Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt lip 23, 2019 3:24 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Świat jest absurdem, a językiem absurdu jest paradoks 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Świat jest absurdem, a językiem absurdu jest paradoks
Niedawno uświadomiłam sobie, że rzeczywistość najłatwiej jest opisać językiem paradoksu. Jakiegokolwiek jednostronnego sądu o świecie bym nie sformułowała, nigdy nie wyczerpię w ten sposób tego, co w świecie się zawiera. Zawsze mi wyjdzie, że patrzę na rzeczywistość jednostronnie.

Np. znamienne skoro Bóg jest dobry, skąd się wzięło zło
Niemożność pogodzenia ze sobą tych dwóch pierwiastków, doprowadziła mnie swego czasu do koncepcji Boga, który jest grzesznikiem obdarzonym wolną wolą, dokładnie jak człowiek.
Albo czy człowiek jest zwierzęciem czy jednak czymś różnym od zwierząt? Z jednej strony przejawia cechy właściwe dla zwierząt, ale z drugiej całe sedno człowieczeństwa mieści się w tym, co od zwierząt go różni. Tak więc mi wychodzi, że człowiek jest i nie jest zwierzęciem.

Kopalnią paradoksów jest Biblia:
Mądrość bowiem tego świata jest głupstwem u Boga.
Kto chce znaleźć swe życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je.
Tak ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi

Sama postać Jezusa Chrystusa, Boga wcielonego jest paradoksem

Do paradoksu szczególnie chętnie sięgają poeci, w tym poeci religijni jak Jan Twardowski. Wiersz "Sprawiedliwość" chyba każdy kojarzy.

(...)
Dziekuję Ci że sprawiedliwość Twoja jest nierównością
to co mam i to czego nie mam
nawet to czego nie mam komu dać
zawsze jest komuś potrzebne

(...)

Cytuj:
Fascynacja paradoksem wydaje się w przypadku Twardowskiego zrozumiała. Księdzu poecie paradoks pozwala wypowiadać rzeczy wykraczające swym formatem poza możliwości ludzkiego rozumu i granice poznania — bez zbędnego dystansu czy patosu, które uniemożliwiają bezpośrednie komunikowanie się. Deklarując, iż lubi „piętrzyć” paradoksy, poeta uchyla także rąbka tajemnicy swojego filozoficznego i poetyckiego warsztatu. Ponieważ, jak sam twierdził, „to chyba po prostu myślenie paradoksalne, tzn. nieoczekiwane, nieprawdopodobne, zbliża bardziej do tajemnicy niż inne”. Poezja posługująca się językiem niedomówień pozwala mu podjąć próbę wyrażenia niewyrażalnego — mówienia trafnie i o egzystencji, i o transcendencji, i o Bogu.
https://wydawnictwo.us.edu.pl/sites/wyd ... czw_st.pdf

Czy zgadzacie się z tezą, że świat jest absurdem, a językiem absurdu jest paradoks?

N wrz 02, 2018 8:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Świat jest absurdem, a językiem absurdu jest paradoks
Nie absurdem, tylko naszymi małymi rozumkami go nie rozumiemy,

N wrz 02, 2018 8:40 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
Nie absurdem, tylko naszymi małymi rozumkami go nie rozumiemy,

Język pokazuje rzeczywistość widzianą przez człowieka. Więc z punktu widzenia człowieka świat się jawi jako absurd.

N wrz 02, 2018 8:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
towarzyski.pelikan napisał(a):
Np. znamienne skoro Bóg jest dobry, skąd się wzięło zło
Niemożność pogodzenia ze sobą tych dwóch pierwiastków, doprowadziła mnie swego czasu do koncepcji Boga, który jest grzesznikiem obdarzonym wolną wolą, dokładnie jak człowiek.

Dobra i zła faktycznie nie da się połączyć, bo takie połączenie daje w rezultacie zło. Aby Dobro przetrwało, zło musi być od niego odseparowane.
W królestwie Dobra nie ma miejsca na zło.
Tak jak w logice. Prawda i fałsz równa się fałsz.
Zatem ogólnie poprawnie wnioskujesz, że życie tutaj jest fałszem, absurdem, gdyż jest tutaj połączone Dobro i zło..
Dlatego celem jest życie wieczne, w Królestwie Dobra, a nie życie tutaj. Tutaj jest śmierć.

N wrz 02, 2018 9:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):
Dobra i zła faktycznie nie da się połączyć, bo takie połączenie daje w rezultacie zło.

Chyba przesadzasz? Absurd nie jest zły. Absurd jest niejednoznaczny. Absurd jest gwarantem wolności.

Tylko w absurdalnym świecie możliwa jest wolna wola i dążenie ku Dobru.

Cytuj:
Aby Dobro przetrwało, zło musi być od niego odseparowane.
W królestwie Dobra nie ma miejsca na zło.

W takim królestwie Dobra dobro przestaje być dobrem. Gdyż dobro ma o tyle sens, o ile istnieje zło. Czym w takim razie jest?

Cytuj:
Dlatego celem jest życie wieczne, w Królestwie Dobra, a nie życie tutaj. Tutaj jest śmierć.

życie wieczne - kolejny paradoks

Czy życie, w którym nie ma śmierci, jest wciąż życiem?

N wrz 02, 2018 10:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Absurd nie jest zły.

Niestety ale takie stwierdzenie jest równoznaczne ze stwierdzeniem, że zło nie jest złem. Co poniekąd piszesz. Mianowicie, że:
Gdyż dobro ma o tyle sens, o ile istnieje zło.

Zatem zło nie jest wg takiego myślenia złem.
Takie myślenie jest myśleniem absurdalnym właśnie. Preferuję myślenie poprawne logicznie.
Czy życie, w którym nie ma śmierci, jest wciąż życiem?
.
Właśnie jest wtedy prawdziwym życiem. Teraz jest skażone chorobami i śmiercią.

N wrz 02, 2018 10:24 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Izajasza 5
Biada tym którzy zło nazywają dobrem z dobro złem.

N wrz 02, 2018 11:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):
Niestety ale takie stwierdzenie jest równoznaczne ze stwierdzeniem, że zło nie jest złem.

Jak to? Przecież zło dla tego jest złem, gdyż jest czymś innym niż dobro. To, że dobro domaga się zła, nie czyni zła mniej złym.

Cytuj:
Takie myślenie jest myśleniem absurdalnym właśnie. Preferuję myślenie poprawne logicznie.

Jeżeli świat jest absurdem, to myślenie poprawne logicznie nie przystaje do świata. Właśnie o to chodzi w tym temacie. Zdaje się, że żeby opisać świat, pozostając przy tym uczciwym, należy się posługiwać myśleniem paradoksalnym.

Wiedział o tym Chrystus, wiedział o tym ks. Jan Twardowski :)

Cytuj:

Życie z definicji jest równoznaczne z umieraniem. Jak zabierzesz życiu śmierć, to co pozostanie? Nic. Niebyt. Zgaśnięcie. Nirwana.

Pn wrz 03, 2018 8:29 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To, że dobro domaga się zła, nie czyni zła mniej złym.

Pod przykrywką myślenia paradoksalnego serwujesz po prostu fałszywe tezy. Dobro nie domaga się zła. Dobro ewentualnie zło dopuszcza do zaistnienia.
Pan Bóg nie domaga się tego by diabeł był zły tylko dopuścił do tego by on taki się stał.
Jeżeli świat jest absurdem, to myślenie poprawne logicznie nie przystaje do świata.

Żeby stwierdzić, że coś jest absurdem bądź nim nie jest, trzeba poprawnie logicznie myśleć..

Pn wrz 03, 2018 8:42 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):
Niestety ale takie stwierdzenie jest równoznaczne ze stwierdzeniem, że zło nie jest złem.

Jak to? Przecież zło dla tego jest złem, gdyż jest czymś innym niż dobro. To, że dobro domaga się zła, nie czyni zła mniej złym.

Jakim cudem dobro domaga się zła??

Cytuj:
Cytuj:

Życie z definicji jest równoznaczne z umieraniem. Jak zabierzesz życiu śmierć, to co pozostanie? Nic. Niebyt. Zgaśnięcie. Nirwana.

Brawo Ty! Życie to śmierć, śmierć to życie, coś jest niczym, nic jest czymś...
Istnienie jest nieistnieniem.. Nagromadziłaś sporą dawkę absurdu. Pytanie. Po co Ci to? Do czego takie myślenie ma prowadzić? Bo ludzie odkryli logikę, matematykę i fizykę po to by jakoś sobie radzić w Świecie. Ty proponujesz chaos.. Chaos który jest chaosem i uporządkowaniem. Nie trzeba nic umieć, nic wiedzieć i żyć jak ameba - o to Ci chodzi?

Pn wrz 03, 2018 8:47 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):
Dobro nie domaga się zła. Dobro ewentualnie zło dopuszcza do zaistnienia.
Pan Bóg nie domaga się tego by diabeł był zły tylko dopuścił do tego by on taki się stał.

A po czym w ogóle wnosisz, że coś jest dobre?

watchman napisał(a):
Żeby stwierdzić, że coś jest absurdem bądź nim nie jest, trzeba poprawnie logicznie myśleć..

Racja. Ale co to ma do rzeczy?

PeterW napisał(a):
Jakim cudem dobro domaga się zła??

Bez zła, dobro nie istnieje. Nie istnieje jako dobro. Nawet nie jestem w stanie określić, czym miałoby być takie dobro bez zła. Brak mi słów.

Cytuj:
Brawo Ty! Życie to śmierć, śmierć to życie, coś jest niczym, nic jest czymś...
Istnienie jest nieistnieniem.. Nagromadziłaś sporą dawkę absurdu. Pytanie. Po co Ci to? Do czego takie myślenie ma prowadzić? Bo ludzie odkryli logikę, matematykę i fizykę po to by jakoś sobie radzić w Świecie. Ty proponujesz chaos.. Chaos który jest chaosem i uporządkowaniem.

Nie pytaj "po co", pytaj "dlaczego". Ja nie robię tego, w jakimś celu. Ja robię to z konkretnego powodu. Do takiego myślenia doprowadziła mnie refleksja nad światem.

Nie mam zamiaru swoim tematem obalać zasadności matematyki, fizyki, logiki. Są potrzebne. Jednak jako metoda poznania natury świata (filozoficznego poznania świata) nie są niestety wystarczające.

Cytuj:
Nie trzeba nic umieć, nic wiedzieć i żyć jak ameba - o to Ci chodzi?

Nic takiego nie postuluję. Tylko życie filozofa jest warte przeżycia :)

Pn wrz 03, 2018 9:20 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A po czym w ogóle wnosisz, że coś jest dobre?

Po tym, czy jest zgodne z wolą Boga. Wierzę, że Bóg objawił i objawia nadal ludziom czego od nich oczekuje.
Cytuj:
watchman napisał(a):

Racja. Ale co to ma do rzeczy?

Osoby obłąkane nie funkcjonują lepiej w tym świecie niż osoby myślące logicznie.
Bez zła, dobro nie istnieje. Nie istnieje jako dobro. Nawet nie jestem w stanie określić, czym miałoby być takie dobro bez zła. Brak mi słów.

Dobro bez zła jest świętością absolutną. Jest Bogiem. Bóg nie potrzebuje do istnienia diabła. Doskonale sobie bez niego radzi..

Pn wrz 03, 2018 1:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):
Po tym, czy jest zgodne z wolą Boga. Wierzę, że Bóg objawił i objawia nadal ludziom czego od nich oczekuje..

Podaj konkretny przykład czegoś, co uważasz za dobre.

Cytuj:
Osoby obłąkane nie funkcjonują lepiej w tym świecie niż osoby myślące logicznie.

Czyli każda osoba, która poza myśleniem logicznym, używa również myślenia emocjonalno-intuicyjnego, jest obłąkana?

watchman napisał(a):
Dobro bez zła jest świętością absolutną. Jest Bogiem. Bóg nie potrzebuje do istnienia diabła. Doskonale sobie bez niego radzi..

A mnie się wydaje, że diabeł to taki cień Boga. A żeby możliwa była świętość, musi istnieć grzeszność. Świętość rodzi się w opozycji do grzeszności.

Pn wrz 03, 2018 2:03 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Cytuj:

Cytuj:

Dałam się skusić żeby jeszcze coś powiedzieć. Jednak forum wciąga.
Laureat nagrody Nobla John Nash który był matematykiem i obłąkanym nie myślał według ciebie logicznie? Po drugie niektóre osoby obłąkane nieźle radzą sobie w świecie. Jedynym ich błędem logicznym jest to że czasem są zbyt naiwne i dają się wykorzystywać różnym cwaniaczkom. Po trzecie trzeba odróżnić prawdę konwencjonalną która jest łatwo wyrażalna od prawdy ostatecznej (mistycznej). Osoby chore psychicznie mają w nią wgląd i czasem mówią normalnie a czasem próbując ją wyrazić plotą trzy po trzy. Nie znaczy to że mówią nielogicznie ale 'głębiej'.

Pn wrz 03, 2018 2:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Podaj konkretny przykład czegoś, co uważasz za dobre.

Podam zatem listę czynów dobrych dla duszy:
1.wątpiącym dobrze radzić;
2. nieumiejących pouczać;
3. grzeszących upominać;
4. strapionych pocieszać;
5. urazy chętnie darować;
6. przykrych cierpliwie znosić;
7. za żywych i umarłych się modlić.
Czyli każda osoba, która poza myśleniem logicznym, używa również myślenia emocjonalno-intuicyjnego, jest obłąkana?

Osoba obłąkana nie potrafi odróżnić prawdy od fałszu.
Świętość rodzi się w opozycji do grzeszności.

Świętość jest pierwotna. Zło jest wtórne. Najpierw był Bóg, potem powstał bunt.
Żeby coś zanegować to to coś musi istnieć.
przepraszam napisał(a):
Laureat nagrody Nobla John Nash który był matematykiem i obłąkanym nie myślał według ciebie logicznie?

Fazy psychotyczne u cierpiących na schizofrenię nie trwają przez cały czas. Myślę, że podczas ostrej psychozy nic mądrego by nie wymyślił.

Pn wrz 03, 2018 2:49 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona