Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt maja 24, 2019 12:17 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 398 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 23, 24, 25, 26, 27  Następna strona
 Trójca Święta 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trójca Święta
PeterW napisał(a):
Danielps napisał(a):
Prawdopodobnie różnica w manuskryptach powstała za czasu Filioque i początków wielkiej schizmy.

Co tam 1000 lat w jedną czy drugą stronę..
To tak jakby udowadniać że obecne rządy kontynuują traktaty pomiędzy Chrobrym a Ottonem III.
Filioque to rok 1000- 1200 (?) a manuskrypty (i kopie) są z z lat 100 - 300...

Albo udajesz, albo zwyczajnie nie wiesz, że manuskrypty posiadane przez prawosławnych są inne w niektórych fragmentach, albo zwyczajnie nie ma pewnych fragmentów u prawosławnych.

Śr paź 31, 2018 7:31 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Acha.. To znaczy...?

Śr paź 31, 2018 7:47 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Danielps napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Tyle, że to nic nie zmienia w fakcie, że obie wersje greckiego tekstu tego fragmentu, o który toczy się "batalia", są prawidłowe.

Nie mogą być prawidłowe. Zwyczajnie. Kropka.(...) A to czy nieprawdziwy tekst nie zmienia niczego jest zwyczajnie śmiesznym stwierdzeniem. Nieprawdziwy tekst sprawia, że to o czym mowa jest nieprawdziwe. Kropka.

To, że mimo tego, że nieprawdziwy tekst ma takie same konsekwencje jak prawdziwy pokazuje to, że z waszą doktryną coś jest nie w porządku. Skoro wszystko jedno jakie są błędy w tekscie to i tak będziecie czytać tak samo.

Nieprawdziwy ? na jakiej to podstawie uznałeś, że lekcja "jednorodzony Bóg" w J 1,18 jest nieprawdziwa ? bo fakty pokazują, że to właśnie lekcja "jednorodzony Bóg" jest bardziej autentyczna niż "Jednorodzony Syn" Jednym z tych faktów, jest zasada krytyki tekstu, o której wspomniał cytowany przeze mnie J.Lewandowski a która mówi, że trudniejsza lekcja jest bardziej poprawna i autentyczna.Trudniejszą lekcją jest lekcja "Jednorodzony Bóg".

Ponadto, innym argumentem przemawiającym za lekcją "Jednorodzony Bóg" są kodeksy Nowego Testamentu.Kodeks Watykański, który jest uważany za najlepszy kodeks Nowego Testamentu na świecie, ma w J 1,18 lekcję "Jednorodzony Bóg" Także bardzo stary papirus P66 bo pochodzący z ok.200 roku również ma lekcję "Jednorodzony Bóg".

Danielps napisał(a):
Nie komplikując jednak to Jezus miał swojego Boga. Jedynego. Był nim Ojciec. Czy macie tego samego Boga?

Tylko widzisz, tak jak Ojciec jest Bogiem dla Syna, tak Syn jest Bogiem dla Ojca (Hbr 1, 8-9) I Jezus jest również jedynym Bogiem.A mówi o tym właśnie tekst J 1,18 o którym rozmawiamy.Gdyż z punktu widzenia etymologii i filologii, greckie słowo μονογενὴς (monogenes) nie oznacza "jednorodzony" tylko "jedyny". Stąd np.Ks.Stanisław Mędala, proponuje tak przetłumaczyć ten werset:

"BOGA nikt nigdy nie widział; JEDYNY BÓG, będąc zwrócony na łono OJCA, ten /nam/ opowiedział." (Ks.Stanisław Mędala,S.Chrystologia Ewangelii św. Jana str. 136)

Śr paź 31, 2018 8:39 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie wiem jak to napisać. Chodzi mi o to, że jak Jezus może być jednorodzony, czy w ogóle rodzony? To by oznaczało, że Jezus miał początek. Jezus się nie narodził w duchu, tylko w ciele. Jezus w duchu był zawsze, więc w ogóle nie jest ani rodzony, ani jednorodzony. Nawet nie jest zrodzony o czym mówi nasze Credo, bo jeżeli jest zrodzony a nie stworzony, to i tak nie zmienia faktu, że zrodzenie nastąpiło w czasie. Zrodzony (urodzony) to czas przeszły, rodzi to czas teraźniejszy, a urodzi to czas przyszły. Chrystus nie może więc być zrodzony. Może po prostu tak to jest ujęte, bo w języku polskim brakuje na to innego określenia. Jezus więc nie jest de facto zrodzony z Boga, tylko po prostu jest Bogiem. Można oczywiście dopuścić zrodzenie, które nie jest stworzeniem, ale wtedy oznaczałoby to, że Jezus jest Bogiem mającym swój początek, bo chociaż jest współistotny Ojcu, to jednak kiedyś został zrodzony. Jeżeli ktoś został zrodzony, to naturalnie samo pojawia się pytanie kiedy? Przed wszystkimi wiekami? Czyli jednak w czasie, albo zanim powstał czas.

N lis 25, 2018 12:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Właśnie zaczynasz głosić herezje.

N lis 25, 2018 12:51 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Właśnie zaczynasz głosić herezje.

Bez przesady. Potraktuj to jako pytanie. Dyskutujemy. Można dyskutować o rzeczach, które są lub powinny być dla nas oczywiste. Problem polega na tym, że na tym forum nie można mieć żadnych pytań i wątpliwości w niektórych tematach, bo to od razu spotyka się z wrogością. Mnie argumenty w stylu "tak jest i już" nie przekonują.

Wracając do tematu. Jezus został zrodzony przed wszystkimi wiekami. To jest z Credo. Weźmy tylko język polski. Co to w ogóle oznacza?
Otóż Jezus został zrodzony, czyli miał początek (co jest oczywiście niezgodne z naszą wiarą, no ale tak jest napisane w Wyznaniu Wiary). To jest pierwszy wniosek. Drugi wniosek jest taki, że został zrodzony przed powstaniem czasu, czyli zanim powstał czas. Osobną kwestią jest wyjaśnienie czy czas też miał swój początek czy istniał zawsze. Naukowcy się spierają czym jest w ogóle czas i czy w ogóle istnieje. Na pewno istnieje podział na jednostki. Ludzie sobie to wymyślili dla ułatwienia życia. Jednak "przed wszystkimi wiekami" oznacza raczej "przed czasem." Czyli Jezus został zrodzony przed powstaniem czasu. Nie zmienia to jednak faktu, że został zrodzony, czyli istniał moment, w którym to nastąpiło i moment przed tym. Ale jak mógł istnieć moment przed zrodzeniem Chrystusa, skoro nie było czasu? To jest nie do wyjaśnienia.
Wiek to sto lat, a więc przed wszystkimi wiekami oznacza przed I wiekiem, jeżeli rozumieć to dosłownie. Wiek jest tylko jednostką czasu wymyśloną przez człowieka, więc samo określenie "przed wszystkimi wiekami" jest niedokładne.

N lis 25, 2018 1:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie jest niedokładne, tylko Tobie nie chciało się sprawdzić o co w nim chodzi. Tak samo zresztą jak z resztą nauczania Kościoła, które tutaj przekręcasz na wszystkie strony. Stwierdzenie o zrodzeniu Jezusa "przed wszystkimi wiekami" oznacza, że ten akt miał miejsce "przed" stworzeniem świata. I przy okazji wypadało by pamiętać, że czas zaczął istnieć w momencie stworzenia świata.

N lis 25, 2018 1:12 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Dociekliwy napisał(a):
Czyli Jezus został zrodzony przed powstaniem czasu. Nie zmienia to jednak faktu, że został zrodzony, czyli istniał moment, w którym to nastąpiło i moment przed tym. Ale jak mógł istnieć moment przed zrodzeniem Chrystusa, skoro nie było czasu? To jest nie do wyjaśnienia.

Jak nie było czasu to i nie mogły istnieć żadne momenty "przed" i "po". Wszystko się dzieje teraz.

N lis 25, 2018 1:41 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie jest niedokładne, tylko Tobie nie chciało się sprawdzić o co w nim chodzi. Tak samo zresztą jak z resztą nauczania Kościoła, które tutaj przekręcasz na wszystkie strony. Stwierdzenie o zrodzeniu Jezusa "przed wszystkimi wiekami" oznacza, że ten akt miał miejsce "przed" stworzeniem świata. I przy okazji wypadało by pamiętać, że czas zaczął istnieć w momencie stworzenia świata.

Jak sam napisałeś "ten akt miał miejsce." Czyli nastąpił w przeszłości. A co było przed tym aktem? Jeżeli ten akt nastąpił to znaczy, że nie trwał od zawsze.

Twierdzenie, że Jezus został zrodzony jest dokładnie tym samym co stwierdzenie, że Bóg został zrodzony. A Bóg istniał zawsze a nie został zrodzony.

Mówisz o istnieniu czasu, a do dzisiaj mądre głowy tego świata sprzeczają się czym jest czas i czy w ogóle istnieje, skoro liczy się tylko tu i teraz. Przeszłość i przyszłość nie istnieje. Istnieje tylko teraźniejszość - teraz.

Jedno pytanie: Jezus został zrodzony czy istniał od zawsze?

N lis 25, 2018 2:11 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Został zrodzony i istnieje od zawsze

N lis 25, 2018 2:15 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Został zrodzony i istnieje od zawsze

Aha. To samo dotyczy Boga Ojca i Ducha Świętego czy tylko Syna Bożego?

N lis 25, 2018 2:16 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Hm.. Czy Ty w ogóle jesteś chrześcijaninem? Nie wiesz co wyznajesz w Credo?

N lis 25, 2018 2:23 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Hm.. Czy Ty w ogóle jesteś chrześcijaninem? Nie wiesz co wyznajesz w Credo?

Tak - jestem chrześcijaninem i katolikiem. Jestem ochrzczony, przyjąłem pierwszą komunię świętą, jestem bierzmowany, wziąłem ślub kościelny, chodzę do kościoła, chodzę do spowiedzi, bronię na innych forach religii do tego stopnia że uważam, iż Przykazania Boże powinny być prawem urzędowym. Dlaczego nie można kraść, a można cudzołożyć?

Jestem za utworzeniem Katolickiej Wspólnoty Narodów na wzór Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Uważam, że Polska i wszystkie inne państwa, w których większość stanowią katolicy powinny utworzyć taką Wspólnotę z papieżem jako głową.

Poza tym lubię zadawać niewygodne pytania, bo chociaż czasami znam na nie odpowiedź, to lubię znać zdanie innych, ponieważ biorę pod uwagę to, że mogę się mylić.

N lis 25, 2018 2:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
XI. Nie trolluj.

N lis 25, 2018 2:38 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
XI. Nie trolluj.

Nie trolluję.

N lis 25, 2018 2:50 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 398 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 23, 24, 25, 26, 27  Następna strona