Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz lip 18, 2019 5:55 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 156 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
 Katolicy nie w pełnej łączności 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicy nie w pełnej łączności
Może lepszy byłby podział na:
- "podzielam wartości Kościoła Katolickiego"
- "w pełni uczestniczę w życiu Kościoła Katolickiego"

N lis 04, 2018 5:54 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
ten drugi punkt nawet lepszy mi sie wydaje....jak mowi ewangelia mateusza - po owocach ich poznacie :)

N lis 04, 2018 10:47 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Jest dziurawy jak ser szwajcarski. :) A co z tymi, ktorzy nie uczestniczą w pełni w życiu Kościoła? Czasem to są przeszkody zdrowotne (np lęki), czasem nieuregulowana sytuacja osobista. Czy bycie czlowiekiem w zwiążku nieuregulowanym wyklucza z Kościoła? Ludzie się nawracają a czasu i błędnie podjętych decyzji cofnąć nie mogą. Na naszym forum mogą pisać w dziale katolickim, byle nie promowały rozwodów czy konkubinatów.

Pierwszy też odpada. Katolikami bowiem staliby się wyznwcy innych religii oraz świeccy humaniści. Religia to nie system etyczny. Taką religię będzie promował Antychryst. Mamy to u Sołowiowa, mamy też u Benedykta XVI.

N lis 04, 2018 10:57 pm
Milczek
Milczek

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
40latka napisał(a):
Rozumiem, o co chodzi z całowaniem pierścienia. To stary gest wywodzący się z czasów feudalnych (jestem niedoszłą mediewistką).
W świetle tego, że wszyscy jesteśmy równi w obliczu Boga, gest moim zdaniem co najmniej 'wątpliwy'. Dla Twojej informacji- w Belgii, Francji, Kanadzie czy Holandii gdzie pomieszkiwałam żaden biskup nie podaje już pierścienia do ucałowania. Na przywitanie podaje rękę. Pamiętam jakim to było dla mnie szokiem, gdy wyszłam z kościoła z mszy, która odprawiał biskup i przed kościołem, stal tenże biskup we własnej osobie i żegnał się - podaniem ręki- z każdym wychodzącym, życząc mu miłego dnia. W Polsce takie cos jest nie do pomyślenia...

W Polsce zeby biskup chcial sie z kazdym pozegnac zyczac mu milego dnia nie zdązylby na drugą msze.We Francji Belgi czy Holandi chodzi do kosciola kilkanascie osob a nie kilaset.

Cz lis 29, 2018 5:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
siloam napisał(a):
Ciekawi mnie co za geniusz wymyślił taką kategorię do wyboru w polu wyznanie.
Mi akurat taka ewentualność wydaje się logiczna i wynikająca z życiowych obserwacji. Gdyby "bycie katolikiem" zdefiniować według Twojego widzenia sprawy, to nie wiem, czy w Polsce udałoby się takimi katolikami jeden kościół napełnić. Oj mocno w to wątpię.

Weiter, weiter ins Verderben
Wir müssen Leben bis wir sterben

Pt lis 30, 2018 1:37 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Swan napisał(a):
siloam napisał(a):
Ciekawi mnie co za geniusz wymyślił taką kategorię do wyboru w polu wyznanie.
Mi akurat taka ewentualność wydaje się logiczna i wynikająca z życiowych obserwacji. Gdyby "bycie katolikiem" zdefiniować według Twojego widzenia sprawy, to nie wiem, czy w Polsce udałoby się takimi katolikami jeden kościół napełnić. Oj mocno w to wątpię.

Czyli to jest tak, że katolicy jako argument za swoją wyższością nad protestantami podają fakt, że są jednym Kościołem w przeciwieństwie do rozbitych na szereg odnóg protestantów, a jednak ta jedność jest tylko pozorna, bo katolik katolikowi nie jest równy. Kto wie, czy pomiędzy dwoma przypadkowo wylosowanymi katolikami nie będzie więcej różnic niż między protestantami z poszczególnych grup wyznaniowych.

Pt lis 30, 2018 2:13 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Wielokrotnie pisałam, że nie chodzi o jakąkolwiek wyższość. Po prostu mamy pewną formułę forum. Poczucie wyższości/nizszości to osobiste odczucie, najczęściej projektowane na innych. Zawsze można chwilę poczuć się lepiej zarzucając drugiemu wyższość, może nawet trochę dłużej, bo racjonalizacja działa cuda.
Te same tematy mogą być omawiane w obu częściach forum, więc nie wchodzi w grę jakakolwiek dyskrymincja. Z tego co mi wiadomo taki podzial zaistniał jako odpowiedź na oczekiwania forumowiczów. Sprawdził się.

Natomiast propozycje zmian w zakresie zmian w profilu utknęły w martwym punkcie. Też poddałam to pod publiczną dyskusję. Osobiście podoba mi się rzymski katolik i rzymski katolik niewierzący. Obok rzymskiego katolika musieliby jednak zostać wyodrębnieni ci wszyscy, którzy nie zerwali lączności wyznania z Watykanem i uznają zwierzchność papieską (nie mylić urzędu z konkretnym papieżem). Rzymski katolik i katolik (?} - znów wyjdzie kupa nieszczęścia. Sformułowania rzymski katolik niewierzący uzywal w stosunku do siebie znany polski filozof, ale nazwisko umlnęło, chyba chodzi o prof. J. Woleńskiego. A może L. Kolakowskiego? Tyle, że to chyba jedynie osobista preferencja.
Na pewno zmienimy, prędzej czy później tego katolika w pełnej/niepelnej łączności. Wyklarować się jednak powinno wszystko, łacznie z innymi konfesjami. Nadal czekam na propozycje.

Ktoś mi podpowiada, że różnie możemy podejś: do protestantów czemu taki podział miałby służyć, a dopiero potem jak miałby wyglądać: czy konfesyjny, czy po charakterze duchowości, czy podzielanym typie teologii systematycznej (dogmatycznej) itp. To nie łączy się z przynależnością konfesyjną.

Jeśli ktoś chcialby na temat a nie o wyższości/niższości, proszę w wyrażenie swoich propozycji. Listę możemy zwiększyć o kilka pozycji, pisałam już o tym.

Pt lis 30, 2018 3:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
towarzyski.pelikan napisał(a):
Czyli to jest tak, że katolicy jako argument za swoją wyższością nad protestantami podają fakt, że są jednym Kościołem w przeciwieństwie do rozbitych na szereg odnóg protestantów, a jednak ta jedność jest tylko pozorna, bo katolik katolikowi nie jest równy. Kto wie, czy pomiędzy dwoma przypadkowo wylosowanymi katolikami nie będzie więcej różnic niż między protestantami z poszczególnych grup wyznaniowych.
Jakżeś wyczytał/a takie treści w mojej wypowiedzi? Ale ok odniosę się do tego na napasałeś/aś. Ja mówiłem o opcji do wyboru skrytykowaną przez siloama. Uważam, że dla pełniejszej jasności w/w opcja powinna być ponieważ różne są postawy osób zaliczających się do grona katolików. Czy katolicyzm ks. Tischnera to ten sam co o. Rydzyka? Czy katolik niewierzący w satanistyczne przesłanie Harrego Pottera przestaje być katolikiem? Nie ma na świecie jednolitego światopoglądu ani jednolitej religii. I nie dziwota, że chyba każdy człowiek na tej Ziemi może powiedzieć "moja prawda jest najmojsza". I od tej najmojszości chyba Ty nie jesteś wolny/a. Ja nie jestem. A z religiami jest tak, że chyba każda ustawia się ponad sąsiednie. A wszystkie razem ponad ateizmem, który ustawia się ponad religiami. :D Ot nihil novi sub sole

Pt lis 30, 2018 3:40 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
@merss

Na moje oko kaprawe najlepiej wszystko zostawić jak jest. Wśród ateistów znajdziesz całą gamę postaw. W ślad za protestantami będę postulował rozbudowanie opcji do wyboru
*ateista chętny palić kościoły
*ateista dający żyć wierzącym
*ateista lubiący wierzących
*ateista miękki
*ateista zatwardziały
:lol: :lol:
Co Ty na to??

Pt lis 30, 2018 4:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Swan napisał(a):
Ja mówiłem o opcji do wyboru skrytykowaną przez siloama. Uważam, że dla pełniejszej jasności w/w opcja powinna być ponieważ różne są postawy osób zaliczających się do grona katolików. Czy katolicyzm ks. Tischnera to ten sam co o. Rydzyka? Czy katolik niewierzący w satanistyczne przesłanie Harrego Pottera przestaje być katolikiem? Nie ma na świecie jednolitego światopoglądu ani jednolitej religii.

Ja się z Tobą zgadzam co do tego, że katolicyzm to pojęcie szerokie, nawet jeszcze szersze niż niejeden myśli. Przecież nawet zagorzały ateista czy satanista, który został ochrzczony, jest katolikiem. Chrzest wiąże człowieka dożywotnio z KK, co rodzi ciekawe sytuacje:

Piszący na tym forum katolicy mieli do mnie pretensje, że nazywam się chrześcijaninem, a w ich oczach jestem heretykiem, jednak na mocy chrztu jestem katolikiem, a tym samym chrześcijaninem. Zakładając, że większość osób piszących na tym forum została ochrzczona, to pojawia się pytanie, czy nie należy domyślnie traktować każdego uczestnika forum jak katolika, bez wprowadzania szczegółowych rozróżnień? Bo jeśli mielibyśmy być dokładni, to moderacja nie nadążałaby za wymyślaniem kolejnych dookreślającyh etykietek.

Problem jest taki, że katolicyzm nie jest monolitem, a takie dzielenie forumówiczów na prawdziwych katolików i całą resztę tworzy iluzję takiej właśnie jednoznaczności pojęcia katolicyzm. Przy czym nie ma zgodności co do tego, który katolik jest bardziej tró, ten w łączności z papieżem, czy ten, który od papieża się wyraźnie odżegnuje.

Pt lis 30, 2018 4:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
towarzyski.pelikan napisał(a):
Zakładając, że większość osób piszących na tym forum została ochrzczona, to pojawia się pytanie, czy nie należy domyślnie traktować każdego uczestnika forum jak katolika, bez wprowadzania szczegółowych rozróżnień?

No przecież to bez znaczenia. To kim jesteśmy zawdzięczamy swoim własnym przemyśleniom nie zaś rytuałowi bez większego tak na prawdę znaczenia. Nie próbuję tu nikogo obrażać, czy naruszać świętości, ale prawda jest taka, że nawet katolicy w pełnej łączności z papieżem docenili swój chrzest znacznie później niż go otrzymali. I wbrew temu co głosi oficjalne nauczanie KK chrzest nie zostawia żadnych trwałych śladów.

Pt lis 30, 2018 4:33 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Swan napisał(a):
I wbrew temu co głosi oficjalne nauczanie KK chrzest nie zostawia żadnych trwałych śladów.

A zmazanie grzechu pierworodnego? To chyba trwały ślad. :?

Pt lis 30, 2018 4:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Viridiana napisał(a):
A zmazanie grzechu pierworodnego? To chyba trwały ślad. :?

Ech.... to argument dla osoby wierzącej. Mi takich, błagam, nie podrzucaj. Ja w tym samym stopniu wierzę w grzech pierworodny co chrzest jako antidotum na niego.

Pt lis 30, 2018 4:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Swan napisał(a):
No przecież to bez znaczenia. To kim jesteśmy zawdzięczamy swoim własnym przemyśleniom nie zaś rytuałowi bez większego tak na prawdę znaczenia. Nie próbuję tu nikogo obrażać, czy naruszać świętości, ale prawda jest taka, że nawet katolicy w pełnej łączności z papieżem docenili swój chrzest znacznie później niż go otrzymali. I wbrew temu co głosi oficjalne nauczanie KK chrzest nie zostawia żadnych trwałych śladów.

No ale to jest bez znaczenia, co Ty sobie o tym myślisz albo ja, bo na forum katolickim obowiązuje oficjalne nauczanie KK. Przynajmniej w teorii. W praktyce: katolicy sobie żonglują terminem "katolik" tak jak jest im wygodnie w danej sytuacji. Czyli jak będziesz chciał napisać coś w dziale katolickim, to możesz się liczyć z ostrzeżeniem za pisanie w dziale katolickim, jeśli nie jesteś posłuszny w pełni naukom Kościoła, ale jak stwierdzisz, że Polska nie jest państwem katolickim i moralność katolicka nie powinna wobec tego obowiązywać w prawie, to usłyszysz, że większość Polaków to katolicy (czytaj: zostali ochrzczeni).

Może czas najwyższy się określić, czy katolicyzm chce być religią inkluzywną czy ekskluzywną.

Pt lis 30, 2018 4:47 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
To nie tak. :-D Katolik w łączności z papieżem -> dotyczy łączności wyznania z Watykanem a nie jego sympatii do tego czy innego papieża. Greeckokatolicy są więc w łączności, ale nie są rzymskimi katolikami. Tych wschodnich obrządków jest więcej i wyodrebniając rzymskich katolkow, zachodzi potrzeba nazwania wszystkich innych uznających podległość konfesyjną papiestwu. Szczegółowo to wyjaśniałam w regulaminie w katolickim i po tysiąckroć na forum. Katolikiem bez łączności jest np mariawita. Mariawici bowiem oderwali się od Kościoła i zerwali łączność z Watykanem, wypowiedzieli posłuszeńtwo wladzy papieskiej. Mieliśmy na forum schizmatyków, stąd taki podział. Dziś zdezaktualizowal się i wciąż dochodzi do nieporozumień.
Ateiści i agnostycy mają na dziś do wyboru dwie opcje: bezwyznaniowiec i nie chcę podawać. To nie chcę podawać mieści zresztą wszystkie wyznania.

Pt lis 30, 2018 4:53 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 156 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona