Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt lis 24, 2020 9:12 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 548 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 37  Następna strona
 Tropienie Boga - wydzielony 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tropienie Boga - wydzielony
Conan napisał(a):
cierpienie ma jednak negatywny wpływ na nasze serce, czy żołądek. Tylko umysł wymyśla idee, że cierpienie uszlachetnia.

Cierpienie może człowieka prowadzić w dwóch kierunkach: dojrzałości i przyjęcia go na gruncie wiary, lub człowiek podąża ku rozpaczy, cierpienie jawi się wówczas jako bezsens. Cierpienie jako płodne wymaga nadziei a tę mozna czerpać jedynie z wiary i przyjęcia założenia o nieskończoności życia ludzkiego. W perspektywie życia ograniczonego do teraz nie ma sensu.
Cytuj:
Inteligencja tworzy koncepty dobra i zła. Przecież tzw święte księgi zostały napisane przy użyciu ludzkiej inteligencji.

Niektóre małpy posiadają inteligencję na pozomie trzylatka. Dziecko w tym wieku zaczyna odróżniać już dobro od zła. Tymczasem zwierzęta nie potrafią. Oznacza to, że nie inteligencja decyduje. Inteligencja to sprawa loterii genetycznej. Odróżnianie dobra i zła nie wykazuje dodatniej korelacji z nią. Człowiek potrafi nadawać inne znaczenie pojęciowe dobru i złu, więc przekracza uwarunkowania biologiczne.
Zapytałam wczesniej o fundamenty. Nie wiesz jak odpowiedzieć. Taka mowa określana jest jako paplanie. Mówienie ociera się o sens i wiedzę przedmiotową. Dalej będzie również o jej braku.
Cytuj:
To ty decydujesz, kiedy skłamać a kiedy nie.

Nie. Znów nie znasz uwarunkowań prowadzących do automatyzmów mózgowych. Etyka mówi o zawinieniu, nie zawinieniu i ograniczonej lub pełnej wolności.
Cytuj:
Co masz na myśli pisząc ludzie zepsuci moralnie ? Dla mnie to osoby, które min. straszą dzieci piekłem, wywołują w ludziach wyrzuty sumienia, eksploatują ludzka naiwność zarabiając na niej.

I znów odniesienie do chrześcijaństwa a nie swojej pokręconej ideolo, bez fundamentów filozoficznych, odniesienia antropologicznego, wiedzy z zakresu nauk biologicznych i psychologicznych. Nazywamy to myśleniem chorą wyobraźnią. Nic nie dociera. Wyjasniałam wiele spraw, min inteligencję. Nadal beblasz bez składu i ładu. Wokół czego budujesz spójność człowieka? Krytyki chrześcijaństwa?
Cytuj:
Co do kradzieży to samo. Inteligencja, świadomość, doświadczenie, preferencje.

Czym jest świadomość? Znów pojawi się autorska definicja?
Cytuj:
Nie żadna święta księga która tego zakazuje. Jeżeli jesteś inteligentną jednostką nie potrzebujesz nakazów z góry. Czym więcej we mnie teraźniejszości tym mniej tendencji aby szkodzić innym.

Kompletna nieznajomość człowieka. Inteligencja usprawiedliwa największe zbrodnie. Nazywamy to mechanizmami obronnymi. To patologia a ty proponujesz jako lekarstwo odwołanie się do własnej inteligencji. Dawno nie czytalam tak pokrętnego myślenia. Nauka zna systemowe błędy poznawcze, ale dla ciebie to nieważne, bo inteligentnego nie dotyczą a w rzeczywistości najbardziej dotyczą. Najłatwiej manipulować inteligentnymi, którzy są przekonani o własnych możliwościach poznawczych i odwołują się do siebie. Tacy ludzie to marionetki w rękach speców od marketingu-> psychologia to widzi.
Cytuj:
Powiedzmy, że w świętej księdze jest zapisane " nie kradnij". Ludzie są temu posłuszni.

Kolejna bzdura. Norma - nie kradnij jest pusta. Nieznajomość etyki się kłania.
Cytuj:
nagle ukazuje się oficjalny statement, że tłumaczenie było złe. Mozna jednak kraść :) i co ludzie robią, kradną, bo są zahipnotyzowani prawdziwością księgi ? czy raczej kieruja się swoim rozsądkiem
i inteligencją?

Hipnoza to też pojęcie 'od czapy'. Rozsądek i inteligencja? Zostawiamy na razie w wątku pewnego ateistę, by było widać ten rozsądek i inteligencję. Zapytaj go czy jest nierozsądny i brakuje mu inteligencji. Przedstawia się nam jako profesor od ateizmu, rozsądku, inteligencji i znawca chrześcijaństwa.
Cytuj:
sama nie chciałabyś aby Ciebie okłamywano, okradziono czy krzywdzono. Widząc ludzką krzywdę wytwarzasz sobie empatię, współczucie do innych,.

I znów chwalisz się niewiedzą. Empatia jest cechą biologiczną, to fabryczne wyposażenie niektórych zwierząt i człowieka. Nadal pływamy w oceanie wyobraźni?
Cytuj:
No chyba, ze ktoś ma zapędy psychopatyczne. Z tego można zrobić wywód na kolejny temat.

Nie dasz rady. To domena psychiatrii i psychologii a nie sprawa - myślę, więc tak jest.
Cytuj:
Nie ma żadnych logicznych czy naukowych przesłanek na to, że demony istnieją.

Cały twój wywód nie ma nic wspólnego z logiką i nauką. teraz wpadasz w tory naukowe i logiczne? To obszar wiary a nie nauki. Byle coś pleść...
Cytuj:
Zresztą szkoda życia na zajmowaniem się trollami pod łóżkiem :)

To co nam prezentujesz to troll pod łóżkiem.

Wt lis 06, 2018 6:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Conan napisał(a):
Ludzie okaleczani tez mogą być dojrzalsi, mieć głębie, w porównaniu z osobami zdrowymi, Oznacza to, że mamy się celowo kaleczyć, generować w sobie cierpienie, żeby zyskać głębię ? Byłoby to stadium przypadku masochisty. Jeszcze większą głębie uzyskasz przekraczając ego i to bez żadnego sado maso :)

Nie i nikt się celowo nie okalecza, ale z drugiej strony nie warto na siłę unikać cierpienia, uciekać od niego, bo ma dobroczynne działanie. Żeby przekroczyć ego, musisz najpierw pozwolić mu dojrzeć, a to się odbywa w drodze okupionej cierpieniem.
Cytuj:
To co teraz piszę też jest pod natchnieniem :) Kto decyduje, co jest spisane pod natchnieniem, co dyktuje Bóg a co zwykły człowiek ? Znowu Twoja inteligencja.

Nie żadna inteligencja decyduje, tylko moja świadomość odkrywa, że to zostało spisane pod natchnieniem.
Cytuj:
Oki, tylko ta zasada " nie kłam" wynika z działania Twojej inteligencji, a nie tego, ze zostałaś zahipnotyzowana święta księgą.

Bardzo naiwnie postrzegasz motywacje ludzi religijnych. One właśnie dlatego do ludzi przemawiają, bo mówią coś, z czym ci ludzie się w głębi serca zgadzają. W naszej naturze leży dążenie do dobra.
Cytuj:
Dobrymi intencjami jest piekło wybrukowane. Turek też ma dobre intencje jak w wymiarze mordu honorowego zabija swoja córkę. I co z tego ? nadal w oczach normalnego człowieka będzie on paskudnym mordercą.

W oczach normalnego Polaka będzie on paskudnym mordercą, ale normalny Polak wie, że świadomość społeczeństw dojrzewa, a wraz z nią moralność. Za X lat ten Turek to zrozumie.
Cytuj:
ja nie widzę piękna w kłamstwie. Jest to tylko pewne narzędzie. ktoś Ci powiedział coś w tajemnicy. Druga osoba o to pyta, a Ty kłamiesz, że o niczym nie wiesz. Tolerujesz więc białe kłamstwa ?

Mogę powiedzieć, że "nie mogę powiedzieć". Czasem powstrzymuje się od mówienia (całej) prawdy, ale unikam takich sytuacji. I zawsze się z tym nieswojo czuję.
Cytuj:
Teraźniejszość niczego nie dyktuje, teraźniejszość wprowadza w cisze. Dyktuje tylko umysł i jego uwarunkowanie.

Czyli zgadzasz się, że to śnienie umysłu Ci dyktuje empatię i miłość?
Cytuj:
Ba, w księgach jest pełno złych nakazów ! nakaz kamieniowania prostytutek, oko za oko, księga wspiera niewolnictwo, listy apostolskie sa przepełnione mizoginią. Nie mów mi, że masz tylko wersję ugładzoną, dla dzieci.
A dlaczego w nowoczesnych wywodach filozoficznych jest wspierane to co dobre ? w taki sposób ewoluuje ludzka świadomość.

I właśnie o to chodzi, że tak ewoluuje ludzka świadomość. W dobrą stronę. Z każdym wiekiem ludzie lepiej rozumieją przekaz od Boga. Stają się coraz lepsi.
Cytuj:
psychopaci jak najbardziej maja wewnętrzny głos każący im mordować, zemścić się itp. Psychopata nie będzie miał ciszy i harmonii wewnętrznej,. Bo cisza nie zmotywuje nikogo do paskudnych rzeczy, To robi tylko głos w głowie.

A skąd wiesz? Siedzisz w psychopacie?
Cytuj:
Sama chętnie możesz kraść dla korzyści ? To moim zdaniem twoja inteligencja i współczucie są na niskim poziomie. Wiem, że to tylko przykład.

Mało inteligentny człowiek za dużo by nie ukradł, szybko by go złapali. Najwięksi złodzieje są bardzo inteligentni. Jak widzisz współczucie nie idzie w parze z inteligencją, przynajmniej nie rozumianą jako IQ.
Cytuj:
Miłość i współczucie nie kreują jednak w Tobie fałszywego ja, a persona jest już rodzajem maski, w której szukamy samych siebie.

A jakie to ma znaczenie, czy kieruje się miłością z powodu fałszywej maski, czy bez tej maski? Skutek będzie ten sam.
Cytuj:
w życiu są za to mistyczne przesłanki by kierować się miłością, bo to nasza wewnętrzna natura.

Trochę sobie przeczysz, Raz piszesz, że miłość to sen umysłu/abstrakcja, a innym razem piszesz o wewnętrznej naturze, Weź się zdecyduj.
Cytuj:
Czym mniej w nas spamu, wiara w bajki a więcej nauki i logiki, to większą szansa pojawienia się prawdziwej miłości. Logika dyktuje bowiem nasz wybór najbardziej adekwatnego partnera

A co ma logika i nauka wspólnego z miłością? Nauka i logika to Cię mogą uczynić dobrym inżynierem, matematykiem, programistą, naukowcem, ale nic poza tym...
Cytuj:
poważna duchowość, która jest otwarta na sen umysłu pozostanie w tym śnie. Dla mnie duchowość to narzędzie dehipnozy a nie kreowania nowych światów. Kreowanie światów to zadanie dla tych co np. robią świetne filmy.

A skąd Ty wiesz, czym jest świat? Skąd wiesz, że te demony są tylko kreacją umysłu?
Cytuj:
w necie jest mnóstwo nagrań z tzw opętań. Dla mnie to kabaret- przy całym szacunku dla cierpienia tych ludzi. Kabaret raczej w kontekście tego, że tam demon zawsze jest półgłówkiem, który bełkocze jakieś mało inteligentne rzeczy. Po prostu choroba psychiczna. Po co w to mieszać postacie z baśni braci Grimm ?

Po to, żeby tej osobie pomóc. Psychiatria sobie jakoś nie radzi z opętaniami. Skąd Ty wiesz, że to choroba psychiczna? Miałeś objawienie czy jak?

Everything we see

Wt lis 06, 2018 6:26 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Conan, od cierpienia nie uciekniesz. Musisz je przyjąć.

Wt lis 06, 2018 6:34 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
zb1024 napisał(a):

Można nie przyjąć i buntować się aż po rozpacz. Można też uwierzyć w to, że człowiek jest trybikiem w maszynie społecznej. Kiedy czuje się bezużyteczny (bo wychowano go w duchu poczucia swej wartości w zależności od użyteczności i wtopienia w społecznoość), nie widzi sensu cierpienia i prosi o skrócenie życia. I znów - z punktu widzenia dobra społecznego (etyka użyteczności) to oczekiwana postawa.

Wt lis 06, 2018 6:41 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
zb1024 napisał(a):

Można nie przyjąć i buntować się aż po rozpacz. Można też uwierzyć w to, że człowiek jest trybikiem w maszynie społecznej. Kiedy czuje się bezużyteczny (bo wychowano go w duchu poczucia swej wartości w zależności od użyteczności i wtopienia w społecznoość), nie widzi sensu cierpienia i prosi o skrócenie życia. I znów - z punktu widzenia dobra społecznego (etyka użyteczności) to oczekiwana postawa.

Wszystkie łaski przychodzą przez cierpienie. Tak mówi Jezus do Lenczewskiej, tak mówi św. Faustyna. Więc cierpienie jest jakby furtką, przez którą otrzymujemy łaski.

Wt lis 06, 2018 6:53 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Łaska boża buduje na naturze, jej dyzpozycji, by przyjąć a nie na cierpieniu. Na Golgocie stały trzy krzyże i tylko jeden miał znaczenie zbawcze. Zły łotr nie cieriał? W obliczu cierpienia jeden otworzył się na łaskę, drugi nie.

Wt lis 06, 2018 8:32 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Łaska boża buduje na naturze, jej dyzpozycji, by przyjąć a nie na cierpieniu. Na Golgocie stały trzy krzyże i tylko jeden miał znaczenie zbawcze. Zły łotr nie cieriał? W obliczu cierpienia jeden otworzył się na łaskę, drugi nie.

Merss, Faustyna czy Jezus kłamią? Zgadzam się z tym, że na łaskę trzeba się otworzyć.

Wt lis 06, 2018 8:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Łaska boża buduje na naturze, jej dyzpozycji, by przyjąć a nie na cierpieniu.

Bez cierpienia, rozumianego jako współcierpienie z Chrystusem, do Nieba się nie trafi.
Taki cytat z o. Pio:
"(...) Pamiętajmy, że losem dusz wybranych jest cierpienie. Należy je znieść po chrześcijańsku. Jest to ustanowiony przez Boga, dawcę każdej łaski i daru prowadzącego do zbawienia, wymóg, warunek chwały. A więc w górę serca, ufajmy tylko Bogu samemu; upokorzmy się przed mocną ręką Boga, przyjmujmy z poddaniem się Jego woli każde utrapienie, któremu On, łaskawy Ojciec, zechce nas poddać, aby nas wywyższył w czasie nawiedzenia. Niech całą naszą troską będzie to tylko: «Miłowanie Boga i podobanie Mu się we wszystkim», niemartwienie się o nic, bo winniśmy wiedzieć, że Bóg będzie zawsze czuwał i troszczył się o nas, bardziej, niż potrafimy sobie to wyobrazić".

Wt lis 06, 2018 9:16 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Merss,

Oki, ale sama z własnej woli nie będziesz wchodziła w sytuację, które sprawia Ci cierpienie. Dla samej idei też nie będziesz tkwiła w czymś co jest dyskomfortowe.

Piszę przecież o ludzkiej inteligencji . Ty olałaś moje pytanie, nie miej wiec o nic pretensji. Na podstawie czego wybierasz czy dany system dobrze rozróżnia dobro od zła ?

Piszemy z poziomu relacji społecznych a nie automatyzmów mózgu. To tak jakbyś na zdanie swojego znajomego " decyduje się na kupno płyty The Beatles" odpowiedziała- " nie, ty nie znasz uwarunkowania i automatyzmów"
zabrzmiałabyś co najmniej jak dziwak

w sumie Cie rozumiem, gdybyś znalazła jakieś paskudztwa w mojej ulubionej książce Adyashantiego, to być może tez odwróciłbym kota ogonem i w akcje desperacji pisałbym, że Ty nic nie rozumiesz, nie znasz filozofii mistycznej, beblasz bez składu. Zwykły niemerytoryczny mechanizm obronny. Najlepiej chciałabyś zamknąć swoim krytykom usta. W ten sposób dajesz przyzwoleniu złu, które panoszy się w obrębie ideologii którą wyznajesz.

Jeżeli nie znasz mistycznej definicji świadomości to nie zrozumiesz całej masy książek na ten temat. Tym razem jednak chodzi mi o zwykłe uświadomienie sobie pewnych faktów,. zrozumienie ich w wymiarze świadomości, wewnętrznej ciszy.

Pisałem już o inteligencji w służbie ego i rozróżniłem ja od inteligencji mająca swoje korzenie w nieuwarunkowanej świadomości.
acha, czyli lepiej być głupcem, bo wtedy nikt Cie nie oszuka,. To jest dopiero pokrętne myślenie.

gdybyśmy nie mieli tego rozsądku i inteligencji to nadal byśmy kamieniowali cudzołożnice, bo tak napisano w księdze,

Mówię o rozwoju empatii u dorosłego człowieka. W wyniku rozwoju umysłu i pewnych tendencji społecznych ta pierwotna cecha może zejść głęboko do podświadomości, mało ludzi na świecie nie wykazujących żadnej empatii ? To fabryczne wyposażenei może zostać łatwo zdyskontowane przez ludzka chciwość i ambicje. Wtedy drugi człowiek jest tylko narzędziem.

oki, żyj z przekonaniem, że Twoje wywody są logiczne i oparte na nauce. Zwłaszcza magiczne postacie w które wierzysz.

Wt lis 06, 2018 9:18 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
@zb1024
Należy zacząć od Biblii a objawienia prywatne traktować jako dopełnienie pewnych interpretacji. Należy umieć je umiejscowić i widzieć w kontekście ewangelicznym. Napisałam ci o trzech krzyzach o których mówi Ewangelia. Czy ona kłamie? Nie wystarczy cierpieć, by dostąpić zbawienia, bo na Golgocie stały trzy krzyże i tylko jeden zbawczy, z drugiego można dostąpić zbawienia w ostatnich chwilach życia, gdy człowiek zrozumie, że szedł niewlaściwą dogą, czegoś się jednak nauczył (pokory) i zawoła o przebaczenie. Dopiero wówczas otworzył się na zbawczą łaskę. Trzeci oznacza oparcie się na sobie i zamknięcie przy pełnej świadomości swej otwartości. Z kim więc niesiesz swój krzyż?

Przykładem krótkowzroczności poznawczej niektórych chrześcijan jest wiara, że wystarczy cierpieć i dźwigać krzyż, by dostąpić zbawienia. Tymczasem w opisie Sądu ostatecznego Jezus wyjaśnia nam jednoznacznie, że zapyta nas o miłość i że to nasza milość do bliźnich będzie rozstrzygać (a nie cierpienie) o naszym wiecznym losie. Ziemskie życie jest wędrówką do nieba a ci co wykorzystają swój czss i środki na polepszanie tego świata, otrzymają nagrodę. Jednak o wiele większą nagrodę otrzymają ludzie, którzy pomogli innym się zbawić.

To prawda, że nie można przyjść przez życie bez cierpienia. Nie oznacza to jednak, że cierpienie to jedyne drzwi przez które wchodzi łaska. Cierpieniu należy nadać sens, ale nie zabiegać o nie, bo to już ukryta pycha i czasem cecha tożsamości - cierpiętnictwo. Ono nadaje życiu cierpiętnika sens.

Wt lis 06, 2018 9:19 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
zb1024 napisał(a):

od cierpienia jak najbardziej można uciec, To od bólu nie ucieknę. Zresztą wszystko można zminimalizować, jeśli oczywiście ktoś ma szacunek do własnego ciała i własnej konstytucji psychicznej

Wt lis 06, 2018 9:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Conan napisał(a):
Zresztą wszystko można zminimalizować, jeśli oczywiście ktoś ma szacunek do własnego ciała i własnej konstytucji psychicznej

A co jeśli ta minimalizacja człowiekowi wcale nie służy?

Everything we see

Wt lis 06, 2018 9:31 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Conan
Nie interesuje mnie mistyczna teoria świadomości. Odrzucam ją, bo opiera się na wyobrażeniach a nie na wiedzy. Chrześcjanska teologia, wszędzie, gdzie to możliwe jest zgodna z nauką, o ile badania były prowadzone rzetelnie. Teologia jest więc wtórna do nauki i dokonuje reinterpretacji, jeśli nauka zmieni zdanie na dany temat. Obie powinny znać granice swych kompetencji, więc nauka nie będzie badała demonów a wiara wciskala się do nauronauk. Człowiek odktył, że Stwóra pozostawił nam uporządkowany matematycznie świat i opisywać rzeczywistość można drogą logiki.

Teologia, antropologia, etyka, psychologia personalistyczna, nauki biologiczne i neuronauki, flozofia są ze sobą spójne. U ciebie nic z niczym nie dość, że nie jest spójne, to jeszcze zaprzeczasz temu o czym nauka dziś już wie. Może to było dobre kilka tysięcy lat temu, ale ten świat dziś jest inny. Pozostałeś w świecie baśni o człowieku. Inaczej postrzegamy świat niż przed tysiącami lat. Są prawdy niezmienne, ale gdy nauka i teologia mają odrębne zdanie na dany problem, muszą dojść do ujednoilicenia.

Na każdym kroku udowadniam ci niewłaściwe myślenie i nie podpieram się wiarą, ale osiągnięciami nauki. Ignorujesz je. Chcesz pozostać w świecie baśni. Tyle, że to dla człowieka szkodliwe i tylko dlatego biorę udział w tych rozmowach.

Wt lis 06, 2018 9:39 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Towarzyski Pelikanie,

co dla jednego jest cierpieniem, dla drugiego tylko dyskomfortem. Jestem twardym gościem, nie użalam się i nie biadolę.

Oki, Inteligencja to też aspekt świadomości, A moja świadomość odkrywa, ze to z natchnieniem nie ma nic wspólnego.

Niekoniecznie ludzie się z tym zgadzają w głębi serca. Ludzie muszą widzieć w tym korzyści. Ludzie np zgadzają się z idea zmartwychwstanie bo jest tym obietnica, że oni sami będą żyć wiecznie. Jakby tej obietnicy nie było, to żadna głębia serca by nie pomogła. Po prostu większość ludzi by porzuciła religie.

Turek ma jednak dobre intencje, i do tego zmierzam.Dobre intencje nic nie znaczą.

jak będę leżał w szpitalu, i zapytam się Ciebie czy lekarz mówił coś o tym, ze umrę za 3 miesiące a Ty odpowiesz " nie mogę powiedzieć;' to już udzielisz mi odpowiedzi :)

Nie śnienie umysłu. Empatia i miłość wyrastają w świadomości spontanicznie jako efekt odspamowania systemu. Przesuwasz chmury i widzisz niebo

hmm, dla mnie rzeczy polepszają się i pogarszają równocześnie. Bo widzisz, stajemy się też coraz lepsi w zabijaniu samych siebie i innych. Weźmy np broń masowej zagłady

czytałem wiele wywiadów i widziałem wywiady z psychopatami

są różne rodzaje inteligencji np inteligencja społeczna i emocjonalna. ja miałem na myśli mądrość życiowa a nie spryt i kombinowanie.

Miłość będąca produktem fałszywej maski tez będzie fałszywa.

z jednej strony pisze o miłości ego, a drugiej Miłości jako naszej naturze. W mistyce też masz takie rozróżnienie.

Potem mam na myśli miłość romantyczną. Partnera trzeba wybierac z głową.

wchodzisz do domu, wszystkie garnki w kuchni lezą na ziemi. Pytasz męża co się dzieje ? on mówi, że to zrobił poltergeist. Bierzesz to pod uwagę. czy raczej zdrowy rozsądek każe Ci jednak obwiniać coś bardziej przyziemnego ?
nie ma problemu, przeanalizujmy wiarygodność istnienia wszystkich postaci z bajek, które wymyślił człowiek. Zróbmy rzetelne, badania, eksperymenty.
albo wyślij dzisiaj na mnie demona, a najlepiej cała ich zgraje w nocy :)

Wiesz , jak mi sąsiad będzie mówił, że codziennie nawiedza go duch Bin Ladena, to raczej uznam, że jest chory psychicznie i ma majaki.
nie mam bajkowych tendencji, aby takie rewelacje uznać za prawdę.

masz powiedzmy małe dziecko, które boi się w nocy złego trolla uszatka. Mówisz mu, że to możliwe, bo przecież skąd mamy wiedzieć czy Troll uszatek naprawdę nie istnieje ?

czym kierujesz się w życiu, bajkami/zabobonami czy raczej zdrowym rozsądkiem ?

Wt lis 06, 2018 9:45 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Conan
Nie interesuje mnie mistyczna teoria świadomości. Odrzucam ją, bo opiera się na wyobrażeniach a nie na wiedzy. Chrześcjanska teologia, wszędzie, gdzie to możliwe jest zgodna z nauką, o ile badania były prowadzone rzetelnie. Teologia jest więc wtórna do nauki i dokonuje reinterpretacji, jeśli nauka zmieni zdanie na dany temat. Obie powinny znać granice swych kompetencji, więc nauka nie będzie badała demonów a wiara wciskala się do nauronauk. Człowiek odktył, że Stwóra pozostawił nam uporządkowany matematycznie świat i opisywać rzeczywistość można drogą logiki.

Teologia, antropologia, etyka, psychologia personalistyczna, nauki biologiczne i neuronauki, flozofia są ze sobą spójne. U ciebie nic z niczym nie dość, że nie jest spójne, to jeszcze zaprzeczasz temu o czym nauka dziś już wie. Może to było dobre kilka tysięcy lat temu, ale ten świat dziś jest inny. Pozostałeś w świecie baśni o człowieku. Inaczej postrzegamy świat niż przed tysiącami lat. Są prawdy niezmienne, ale gdy nauka i teologia mają odrębne zdanie na dany problem, muszą dojść do ujednoilicenia.

Na każdym kroku udowadniam ci niewłaściwe myślenie i nie podpieram się wiarą, ale osiągnięciami nauki. Ignorujesz je. Chcesz pozostać w świecie baśni. Tyle, że to dla człowieka szkodliwe i tylko dlatego biorę udział w tych rozmowach.

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z faktu, że żadna definicja nie jest prawda objawioną. Jest tylko efektem umowy społecznej. Te etykietki służą komunikacji. W języku mistyka miłość czy świadomość ma inne znaczenie i to jest oki. Tak się chłopcy miedzy sobą umówili i posługują się tymi terminami. Czym lepiej znasz specyfikę języka danej społeczności, tym szerzej otwiera się dla Ciebie świat. Ty wolisz tkwić tylko w standardowym znaczeniu tych słów i to jest w porządku. Ja mam jednak większe ambicje.

pewnie tak jest, że teologia jest zgodna z nauką, oczywiście oprócz świata bajek i wyobrażeń, które generuje jak w fabryce z zabawkami. Tak się dziwnie składa, że to własnie tymi bajkami i cudami są ludzie zauroczeni,. To one przyciągają ich do religii. Anioły, zmartwychwstanie, przemiana opłatka w ciało Jezusa itp
Rozbierz swoją religie z jej magicznych aspektów i nic nie zostanie.

tymczasem w mistyce nie ma niczego co nie byłoby zgodne z nauka. Tam nie ma baśni o człowieku, fantastycznych stworów i wiary w cuda. Wystarczy, że sobie obejrzysz serie programów Science and non duality, poczytasz cos zakresu mindfullness, psychologii transpersonalnej czy jaki ma związek nondualizmu z fizyka kwantową.

Reasumując, w chrześcijaństwie główna esencja są nienaukowe cuda niewidy. Tymczasem esencja mistyki jest zgodna z tym co odkryli naukowcy o świadomości i umyśle człowieka.

Wt lis 06, 2018 10:09 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 548 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 37  Następna strona