Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn paź 14, 2019 6:18 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Pytanie o ofiarę Jezusa w kontekście determinimzu 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik bez łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o ofiarę Jezusa w kontekście determinimzu
Dociekliwy napisał(a):
W Piekle dusze są nieszczęśliwe, ale mniej cierpią niż by cierpiały w Niebie. Nie dla każdego człowieka relacja z Bogiem musi być szczęściem. To co dla jednych jest szczęściem, dla innych może okazać się cierpieniem.

Damian907 napisał(a):
To bardzo ciekawe co piszesz! Mógłbyś coś więcej o tym napisać?

Pozostaje mi zacytować fragment książki Marka Piotrowskiego pt. "Dlaczego ufam Kościołowi?"

Dlaczego ktoś chciałby pójść do Piekła?

Człowiek w stanie grzechu ciężkiego wybiera Piekło, gdyż jest niezdolny do obcowania ze Świętym Bogiem. Niebo to nie "wieczne wczasy" na morzach południowych, a nieustanny, zachwycony kontakt z Wszechmocnym Bogiem i nieskończone Jego odkrywanie. Aby ten kontakt był Niebem, by wywoływał we mnie zachwyt, a nie zawiść, muszę się do tego przygotować już żyjąc na Ziemi. W przeciwnym wypadku ciągłe obcowanie ze Świętym Bogiem będzie czymś nieznośnym. A jeśli tak, to będę wolał wybrać wieczność w Piekle niż pozostać w obecności znienawidzonego Boga.

Odsyłam do tej książki, ale chętnie odpowiem na więcej pytań.

Pn sty 21, 2019 8:04 am
Gaduła
Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
wybrana napisał(a):
Quinque napisał(a):
Wybrana, możesz nie głosić na tym forum wymyślony też?

A czy ty znasz Pismo Święte?
List do Hebrajczyków
[b]10:1Albowiem zakon, zawierając w sobie tylko cień przyszłych dóbr, a nie sam obraz rzeczy, nie może w żadnym razie przez te same ofiary, nieprzerwanie składane rok w rok, przywieść do doskonałości tych, którzy z nimi przychodzą.
10:2Bo czyż nie zaprzestanoby ich składać, gdyby ci, co je składają, nie mieli już żadnej świadomości grzechów, gdy raz zostali oczyszczeni?
10:3Przeciwnie, one właśnie przywodzą na pamięć grzechy co roku.
10:4Jest bowiem rzeczą niemożliwą, aby krew wołów i kozłów mogła gładzić grzechy.
10:5Toteż, przychodząc na świat, mówi: Nie chciałeś ofiar krwawych i darów, aleś ciało dla mnie przysposobił;
10:6Nie upodobałeś sobie w całopaleniach i ofiarach za grzechy.
10:7Tedy rzekłem: Oto przychodzę, aby wypełnić wolę twoją, o Boże, jak napisano o mnie w zwoju księgi.
10:8Najpierw mówi: Nie chciałeś i nie upodobałeś sobie ofiar krwawych i darów, i całopaleń, i ofiar za grzechy, które przecież bywają składane według zakonu;
10:9Potem powiada: Oto przychodzę, aby wypełnić wolę twoją. Znosi więc pierwsze, aby ustanowić drugie;
10:10Mocą tej woli jesteśmy uświęceni przez ofiarowanie ciała Jezusa Chrystusa raz na zawsze.
10:11A każdy kapłan sprawuje codziennie swoją służbę i składa wiele razy te same ofiary, które nie mogą w ogóle zgładzić grzechów;
10:12Lecz gdy On złożył raz na zawsze jedną ofiarę za grzechy, usiadł po prawicy Bożej,
10:13Oczekując teraz, aż nieprzyjaciele jego położeni będą jako podnóżek stóp jego.
10:14Albowiem jedną ofiarą uczynił na zawsze doskonałymi tych, którzy są uświęceni.
10:15Poświadcza nam to również Duch Święty; powiedziawszy bowiem:
10:16Takie zaś jest przymierze, jakie zawrę z nimi po upływie owych dni, mówi Pan: Prawa moje włożę w ich serca i na umysłach ich wypiszę je,
10:17Dodaje: A grzechów ich i ich nieprawości nie wspomnę więcej.
10:18Gdzie zaś jest ich odpuszczenie, tam nie ma już ofiary za grzech.
Zachęta i ostrzeżenie
10:19Mając więc, bracia, ufność, iż przez krew Jezusa mamy wstęp do świątyni
10:20Drogą nową i żywą, którą otworzył dla nas poprzez zasłonę, to jest przez ciało swoje,
10:21Oraz kapłana wielkiego nad domem Bożym,
10:22Wejdźmy na nią ze szczerym sercem, w pełni wiary, oczyszczeni w sercach od złego sumienia i obmyci na ciele wodą czystą;
10:23Trzymajmy się niewzruszenie nadziei, którą wyznajemy, bo wierny jest Ten, który dał obietnicę;
10:24I baczmy jedni na drugich w celu pobudzenia się do miłości i dobrych uczynków,
10:25Nie opuszczając wspólnych zebrań naszych, jak to jest u niektórych w zwyczaju, lecz dodając sobie otuchy, a to tym bardziej, im lepiej widzicie, że się ten dzień przybliża.
10:26Bo jeśli otrzymawszy poznanie prawdy, rozmyślnie grzeszymy, nie ma już dla nas ofiary za grzechy,
10:27Lecz tylko straszliwe oczekiwanie sądu i żar ognia, który strawi przeciwników.
10:28Kto łamie zakon Mojżesza, ponosi śmierć bez miłosierdzia na podstawie zeznania dwóch albo trzech świadków;
10:29O ileż sroższej kary, sądzicie, godzien będzie ten, kto Syna Bożego podeptał i zbezcześcił krew przymierza, przez którą został uświęcony, i znieważył Ducha łaski!
10:30Znamy przecież tego, który powiedział: Pomsta do mnie należy, Ja odpłacę; oraz: Pan sądzić będzie lud swój.
10:31Straszna to rzecz wpaść w ręce Boga żywego.
Napomnienie do dalszej wytrwałości
10:32Przypomnijcie sobie dni poprzednie, kiedy po swym oświeceniu wytrwaliście w licznych zmaganiach z utrapieniami,
10:33Czy to, gdy byliście wystawieni publicznie na zniewagi i udręki, czy też, gdy wiernie staliście przy tych, z którymi się tak obchodzono.
10:34Cierpieliście bowiem wespół z więźniami i przyjęliście z radością grabież waszego mienia, wiedząc, że sami posiadacie majętność lepszą i trwałą.
10:35Nie porzucajcie więc ufności waszej, która ma wielką zapłatę.
10:36Albowiem wytrwałości wam potrzeba, abyście, gdy wypełnicie wolę Bożą, dostąpili tego, co obiecał.
10:37Bo jeszcze tylko mała chwila, a przyjdzie Ten, który ma przyjść, i nie będzie zwlekał;
10:38A sprawiedliwy mój z wiary żyć będzie; lecz jeśli się cofnie, nie będzie dusza moja miała w nim upodobania.

Jezus złożył na Golgocie - na krzyżu pełną i doskonałą ofiarę. Jest ona jedyna, ostateczna i niepowtarzalna.
Dał nam poprzez ta ofiarę - Nowe Przymierze z Bogiem. To przymierze daje nam bezposredni przystęp do Boga przez Jezusa Chrystusa. Bóg w Nowym Przymierzu pragnie mieszkać w sercu każdego człowieka. Zakon został zniesiony, a naszym jedynym Arcykapłanem jest - Jezus Chrystus. My jesteśmy wszyscy braćmi w wierze Chrystusowej.
Jezus jest dla dla nas chlebem z nieba, który spożywać mamy w każdej sekundzie naszego życia. Ten chleb - to prawda, wiara, nadzieja i miłość.
Spożywanie tego chleba daje nam zbawienie.

Pn sty 21, 2019 5:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
wybrana napisał(a):
Jezus jest dla dla nas chlebem z nieba, który spożywać mamy w każdej sekundzie naszego życia. Ten chleb - to prawda, wiara, nadzieja i miłość.
Spożywanie tego chleba daje nam zbawienie.

A Jezus powiedział tak:

J 6,51-56
(51): Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata". (52): Sprzeczali się więc między sobą Żydzi mówiąc: "Jak On może nam dać [swoje] ciało do spożycia?" (53): Rzekł do nich Jezus: "Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. (54): Kto spożywa moje ciało i pije moją krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. (55): Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a krew moja jest prawdziwym napojem. (56): Kto spożywa moje ciało i krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim.

Kolejny raz się okazuje, że głosisz własne pomysły, a nie Ewangelię o Chrystusie. :(

Pn sty 21, 2019 8:42 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: religia niechrześcijańska
Odpowiedz z cytatem
kosa000 napisał(a):
Damian907 napisał(a):
kosa000 napisał(a):
Jezus jest prawdziwym człowiekiem i prawdziwym Bogiem istniejącym ponadczasowo. Dla Boga nie ma podziału na przeszłość i przyszłość jest tylko teraz, dlatego Bóg zna te grzechy które będą popełnione w przyszłości.

Więc przyznajesz tym samym, że nie ma wolnej woli?

Nie :no: .

Wyobraź sobie że w tej chwili Bóg widzi to co robisz. Czy fakt że Bóg widzi twój wybór wpływa na twoją wolną wolę? Nie :no: .

Teraz sobie wyobraź, że dla Boga wszystkie chwile czasu są teraźniejsze. Bóg jest świadkiem tego co robisz a wybór należy do ciebie.

8O

Nawet jeśli Bóg nie wpływa na moje wybory, a ma dostęp do wiedzy do mojej przyszłości, oznacza to iż ona jest określona, co implikuje brak wolnej woli.

Odsyłam do tej książki, ale chętnie odpowiem na więcej pytań.

Dziękuję, w tym momencie tyle mi wystarczy. ;)

Ostatnio edytowano N sty 27, 2019 8:44 pm przez merss, łącznie edytowano 1 raz

scalenie dwóch postów

N sty 27, 2019 8:25 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Damian907 napisał(a):
Nawet jeśli Bóg nie wpływa na moje wybory, a ma dostęp do wiedzy do mojej przyszłości, oznacza to iż ona jest określona, co implikuje brak wolnej woli.

Zastanów się nad następującą kwestią: synoptycy tworzą prognozę pogody i jeżeli tak się zdarzy, że jakaś prognoza spełni się w 100%, czy będzie to oznaczało, że pogoda jest zdeterminowana?

N sty 27, 2019 8:37 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik bez łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Do determinacji potrzebna jest interwencja a nie informacja. To, że Bóg zna przyszłość nie oznacza tego, że ją determinuje. On ją "tylko" zna.

N sty 27, 2019 9:21 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Damian907 napisał(a):

Twoja przyszłość jest określona przez twoje wybory. Nie przez Boga.

Wt sty 29, 2019 8:42 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
towarzyski.pelikan napisał(a):
Na wejściu mam różne opcje do wyboru, więc wyjście może być różne. Mogę kształtować swój umysł. Otoczenie mogę zmienić, mogę na nie wpływać. Otoczenie tworzą również inni ludzie, którzy są równie wolni jak ja. Nie neguję tego, że przyszłość czy moje decyzje są w jakimś stopniu zdeterminowane, bo to oczywiste. Neguję 100% determinizm, czyli że wiadomo z całą pewnością, co jutro będę robić, jakie podejmę decyzję, o której godzinie wsiądę do autobusu i jakich ludzi w nim spotkam.
Taki determinizm wyklucza wolną wolę.

W pełni podzielam twoje zdanie. Mamy wolną wolę i to my wybieramy czego pragniemy. Czy żyjemy dla świata -czy wypełniamy wolę Bożą.

Człowiek w swoim życiu przechodzi drogę jak na Golgotę. Jest wypróbowany w wodzie i w ogniu i tylko zwycięzca otrzymuje wieniec żywota. Jezus powiedział - zwyciężajcie tak jak ja, bo ja też zwyciężyłem świat.
Pokazał nam drogę po której mamy iść, czy mamy iść i naśladować Jezusa. Dał nam wskazówkę jaką drogą iść - Iść za Jezusem i naśladować Jezusa. Jesteśmy zbawieni przez wiarę, ale wiarę, którą dał nam Chrystus.
Nie każdy, kto mówi Panie, Panie - wejdzie do Królestwa Bożego, ale ten kto spełnia Wolę Ojca.
Bo kto wypełnia Wolę Ojca jest dla Jezusa siostrą, bratem i matką.
Podstawą wiary jest wypełnianie woli Ojca i przez taka wiara daje zbawienie a prowadzącym do niej jest Jezus Chrystus, bo po to przyszedł na ziemię, by dać świadectwo wiary, byśmy my mogli poznać prawdziwego Boga - naszego Ojca i Jemu oddać cześć i uwielbienie.

Wt sty 29, 2019 7:04 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Damian907 napisał(a):

Kalwinistom wydaje się, że Bóg zna przyszłość w sensie tylko jednego jej wariantu. Gdyby istniał jeden tylko wariant przyszłości, to by znaczyło, że Bóg zamknął sobie możliwość ingerencji w bieg dziejów, że Bóg odebrał sobie możliwość dostosowania działania do decyzji ludzi, którym sam nadał wolność woli, aby mogli dobrowolnie Go szukać i kierować do Niego prośby o ingerencję. Skoro Pismo Święte uczy nas, że wskutek próśb Bóg ingeruje przez wysłuchiwanie modlitw i działanie, to znaczy, że przyszłość nie jest jak nagrany film, w którym losy bohaterów są rozpisane i niezmienne. Wysłuchane przez Boga modlitwy i Jego działanie zmieniają losy ludzi, to zaś wpływa na losy innych ludzi itd. A zatem przez wysłuchane modlitwy zmienia się przyszłość.

Bóg widzi przyszłość. W przyszłości widzi elementy niezmienne oraz zmienne. Elementy niezmienne to te, o których Bóg postanowił, że będą w przyszłości bez względu na wszystko. Np. nowe niebo i ziemia (KKK 1042-1048) itp. Natomiast elementy zmienne to te, o których Bóg postanowił, że ich miejsce w przyszłości zależy od wyborów woli stworzenia, której Bóg nadał wolność. Gdy więc Bóg widzi przyszłość, elementy niezmienne zajmują w niej to samo miejsce. Natomiast elementy zmienne Bóg widzi w ciągłym ruchu, w ciągłej zmienności. Np. jeśli rok temu Kowalski bardziej kochał grzech niż Boga, to Bóg widział przyszłość z Kowalskim w miejscu potępienia wiecznego. Jeśli później wskutek ewangelizacji Kowalski nawrócił się, to Bóg widzi przyszłość z Kowalskim pośród zbawionych. Gdyby jutro Kowalski utracił łaskę uświęcającą, wtedy Bóg widzi przyszłość z Kowalskim pośród potępionych. Innymi słowy, przyszłość, którą widzi Bóg, nie jest jak jeden nagrany i niezmienny film, tylko jak niezliczona ilość filmów ze wszystkimi wariantami zakończenia, które przewijają się w Umyśle Boga w okamgnieniu i w danej chwili tylko jeden z nich jest bieżący. Jedynie elementy niezmienne są w każdym filmie stałe. A zatem Bóg widzi wszystkie warianty przyszłości, a to, czy w bieżącym wariancie widzi nas wśród zbawionych, zależne jest od naszych wyborów i od naszych starań we współpracy z łaską. Sam Bóg zechciał, żeby tak właśnie było, skoro nadał wolność woli. Skoro więc przyszłość nie jest jak jeden niezmienny film, dlatego mają sens modlitwy o siebie i innych, mają sens starania, mają sens wysiłki, mają sens akty poświęcenia, mają sens śluby składane Bogu itd.

Wt sty 29, 2019 8:47 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Damian907 napisał(a):
Na pierwszy rzut oka tak to wygląda bo opieramy się na doczesnych wyobrażeniach i doświadczeniu. Żyjemy w świecie czasoprzestrzennym, podlegając upływowi czasu, żyjemy w chwili "teraz", to co już przeżyliśmy nazywamy przeszłością a co będzie przyszłością. W przypadku Boga jest inaczej. Bóg nie podlega upływowi czasu, nie ma przeszłości ani przyszłości jest tylko "teraz". W naszym świecie zdarzenia z przyszłości jeszcze nie zaszły w związku z czym mamy możliwość wyboru między różnymi opcjami (mamy wolną wolę).
Dla Boga wszystkie zdarzenia z naszego świata miały już miejsce, tak że Bóg wie jakie były nasze wybory z przeszłości jak i te które dopiero będą w przyszłości. Wydawałoby się, że ta wiedza ogranicza naszą wolną wolę, bo i tak spośród różnych opcji wybierzemy tą, o której wie Bóg, ale zapominamy, że gdybyśmy inaczej wybrali to i wiedza Boga byłaby inna.

Innymi słowy nasz "inny" wybór zmieniłby tak naszą rzeczywistość, że w tej nowej rzeczywistości wiedza Boga byłaby zgodna z tym co wybierzemy a my nawet nie wiedzielibyśmy, że rzeczywistość uległa zmianie.

Dla katolików w "pełnej łączności" podaję
KKK napisał(a):
302 ...
Wszystko zaś, co Bóg stworzył, zachowuje swoją Opatrznością i wszystkim rządzi, "sięgając potężnie od krańca do krańca i władając wszystkim z dobrocią" (Mdr 8,1), bo "wszystko odkryte i odsłonięte jest przed Jego oczami" (Hbr 4,13), nawet to, co ma stać się w przyszłości z wolnego działania stworzeń 136 .
co jednoznacznie stwierdza, że Bóg zna przyszłość i wolne wybory człowieka.

Dla "biblijnych" już podawałem w innym wątku ale przytoczę jeszcze raz

16 Oczy Twoje widziały me czyny9
i wszystkie są spisane w Twej księdze9;
dni określone zostały,
chociaż żaden z nich [jeszcze] nie nastał. (Ps 139,16)

5 «Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię,
nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię2,
prorokiem dla narodów ustanowiłem cię». (Jr 1,5)

jotef napisał(a):
Skoro Pismo Święte uczy nas, że wskutek próśb Bóg ingeruje przez wysłuchiwanie modlitw i działanie, to znaczy, że przyszłość nie jest jak nagrany film, w którym losy bohaterów są rozpisane i niezmienne.
Co nie zmienia faktu, że Bóg zna naszą przyszłość w najdrobniejszych szczegółach co wystarczająco przypomina nagrany film. Nie oznacza to jednak, że losy bohaterów są rozpisane i niezmienne, człowiek nadal ma wolną wolę. Ale trudno to sobie wyobrazić.

jotef napisał(a):
Wysłuchane przez Boga modlitwy i Jego działanie zmieniają losy ludzi, to zaś wpływa na losy innych ludzi itd. A zatem przez wysłuchane modlitwy zmienia się przyszłość.
Którą zna Bóg.

jotef napisał(a):
Natomiast elementy zmienne Bóg widzi w ciągłym ruchu, w ciągłej zmienności.
Bóg jest niezmienny, nie ma w Nim cienia zmienności.

8O

Nie posłałem tych proroków, lecz oni biegają; nie mówiłem do nich, lecz oni prorokują.(Jr 23:21 )

Śr sty 30, 2019 12:21 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
@kosa000 Dobrze powiedziane :)

Wydaje mi się, że sporo z dyskutantów ma problem z poprawnym wyobrażeniem sobie stosunku Boga do stworzenia (w tym czasu) i jego wiedzy o nim.

Może niektórym przyda się przykład, który przywołał na jednym z wykładów Peter Kreeft (podejrzewam, że zainspirowany Lewisem). Parafrazując:

Stosunek Boga do świata możemy wyobrazić sobie jak stosunek autora do książki. Jest całkiem poza, w szczególności poza ramami czasowymi fabuły. Jeśli zapytamy autora o jakieś wydarzenie z historii, którą stworzył odpowie bez wahania, nie będzie musiał nawet zaglądać do książki, żeby to sprawdzić.
Może wydawać się, że w tym obrazie brakuje wolnej woli, ale pomyślcie o wielkich książkach, które czytaliście. Wciągają nas dlatego, że przedstawiają prawdziwych wolnych ludzi, z którymi się utożsamiamy i których wybory przeżywamy wspólnie z nimi. Oczywiście ludzki autor, może to tylko w pewnym sensie naśladować, ale tym co naśladuje jest wolna wola dana nam przez Autora.

Śr sty 30, 2019 6:38 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
kosa000 napisał(a):

Nie według teologii procesu.

wiki
Cytuj:
Teologia procesu – współczesny nurt teologiczny inspirowany przez filozofię procesu Alfreda Northa Whiteheada. Kwestionując założenia klasycznego teizmu, teologia procesu proponuje nową, bardziej dynamiczną koncepcję Boga.

Klasyczny teizm, oparty na filozofii greckiej, zakłada wieczność (w sensie bycia poza czasem) i niezmienność Boga. Teologia procesu dokonuje rozróżnienia pomiędzy „abstrakcyjnym istnieniem” a „konkretną aktualnością” wszystkich bytów, włącznie z Bogiem. Abstrakcyjny wieczny (w sensie takim, że zawsze był i zawsze będzie) Bóg jest złożeniem wielu rzeczywiście istniejących aktualnych stanów Boga. Teologia procesu zakłada „dipolarną” koncepcję Boga – Bóg jest przyczyną wszystkich rzeczy, ale jednocześnie ich skutkiem, gdyż stworzenie ma wpływ na niego. Procesualna koncepcja Boga, nazywana panenteizmem, porównuje relację Boga i świata do relacji umysłu i ciała. Bóg przewyższa świat, pozostając wobec niego transcendentny, ale jednocześnie jest immanentny, dlatego w pełni uzasadniona jest teologia naturalna.

Teologia procesu zakłada, że Bóg nie zna przyszłości, gdyż ona jeszcze nie istnieje. Tak jak umysł porusza się wraz z ciałem, tak Bóg porusza się ze światem w czasie. Wielu teologów związanych z tym nurtem zakłada odwieczność świata.

Ja już nawet nie przyjmuję do wiadomości innej koncepcji Boga jak ta dynamiczna w teologii procesu.

Śr sty 30, 2019 6:30 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
towarzyski.pelikan napisał(a):
kosa000 napisał(a):

Nie według teologii procesu.

Ale to takie niebiblijne.

8O

Nie posłałem tych proroków, lecz oni biegają; nie mówiłem do nich, lecz oni prorokują.(Jr 23:21 )

Cz sty 31, 2019 12:08 am
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: religia niechrześcijańska
Odpowiedz z cytatem
feelek napisał(a):
Damian907 napisał(a):

Zastanów się nad następującą kwestią: synoptycy tworzą prognozę pogody i jeżeli tak się zdarzy, że jakaś prognoza spełni się w 100%, czy będzie to oznaczało, że pogoda jest zdeterminowana?

Synoptycy nie są wszechwiedzący, oni jedynie jak zauważyłeś stawiają prognozę, a nie mówią co się na pewno wydarzy. Z tego co się orientuję wszechmocny Jahwe nie stawia prognoz, on ma wiedzieć.

Dociekliwy napisał(a):
Do determinacji potrzebna jest interwencja a nie informacja. To, że Bóg zna przyszłość nie oznacza tego, że ją determinuje. On ją "tylko" zna.

Nie mówię że Jahwe zdeterminował przyszłość, mówię że Jahwe wie co się dokładnie wydarzy - w takim wypadku przyszłość zdeterminowały prawa przyczyny i skutku (oględnie mówiąc), ale nadal ta przyszłość jest już określona, czyli mamy do czynienia z determinizmem.

Niestety forum nie pozwoliło mi edytować poprzedniego posta.

Viridiana napisał(a):
Damian907 napisał(a):

Twoja przyszłość jest określona przez twoje wybory. Nie przez Boga.

Nawet jeśli sam tworzę swoją przyszłość, bez ingerencji Jahwe, ale jest już wiadomo co się wydarzy, to jest to determinizm.

Ostatnio edytowano N lut 03, 2019 9:40 am przez merss, łącznie edytowano 1 raz

scalenie dwóch postow

N lut 03, 2019 6:09 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Damian907 napisał(a):
Nawet jeśli sam tworzę swoją przyszłość, bez ingerencji Jahwe, ale jest już wiadomo co się wydarzy, to jest to determinizm.

Jakim cudem?
Może ustalmy, co rozumiesz przez determinizm?

Pn lut 04, 2019 6:19 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona