Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz paź 17, 2019 8:48 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 105 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 "Uczyńmy..." 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Uczyńmy..."
Cytuj:
Oczywiście jest to mit o stworzeniu świata, czyli nie możemy wszystkiego traktować dosłownie, ale pytania pozostają.

Ten link też już podawałem. Jeżeli się podejdzie bez uprzedzeń to wiele można zrozumieć.
http://www.fzp.net.pl/judaizm/teoria-wi ... ji-judaizm

So wrz 08, 2018 1:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Robert55 napisał(a):
Nie wszyscy na tym forum wszystko czytają, więc nie będę tworzył nic nowego, tylko skopiuję to co napisałem już kiedyś.

„Technologia Ewangelii” (Ks. Włodzimierz Sedlak, naukowiec i twórca bioelektroniki) jest piękną poetycką prozą, uwielbiającą Boga. Autor wierzy w Boga, podziwia Go, uwielbia, ale jest też naukowcem. Przestrzega przed czysto „technicznym” pojmowaniem Boga. Nieraz wręcz szokuje niekonwencjonalnymi określeniami. O tym co nas czeka po śmierci pisze np. tak:

„Materia nie będzie stanowiła przeszkody w poruszaniu się. W języku fizyków nazwalibyśmy to dzisiaj przyjęciem stanu plazmowego. Patrząc na zmartwychwstanie w skali anatomicznej i fizjologicznej uprawia się filozofię wiary skali rzeźni miejskiej. Trzeba najpierw spojrzeć na życie w rozmiarach kwantowych, ściśle mówiąc bioelektronicznych, wtedy i zmartwychwstanie zjawi się w zupełnie innych relacjach-nierzeźniczych”.

To oczywiście może szokować, ale pisze to naukowiec i filozof o ogromnej wiedzy, twórca bioelektroniki. Jest to kolejne przybliżenie rzeczywistości niepoznawalnej na poziomie znacznie wyższym niż podstawowy. . Mnie to nie szokuje, pobudza za to wyobraźnię, logiczna koncepcja.

I drugi cytat z książki ks. Michała Hellera „Ostateczne wyjaśnienia wszechświata”. Tak ku przestrodze :)

„Drzemie w nas potężny, nie do końca zrozumiały, instynkt rozumienia. Chcielibyśmy wszystko do końca pojąć, wyjaśnić, udowodnić. Żeby nie było nic, co by nie pozostawało bez racji, i to racji usuwającej wszelki niepokój wątpienia, wszelkie znaki zapytania. Im rzecz donioślejsza, tym bardziej chcemy ją wyjaśnić, zlikwidować jakikolwiek cień podejrzenia, że mogłoby być inaczej. Taka tęsknota do „ostatecznych wyjaśnień” sama nie jest do końca zrozumiała, a gdy chcemy ją zrozumieć, nieuchronnie narzuca się pytanie: co to znaczy „zrozumieć „?
No dobrze...materia nie będzie stanowiła przeszkody w poruszaniu się dla zmartwychstałego ciała, a co z czasoprzestrzenią? Bo jeżeli czasoprzestrzeń rownież nie bedzie stanowiła przeszkody w poruszaniu się przebóstwionego ciała, to wierząc, że przebóstwione ciało Chrystusa istnieje w Bogu, tzn że nie podlega prawom czasprzestrzeni, a to oznacza, że mogło istnieć w Bogu przed stworzeniem czasoprzestrzeni... :roll:

N wrz 09, 2018 1:29 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
A po licha Ci sachcim wiedzieć, co będzie z czasoprzestrzenią???
To jest cały czas to samo: traktowanie rzeczywistości nadprzyrodzonej tak samo jak rzeczywistości ziemskiej, którą można zbadać i opisać metodami stosowanymi w fizyce.
Śp. ks. Sedlak tworzył sobie różne przybliżenia rzeczywistości dla nas niepojętej na poziomie kwantowym, ale pewnie w ogóle do głowy Mu nie przyszło wymyślanie szczegółów tej rzeczywistości np. jakichś pamięci kwantowych przechowujących informacje z życia ziemskiego. To by było strasznie infantylne.
On czcił Boga, podziwiał jego dzieła. Podziwiał piękno świata, przyrody itd. Cała książka jest wspaniałą poetycką prozą wielbiącą Boga.
Ty natomiast koniecznie chcesz stworzyć dokumentację techniczną naszej przyszłej rzeczywistości, wraz z instrukcją obsługi i mapą samochodową :-)

N wrz 09, 2018 7:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Robert55 napisał(a):
A po licha Ci sachcim wiedzieć, co będzie z czasoprzestrzenią???
To jest cały czas to samo: traktowanie rzeczywistości nadprzyrodzonej tak samo jak rzeczywistości ziemskiej, którą można zbadać i opisać metodami stosowanymi w fizyce.
W takim samym duchu można by było zapytać po licho komuś wiedzieć czy po drugiej stronie życia materia będzie stanowiła przeszkody w poruszaniu się czy nie...
Cytuj:
Ty natomiast koniecznie chcesz stworzyć dokumentację techniczną naszej przyszłej rzeczywistości, wraz z instrukcją obsługi i mapą samochodową :-)
Nie wymyślaj...zadałem pytanie na które mogłeś odpowiedzieć; nie wiem lub włączyć się w dyskusje w oparciu o pewne założenia...

N wrz 09, 2018 8:11 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Nie wymyślaj...zadałem pytanie na które mogłeś odpowiedzieć; nie wiem lub włączyć się w dyskusje w oparciu o pewne założenia...

Nie odpowiedziałem bo na takie tematy dyskutowały już setki filozofów i myślicieli przez 2000 lat. Nie wydaje mi się żebym z moją skromną wiedzą potrafił do tej dyskusji wnieść coś nowego. Z tego co wiem to wnioski są dość jednoznaczne: co byśmy nie wymyślili to mamy pewność że będzie inaczej. Na dociekania szczegółowe szkoda czasu.
Z tego co napisałeś wywnioskowałem, że dość łatwo zaakceptowałeś wizję ks. Sedlaka, tylko że On przecież niczego nie wyjaśnił. Stwierdził tylko, że bardziej Mu odpowiada wizja naukowa zgodna z Jego wiedzą, niż różne fantastyczne i dość infantylne wizje popularne.
Każdy kto ma dużą wiedzę w jakiejś dziedzinie ma prawo stwarzać sobie dowolne wizje przyszłej rzeczywistości, mając jednak świadomość tego, że to nie jest prawda. W tym zakresie prawda nas przerasta.
Wydaje mi się że pożyteczniej jest zainteresować się wiedzą która już istnieje i została stworzona przez znacznie lepszych od nas fachowców.
Nie sądzę żeby szczegóły naszej przyszłej egzystencji były nam do czegokolwiek przydatne. To jest tylko niezdrowa ciekawość.
My mamy wierzyć Bogu, a nie cały czas myśleć tylko o sobie i jak nas tam zakwaterują :)

Pn wrz 10, 2018 8:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Robercie, przywracasz mi wiarę w ludzkość. Wśród powodzi rozumienia nieba jako "tego co tu tylko do syta"...

Pn wrz 10, 2018 8:45 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Robert55 napisał(a):
Cytuj:
Nie odpowiedziałem bo na takie tematy dyskutowały już setki filozofów i myślicieli przez 2000 lat. Nie wydaje mi się żebym z moją skromną wiedzą potrafił do tej dyskusji wnieść coś nowego.
No i takie stwierdzenie w zupełności by mi wystarczyło...
Cytuj:
Nie sądzę żeby szczegóły naszej przyszłej egzystencji były nam do czegokolwiek przydatne.
A czy ja gdziekolwiek pytałem o szczegóły naszej przyszłej egzystencji...? Wyglada, że dyskutujesz z własnymi poglądami...

Pn wrz 10, 2018 9:35 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Robercie, przywracasz mi wiarę w ludzkość.

Dzięki Barney za dobre słowo, zabrzmiało to bardzo wzniośle. Prawda jest natomiast taka, że oczywiście mam "jakiś tam" światopogląd, ale jestem też inżynierem i mój mózg przyswaja tylko to co jest logiczne.
W technice nie da się bujać w obłokach, wszystko musi być zaprojektowane i wykonane maksymalnie logicznie, inaczej nie działa.
Naciąłem się kiedyś na kilka książek. Z jednej dowiedziałem się jak będą wyglądały domy i ulice w niebie, a w drugiej były jakieś przerażające wzory matematyczne, które miały coś udowodnić.
Oglądałem też kiedyś ciekawy program w TV. Pewien czlowiek, który znalazł się "na dnie" podniósł się i nawrócił.
Stał się gorliwym katolikiem, tak gorliwym, że tłumaczył wszystkim ze szczegółami jaka jest struktura i organizacja nieba itp. No może nieco przesadzam, ale niewiele. To chyba wystarczy.
Uważam, że bez porównania pożyteczniejszym zajęciem jest np. szukanie rzetelnej wiedzy na temat Pisma Świętego. To jest jak archeologia, można się oprzeć na konkretach: wykopaliskach, spisanych na papirusach relacjach świadków, opiniach językoznawców itp.
A bujanie w obłokach zostawiam poetom.

Wt wrz 11, 2018 7:53 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
No dobrze...materia nie będzie stanowiła przeszkody w poruszaniu się dla zmartwychstałego ciała, a co z czasoprzestrzenią? Bo jeżeli czasoprzestrzeń rownież nie bedzie stanowiła przeszkody w poruszaniu się przebóstwionego ciała, to wierząc, że przebóstwione ciało Chrystusa istnieje w Bogu, tzn że nie podlega prawom czasprzestrzeni, a to oznacza, że mogło istnieć w Bogu przed stworzeniem czasoprzestrzeni... :roll:

Wydaje mi się, że jedną z największych trudności w takich rozważaniach jest mieszanie różnych specyficznych języków fachowych: języka teologii (np. przebóstwione ciało), języka nauki/fizyki/kosmologii (np. czasoprzestrzeń) i języka potocznego. To wszystko prowadzi do chaosu.
Tak na marginesie.
Jest kilka różnych teorii czasoprzestrzeni. Do naszego przypadku najbardziej chyba pasowałaby czasoprzestrzeń Minkowskiego, która dotyczy zjawisk w przestrzeni pozbawionej materii i pól. Jest ona częścią ogólnej teorii względności. Jest to wyjaśnione np. w Encyklopedii PWN.
Ale nie sądzę żebyśmy obaj byli strasznie mocni w tym temacie :-)

Śr wrz 12, 2018 10:16 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Robert55 napisał(a):
Naciąłem się kiedyś na kilka książek. Z jednej dowiedziałem się jak będą wyglądały domy i ulice w niebie, a w drugiej były jakieś przerażające wzory matematyczne, które miały coś udowodnić.

Przerażające wzory to my mamy teraz. Rachunek wektorowy z całkami i pochodnymi, który tak na dobrą sprawę nie da się policzyć bez uproszczeń i dziwnych sztuczek. Tam w Niebie, pewnie każdy kto będzie chciał zrozumie w lot, bez odnoszenia się do formalizmów matematycznych ;-)

Cytuj:
Uważam, że bez porównania pożyteczniejszym zajęciem jest np. szukanie rzetelnej wiedzy na temat Pisma Świętego. To jest jak archeologia, można się oprzeć na konkretach: wykopaliskach, spisanych na papirusach relacjach świadków, opiniach językoznawców itp.
A bujanie w obłokach zostawiam poetom.

Jako ścisłowiec ostatnio stwierdzam, że dużym nośnikiem wiedzy(?), pewnych doznań niewerbalnych jest właśnie muzyka i poezja. Pewnych rzeczy nie przekażesz prostym (prostackim) słowem. Biblia to w dużej mierze poezja. Próbują ją niektórzy tłumaczyć w sposób bardzo techniczny i wiele zatracają. Poezja biblijna to aluzje, hiperbole, niedopowiedzenia, wieloznaczności, a to tam tkwi istota poznania.

Śr wrz 12, 2018 11:26 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie zapominajmy, że starożytni mieli muzyke za gałąź matematyki.

Śr wrz 12, 2018 2:09 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dociekliwy napisał(a):
.Do kogo Bóg mówi "Uczyńmy..."?

Do Siebie mówi. Biblia mówi jasno o Bogu Ojcu, Bogu Synu (Jezusie Chrystusie) i Bogu Duchu Świętym, a zarazem równie jasno pokazuje, że chodzi o jednego Boga. «Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!

Pismo Święte począwszy od Księgi Genesis, wyraźnie mówi ze jest jeden Bog który występuje w trzech osobach. Poniżej wybrane fragmenty z Pisma Świętego, które pokazują że Bóg jest jeden a zarazem jest Trójcą Świętą.

Słuchaj, Izraelu, Pan jest naszym Bogiem -- Panem jedynym!” (Pwt 6:4).

„Ja jestem Pan, i nie ma innego. Poza Mną nie ma Boga” (Iz 45:5).

„Nie ma na świecie ani żadnych bożków, ani żadnego boga, prócz Boga jedynego” (1 Kor 8:4).

„A gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody. A oto otworzyły Mu się niebiosa i ujrzał Ducha Bożego zstępującego jak gołębica i przychodzącego na Niego. A głos z nieba mówił: «Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie»” (Mt 3:16-17).

„Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego” (Mt 28:19).

[Jezus powiedział:] „Ja i Ojciec jedno jesteśmy” (J 10:30).

„Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca” (J 14:9).

„A kto Mnie widzi, widzi Tego, który Mnie posłał” (J 12:45).

„Jeżeli zaś kto nie ma Ducha Chrystusowego, ten do Niego nie należy” (Rz 8:9).

„Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło” (Mt 1:20).
„Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym»” (Łk 1:35).

[Jezus powiedział do swoich uczniów:] „Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze -- Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna. Ale wy Go znacie, ponieważ u was przebywa i w was będzie. [...] Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go, i przyjdziemy do niego, i będziemy u niego przebywać” (J 14:16-17, 23).

Śr wrz 12, 2018 7:29 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lajkonik.2 napisał(a):
Dociekliwy napisał(a):
.Do kogo Bóg mówi "Uczyńmy..."?
Do Siebie mówi.
No dobrze...ale skoro
Cytuj:
Pismo Święte począwszy od Księgi Genesis, wyraźnie mówi ze jest jeden Bog który występuje w trzech osobach.
to Ojciec i Duch też przyjęli ludzką naturę za swoją czy tylko jedna: Wcielone Słowo/Logos jest obrazem Boga niewidzialnego...?

Śr wrz 12, 2018 8:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
III Osoba Boska, dokonując Wcielenia, przyjęła drugą, dodatkową naturę ludzką.

Śr wrz 12, 2018 8:49 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
III Osoba Boska, dokonując Wcielenia, przyjęła drugą, dodatkową naturę ludzką.
Chciałeś powiedzieć II Osoba Boska...no własnie, do mnie zatem bardziej przemawiają słowa św. Ireneusza z Lyonu, który pisał:
Jest w Nim bowiem nieustannie Słowo i Mądrość, Syn i Duch, przez których i w których wszystko w sposób wolny i z własnego zamysłu stworzył. To do nich mówił: 'Uczyńmy człowieka na obraz i podobieństwo nasze, a nie sformułowanie lakkonik.2 - „do Siebie”...

Śr wrz 12, 2018 8:59 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 105 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona