie (Lwowiacy się już wykruszyli) - od wielu lat nie ma. Dlaczego żałuję? Kilka lat temu byłem na wycieczce we Lwowie, zaprowadzili nas (m.in) do katedry ormiańskiej. W niej diakon (dla nas turystów) odśpiewał pieśń - kompletnie nie znam języka armeńskiego- ta pieśń wdeptała mnie w posadzkę kościoła. Myślę że cała Eucharystia zrobiłaby ze mnie mikroskopijny pyłek. - ale to już offtop.

A nie wiem czy ks. Tadeusz Isakowicz Zalewski nie odprawia w rycie ormiańskim ? Pozdrawiam serdecznie :)

Cz sie 23, 2018 2:43 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Oczywiście można wszystko sprowadzać do absurdu, skarykaturyzować, pokazać wymyśloną skrajność i na końcu wyśmiać jako głupotę.
Jak nie jesteś katolikiem o to wyskakuj z tego tematu a jak tak, to nie błaznuj.

Sam zauważyłeś że neokatechumenat odwołuje się do obrzędów pierwszych chrześcijan, więc gdzie to karykatura?
Nie bardzo rozumiem co takiego jest w mszy "trydenckiej" co mogłoby dopomóc Kościołowi. Wszak ani jedno zdanie w Piśmie Świętym nie było spisane łaciną, ba! - był to język okupanta Judei w czasach gdy żył Chrystus...

W ogóle porównanie tych dwóch rytów nasuwa ciekawe wnioski: przez te wszystkie wieki Kościół ewoluował od małej braterskiej wspólnoty do ... nie wiem ... armii? Z kastą duchownych gdzie obowiązuje bezwzględne posłuszeństwo hierarchom, rejestrem nakazów i zakazów...

Cz sie 23, 2018 3:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
pachura napisał(a):
Sam zauważyłeś że neokatechumenat odwołuje się do obrzędów pierwszych chrześcijan, więc gdzie to karykatura?
Nie bardzo rozumiem co takiego jest w mszy "trydenckiej" co mogłoby dopomóc Kościołowi. Wszak ani jedno zdanie w Piśmie Świętym nie było spisane łaciną, ba! - był to język okupanta Judei w czasach gdy żył Chrystus...

W ogóle porównanie tych dwóch rytów nasuwa ciekawe wnioski: przez te wszystkie wieki Kościół ewoluował od małej braterskiej wspólnoty do ... nie wiem ... armii? Z kastą duchownych gdzie obowiązuje bezwzględne posłuszeństwo hierarchom, rejestrem nakazów i zakazów...

Ty jesteś Piotr i na tej Skale zbuduję Kościół mój - tu jest obietnica rozwoju z braterskiej wspólnoty w Kościół.
Masz trydencka dodaje do tej powszechności czy katolickości, gdziekolwiek byś nie był, w jakimś obcym kraju to masz tam tą swoją liturgię i czujesz się jak w domu. A że to jest jezyk martwy to nie masz w Kościele dominacji żadnej grupy etnicznej czy narodowej.
Ale to nei tylko o język chodzi. Gdyby nawet cały tekst mszy tradycyjnej był po polsku to i tak bym wolał ja od tej nowej mszy. Tam jakoś od razu łatwiej mi czuć że realna Obecność jest jakoś bardziej realna. Nie wiem przez co, może przez większy szacunek, może ceremoniał.

Cz sie 23, 2018 4:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
ODPOWIEDZIALNOSC ZA SLOWO

Mialem rozpoczac nowy watek ale uzylem duzych liter poniewaz uwazam to za bardzo wazne. Czesto mozna sie spotkac w rozmowach, audycjach i artykulach z niesprawdzonymi a falszywymi informacjami. Mysle ze to jest rowniez powod odejscia. Ktos opowiada o uzdrowieniu ktore nie mialo miejsca.
W prasie katolickiej kilka razy wyczytalem o wegierskiej dziewczynce ktora w klasie wywolala dzieciatko Jezus a nauczycielka-ateistka wyladowala w wariatkowie.
Inny krazacy tu i owdzie artykul to opowiadanie o parafii ktorej wierni codziennie gromadzili sie na rozancu i okazalo si ze nikt nie ucierpial w czasie II wojny swiatowej.
I takich falszywych informacji jest mnostwo.
Litosci - kto, gdzie, kiedy? Dokladnie z odnosnikami i mozliwoscia sprawdzenia. Proponuje wniesc swoj wklad do walki o odpowiedzialnosc za slowo i gdzie sie da zwracac uwage na klamstwa.

Cz sie 23, 2018 4:47 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
robaczek2 napisał(a):
Ktos opowiada o uzdrowieniu ktore nie mialo miejsca.

(...)
.
Litosci - kto, gdzie, kiedy? Dokladnie z odnosnikami i mozliwoscia sprawdzenia. Proponuje wniesc swoj wklad do walki o odpowiedzialnosc za slowo i gdzie sie da zwracac uwage na klamstwa.

Przede wszystkim nie budować wiary na różnych "cudownościach" - wręcz być do nich sceptycznie nastawionym. Nikt nie każe wierzyć w objawienia prywatne, należy wierzyć przede wszystkim w Objawienie zawarte w Depozycie Wiary Kościoła - w Jego naukach i Biblii - reszta może być wątpliwa.

Cz sie 23, 2018 4:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Przede wszystkim nie budować wiary na różnych "cudownościach" - wręcz być do nich sceptycznie nastawionym. Nikt nie każe wierzyć w objawienia prywatne, należy wierzyć przede wszystkim w Objawienie zawarte w Depozycie Wiary Kościoła - w Jego naukach i Biblii - reszta może być wątpliwa.

Oczywiscie. Tylko jezeli w zywotach swietych pisze o jakiejs swietej ze juz w kolysce modlila sie po lacinie (jak to chyba stwierdzil bp Rys) to nas to nie wzrusza ale pierwszy lepszy przecietny smiertelnik bedzie sie bardzo smial. I bedzie mial racje.

"Milujcie sie" drukowalo juz chyba dwa razy ten artykul o wegierskiej dziewczynce. Po co? Wszelkie tego typu opowiadania w naszych czasach musza miec umocowaniw rzeczywistosci lub wyrazne stwierdzenie ze to jest tylko opowiadanie.
Ilu sceptykow pomyslalo sobie, ze skoro

https://adonai.pl/modlitwy/?id=rozaniec&action=41#1

opisuje bzdury to jak mozna wierzyc w prawdziwe historie opowiadane przez ksiedza lub publikowane w prasie lub internecie.

Ostatnio edytowano Cz sie 23, 2018 8:05 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

Scalono 2 posty

Cz sie 23, 2018 5:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Oczywiscie. Tylko jezeli w zywotach swietych pisze o jakiejs swietej ze juz w kolysce modlila sie po lacinie (jak to chyba stwierdzil bp Rys) to nas to nie wzrusza ale pierwszy lepszy przecietny smiertelnik bedzie sie bardzo smial. I bedzie mial racje.

Bp. Ryś czytał o tym w żywotach świętych napisanych przez P.Skargę. I że to jest naciągana historia, to się rozumiem samo przez się. Ale na tym przykładzie najlepiej też widać, że od takich historii, Kościół się nie zawalił.
Bp. Ryś mówił kiedyś, że za jego czasów w seminariach kiedy uczono o Bogu, to mówiono o wszystkich jego przymiotach. A no i jeszcze miłosierny - padało na samym końcu. W tak krótkim czasie bardzo dużo się zmieniło w teologii. I nie ma co się dziwić, że kiedyś Skarga nauczał jak nauczał.

Ale masz rację. Takie historie zmyślone jak na początku obrócić się mogę przeciwko tym ktorzy je głoszą. Tylko że odbiorcami przeważnie są iludzie wierzący. Na całe szczeście. Ateistów mało co przekonuje. A na ludzi wierzacych, takich którzy są wewnętrznie ukształtowani, którzy mają doświadczenie Boga nabyte już wcześniej, to tak łatwo nie działa. Ostatnio ktoś zadał ciekawe pytanie. Jak to jest że ci "wierzacy" tłumaczą że nie chodza do kościoła bo Rydzyk, pedofile i złodzieje, a ci "konserwatywni" wierzący, chodzą do kościoła pomimo ks. Sowy i Lemańskiego ?

Więc ja bym się tak tym bardzo nie przejmował.

Cz sie 23, 2018 10:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Żywoty świętych niegdyś to była literatura dydaktyczna i moralizatorska, z elementami kaznodziejstwa, a nie prosty życiorys. Trzeba brać na to poprawkę gdy czyta się stare żywoty świętych, bo miejscami, te niby naciągane historie, mówią nie tyle o samych świętych co czytelnikach do których były kierowane.

Cz sie 23, 2018 10:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
robaczek2 napisał(a):
(...)
"Milujcie sie" drukowalo juz chyba dwa razy ten artykul o wegierskiej dziewczynce. Po co? Wszelkie tego typu opowiadania w naszych czasach musza miec umocowaniw rzeczywistosci lub wyrazne stwierdzenie ze to jest tylko opowiadanie.
(...)

Historia o tej węgierskiej dziewczynce pochodzi z książki:
http://www.librairietequi.com/A-46448-les-voleurs-de-dieu.aspx

Podobno miał ją zrelacjonować autorce Marii Winowskiej jakiś ksiądz Norbert, który był jej świadkiem. Przecież taka historia mogła się wydarzyć. Przypuszczam, że ten ksiądz już nie żyje, ale nie sądzę, że wymyślił takie opowiadanie.

Cz sie 23, 2018 10:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A propos jeszcze żywotów świętych, w książce Prosta droga do świętości. Śladem św. Teresy z Lisieux W. Stinissena. (wydawać by się mogło że to taka małoproblematyczna święta) tymczasem autor (nie cytuję dosłownie), zwraca tam pewne jej wypowiedzi z Dziejów duszy które współczesnemu czytelnikowi trudno zaakceptować - nie tyle zmyślone co jawiące się raczej jako jedynie relikt duchowości jej czasów -i stwierdza że to my nie rozumiemy już pewnych rzeczy które dla niej były oczywiste. I wracając do tematu to moim zdaniem w czołówce tych powodów jest ignorancja - która często leży ogólnie u podstaw krytyki Kościoła - kiedy wydaje się że w końcu rozumiemy lepiej gdy tymczasem rozumiemy niewiele, jeśli nie nic. Moim zdaniem jasno widać to szczególnie u osób które odeszły od Kościoła a deklarują się nadal jako wierzące.

Cz sie 23, 2018 10:49 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 166 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Następna strona