Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt sie 04, 2020 1:04 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 137 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
 Cywilizacja smierci. 
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Cywilizacja smierci.
merss

Chciałem skopiować przed edycją ,ale mi sie nie udało(nie zdażyłem) ;)

Cytuj:
A dziś możemy się od nich uczyć jak należy przetrwać trudne czasy. Chrześcijanie sa teologicznymi analfabetami (zdanie wykladowców wielu uczelni humanistycznych, różnych denominacji), szkolnictwo wypracowane przez żydów może nas wiele nauczyć (w obszarze formacji czlowieka wierzącego). A ST nadal obowiązuje.

Czego możemy się nauczyć konkretnie,jesli chodzi o przetrwanie ,,trudnych czasów,,?
Co znaczy ,,teologicznymi analfabetami,, jesli mogę spytać.
Jakie zdanie na temat chrześcijan mają tzw.wykładowcy wielu uczelni-mogę się domyslić i nie jest to dla mnie zaskoczeniem.

Pt gru 28, 2018 11:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Cytuj:
Izrael „pozostaje narodem wybranym, dobrą oliwką, w którą wszczepione zostały gałązki dziczki oliwnej narodów” - można przeczytać w dokumencie Komisji Stolicy Apostolskiej do Spraw Stosunków Religijnych z Judaizmem. A Jan Paweł II uzupełnia już zupełnie wprost: „wiara i życie religijne narodu żydowskiego, tak jak są one przeżywane i wyznawane współcześnie, mogą pomóc w lepszym zrozumieniu niektórych aspektów życia Kościoła” (przemówienie z dnia 6 marca 1982 roku).

Jaki Izrael? Podpowiem ci: biblijny Izrael.
JPII w przemówieniu w synagodze Mainz niestety nie powiedział, które to przymierze jest dziś nadal ważne: Abrahamowe, Noego, Mojżeszowe?
My katolicy oczywiście wiemy, że przymierze Abrahamowe jest ważne, bo obejmuje całą ludzkość, natomiast u stóp krzyża, żydzi, którzy wybrali Jezusa Chrystusa stali się Nowym Izraelem a ci którzy odrzucili Jezusa Chrysusa a wybrali Barabasza stali się:
i [znam] obelgę wyrządzoną przez tych, co samych siebie zowią Żydami, a nie są nimi, lecz synagogą szatana

Pt gru 28, 2018 11:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Jako „kamyczek” do tej dyskusji polecam Fikcja judeochrześcijaństwa – Bogusław Wolniewicz

Pt gru 28, 2018 11:20 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
@Wespecjan
Wszystkie modele edukacyjne uwzględniają antropologię, koncepcję istoty ludzkiej. Modele świeckie mają wyposażyć uczniów w umiejętności, ktore pozwolą osiągnąć im sukces zawodowy, ulatwią realizację celów osobistych po zakończeniu edukacji. Typowy model chrześcijański jest wzorowany na państwowym, nawet w państwowym mamy lekcje religii (z mojego doświadczenia i oglądu pomiaru - stan wysoce niezadawalający).
I tak się sklada, że współczesne szkolnictwo katolickie niczym się nie różni od szkół publicznych, bo i w publicznych są lekcje religii. Przygotowuje się uczniów, by dobrze zdali egzaminy maturalne i dostali się na renomowane uczelnie.

Przyjęto więc wadliwy model antropologiczny, bo w chrześcijaństwie chodzi o cel życia, którym jest zbawienie, Chodzi więc o formację człowieka moralno - duchową a nie jedynie nabijania go faktami naukowymi. Wiara oparta jedynie na intelekcie jest słaba. Młodym ludziom potrzeba też wzorców i mistrzów duchowości. Nazywamy ich świadkami wiary. Tacy nauczyciele powinni uczyć w szkołach katolickich. Nie mamy też szkolnictwa równoleglego, które formułuje studentów. Nic nie wynioslam z duszpasterstwa akademickiego. Wciąż podawano nieliczne, które rzeczywiście formowały dojrzałych katolików.

Nad poprawą tego stanu szkolnictwa należy się pochylić. W programach nauczania uwzględnić logikę. Ona pozwoli wykorzystać rozumowanie do analizowania faktów i ustalania ich znaczenia, bo u Wespecjana to wszystko na jednym poziomie ważności się sytuuje. Potrzebna jest też retoryka, w której kładzie się nacisk na myślenie abstrakcyjne i na metody formułowania opinii. Jaki kanon lektur obowązuje w szkołach katolickich? Inny niż w państwowych? Młodzież przyjmuje, że św. Aleksy to dziwoląg a ascezy zupełnie nie rozumieją.

Pt gru 28, 2018 11:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To jak wygląda dziś szkolnictwo katolickie i dlaczego to inny temat, ale aksjomatyczne, antropologiczne i ideologiczne podstawy katolicyzmu i judaizmu rabinicznego a więc i systmeów szkolnych są diametralne różne i najczęściej wzajemnie się wykluczające, jak można to mieszać w zbitkę-potworek "judeochrześcijaństwo" - coś co nigdy nie istniało i istnieć nie może? Opamiętajcie się i nie mieszajcie ludziom w głowach!

Pt gru 28, 2018 11:47 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Jako „kamyczek” do tej dyskusji polecam Fikcja judeochrześcijaństwa – Bogusław Wolniewicz

Cywilizacja Zachodu powstała jako wielka synteza dziejowa trzech pierwiastków duchowych: żydowskiego monoteizmu, myśli greckiej i państwowości rzymskiej. Nazwa tej trójsyntezy brzmi „chrześcijaństwo”, bez żadnych kwalifikujących przedrostków.
W porządku. To ujmuje moją myśl, którą wyraziłam niezbyt fortunnie, myśląc jednak o ciągłości poprzedzającej chrześcijaństwo i tam judaizm zatrzymalam. Dziękuję sahcimie.

Pt gru 28, 2018 11:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan, a gdzie powstalo chrzescianstwo i na podstawie czego ?
Czasem nie tej samej Biblii ktora jest swieta ksiega Izraelitow ?

Eureka Merss, ten post zrozumialem o wiele lepiej niz poprzedni.
Nie zgadzam sie ze stwierdzeniem ze cywilizacja zachodnia umiera dlatego ze jej obywatele odchodza od katolicyzmu.
Cywilizacja zachodnia zbudowana byla przez panstwa anglosaskie, Niemcy i Francje, z ktorych tylko Francja i czesc Niemiec byla naprawde katolicka.
Ta cywilizacja dalej ma pozostale 2 filary na ktorych wyrosla - prawo i filozofie, a jesli chodzi o religie to obecne odchodzenie od niej moze zaowocowac np tym ze z Kosciola znikna "letni" katolicy a zostana ci prawdziwi.
Moze to wzmocnic Kosciol a nie oslabic.
Z drugiej strony ciezko mi powiedziec jak obecnie funkcjonuje chrzescijanstwo w wydaniu protestanckim, z tego co widze u siebie i w Stanach trzyma sie tak dobrze jak zawsze. Nie demonizuje tych zmian, pewne odplywy i przyplywy ludzi od religii istnialy zawsze.
Rowniez nie wartosciuje czlowieka w zaleznosci od dobr materialnych, natomiast wiem ze wszystko ma swoja cene, idealy tez.

Bardzo lekko mowic o tym, jaka ta eutanazja jest szkodliwa, duzo ciezej przejac na siebie opieke nad osoba stara i niedolezna, lub niepelnosprawna i niedolezna. Ta opieka moze byc do jakiegos punktu robiona rekoma i kosztem rodziny ale przychodzi moment gdy jest to po prostu niemozliwe i trzeba po prostu placic za nia.
Jestesmy dokladnie w tym miejscu gdzie szczesliwie jestesmy w stanie opiekowac sie moja tesciowa, ale widzimy moment gdy bedzie to niemozliwe i powstaje pytanie co dalej.
W tym samym momencie byla moja siostra 2 lata temu, gdy po siedmiu latach intensywnej opieki nad nasza matka stwierdzila ze jej stan pogorszyl sie na tyle ze nie jest dla niej mozliwe przedluzanie tego bo po prostu fizycznie i psychiczne nie wyrabia.
I zadnej pomocy od panstwa / organizacji dostac nie mogla.
Pomogaly tylko codzienne telefony do nas i nasze wspolne pieniadze, ktore najpierw trzeba miec.
Tutaj mase ludzi jest w tej sytuacji, ze bedac emerytami po 60 tce musza sie opiekowac swoimi rodzicami zyjacymi do 90 lat i dluzej i wiele z tych rodzicow podejmuje decyzje ( living will ) o nie przedluzaniu zycia, lub assisted suicide. Ta decyzja nie opiera sie na "uzytecznosci" danej osoby ale na jakosci zycia jakie w takiej sytuacji ma gdy funkcje fizyczne i umyslowe ulegaja daleko posunietej degradacji.
Abstrahujac od obecnie obowiazujacego prawa dalej caly czas toczy sie publiczna dyskusja na ten temat.

Rozpisalem sie na ten temat moze niepotrzebnie ale zeby ci uswiadomic ze jak tu mowia "slowa sa tanie", troche inaczej na to patrzysz gdy to przezywasz. A my to przezywamy od dawna i widzimy czego bysmy nie chcieli doswiadczac w nie tak odleglej przyszlosci.

Wracajac do zagadnien ogolno cywilizacyjnych to troche przedwczesnie IHMO glosisz ta smierc zachodniej cywilizacji, wg mnie nastepuje po prostu potezna zmiana dotychczasowego swiata, a w ktora strone i do czego doprowadzi tego po prostu nie wiem.
No ale juz starozytni Grecy stwierdzili ze "wszystko plynie".

PS Jockey postaram sie przeczytac encykliki J.P,2.

Pt gru 28, 2018 11:49 pm
Odpowiedz z cytatem
Kręcisz teraz merss!Niczym O.J.Salij.

Pt gru 28, 2018 11:50 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Czyż wcześniej nie odnosiłam się do ST pisząc o żydach? Nie wspominałam o ekumenii. Nie zmieniam też zdania, że mają tradycję formowania duchowego i ich sposoby można podglądać; żeby nie było niedomówień - do kształtowania chrześcijan. Metodyka to nauka i można ją wykorzystać.

Pt gru 28, 2018 11:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Adam M. napisał(a):
Wespecjan, a gdzie powstalo chrzescianstwo i na podstawie czego ?
Czasem nie tej samej Biblii ktora jest swieta ksiega Izraelitow ?

Nie. Chrześcijaństwo jest kultem osoby - Mesjasza, Jezusa Chrystusa. I nie powstało na bazie żadnych Pism, tylko Pisma powstały na bazie już funkcjonującej Tradycji chrześcijańskiej. Stary Testament jest tylko obudową i zapowiedzią Jezusa Chrystusa.

So gru 29, 2018 12:02 am
Odpowiedz z cytatem
merss
Cytuj:
Nie zmieniam też zdania, że mają tradycję formowania duchowego i ich sposoby można podglądać; żeby nie było niedomówień - do kształtowania chrześcijan. Metodyka to nauka i można ją wykorzystać.

W porządku.Nie o to chodzi w gruncie rzeczy.Każdy sposób dobry,byle przynosił dobre wyniki.
Pytałem między innymi o analfabetów teologicznych i o to co rozumiesz pod tym pojęciem w odniesieniu do chrześcijan.

So gru 29, 2018 12:07 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Nie zmieniam też zdania, że mają tradycję formowania duchowego i ich sposoby można podglądać;

Judaizm rabiniczny jest tylko dla żydów.

falcon wędrowny napisał(a):
Każdy sposób dobry,byle przynosił dobre wyniki.

To nie jest katolicka zasada. W katolicyźmie cel nie uświęca środków.

So gru 29, 2018 12:07 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A tak w ogóle to o co ci chodzi Wespacjan...toż merss już wyjaśniła...

So gru 29, 2018 12:10 am
Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
To nie jest katolicka zasada. W katolicyźmie cel nie uświęca środków.
[/quote]

Wiem Wespecjan,ale merss mydli teraz oczy.Ja tylko wycieram pianę. ;)
Moje pytania były inne.

Ostatnio edytowano So gru 29, 2018 12:15 am przez falcon wędrowny, łącznie edytowano 1 raz

So gru 29, 2018 12:14 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
@falcon wędrowny
Oznacza to stan wiedzy chrześcijan o chrześcijaństwie. Opinię tę podzielają również wykładowcy pracujący na chrześcijańskich uczelniach (akurat protestanckich). U nas prowadzono pomiary wiedzy religijnej u maturzystów i wyniki podano w Przewodniku Katolickim. Do Trójcy Świętej zaliczano też Maryję. Omówienie wyników tego pomiaru dydaktycznego wskazywało na analfabetyzm maturzystów.

So gru 29, 2018 12:14 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 137 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona