Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn sie 10, 2020 2:22 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Wielkanoc 2019 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wielkanoc 2019
Dociekliwy napisał(a):
Po drugie - gdyby tak się czepiać szczegółów to wydaje się, że powinniśmy świętować ROCZNICĘ.

Trzeba by wiedzieć że według naszego ekstrapolowane i nieużywanego przez Żydów w tym czasie kalendarza Zmartwychwstanie wypadło np. 2 kwietnia.
Potem świętować Wielkanoc zawsze 2 kwietnia , nic to ,że byłby to czasem wtorek czy piątek 8O

So kwi 06, 2019 2:14 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
Dociekliwy napisał(a):
Po drugie - gdyby tak się czepiać szczegółów to wydaje się, że powinniśmy świętować ROCZNICĘ.

Trzeba by wiedzieć że według naszego ekstrapolowane i nieużywanego przez Żydów w tym czasie kalendarza Zmartwychwstanie wypadło np. 2 kwietnia.
Potem świętować Wielkanoc zawsze 2 kwietnia , nic to ,że byłby to czasem wtorek czy piątek 8O

No widzisz. I tutaj sam dostrzegłeś, że dobrym rozwiązaniem byłby kalendarz stały, w którym poszczególne dni miesiąca wypadają co roku zawsze w te same dni tygodnia :) Wielkanoc zawsze wypadałaby nie tylko w niedzielę, ale również zawsze w taki sam dzień miesiąca.

Oczywiście taki kalendarz nie gwarantuje zawsze tej samej daty, jeżeli bierzemy pod uwagę fazy Księżyca, ale ogranicza Niedziele Wielkanocne do pięciu dat.

So kwi 06, 2019 4:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
I jaka niby z tego korzyść?

So kwi 06, 2019 4:59 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
I jaka niby z tego korzyść?

Żadna. Przecież temat jest klasycznym a może by tak coś zmienić. Nie ma pomysłu co wiec może by tak święta przesunąć. Normalnie Tango Sławomira Mrozka od razu się przypomina.

So kwi 06, 2019 5:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dociekliwy napisał(a):
No widzisz. I tutaj sam dostrzegłeś, że dobrym rozwiązaniem byłby kalendarz stały, w którym poszczególne dni miesiąca wypadają co roku zawsze w te same dni tygodnia :) Wielkanoc zawsze wypadałaby nie tylko w niedzielę, ale również zawsze w taki sam dzień miesiąca.

Oczywiście taki kalendarz nie gwarantuje zawsze tej samej daty, jeżeli bierzemy pod uwagę fazy Księżyca, ale ogranicza Niedziele Wielkanocne do pięciu dat.

Zauważ że taki kalendarz byłbym MNIEJ dokładny niż obecny. Obecnie błąd jednego dnia nastąpi po ponad 3 tysiącach lat. Tutaj mielibyśmy błędy zawsze plus minus 3 dni! i to raz w jedną a raz w drugą stronę.

So kwi 06, 2019 5:29 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Bardzo by mi się podobało, gdyby Wielkanoc miała w miarę stałe miejsce w kalendarzu. Bardzo liczę na to, że kiedyś zostanie wyeliminowana zmiana czasu na wiosnę i na jesieni. Obecnie uważam, że te godzinowe przesunięcia to zamach na zdrowie/życie ludzkie. Im bardziej coś rytmicznie się dzieje, tym większe ma moje poparcie.

So kwi 06, 2019 6:54 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Przepraszam ale co ma jedno z drugim?
Co ma zmiana czasu z letniego na zimowy lub z zimowego na letni do wyznaczania świąt wielkanocnych.
http://www.algorytm.org/przetwarzanie-d ... aussa.html

So kwi 06, 2019 7:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Napisałam, że lubię, jak sprawy idą ustalonym rytmem. Jeśli Wielkanoc jest świętem ruchomym, i jeśli zegarki na wiosnę i na jesieni są "przesuwane," to są to dwie sprawy, które wybijają mnie z mojego rytmu. Czy na wszystko musi być jakiś ogólny algorytm, do którego trzeba się odnosić? Może by tak spojrzeć na indywidualnego człowieka od czasu do czasu i jak on się odnajduje w tych przesunięciach(?). Pomyśl sobie, że ja odnoszę się tylko do moich preferencji w czasach współczesnych. Jednak ruchoma Wielkanoc w dawnych czasach to musiał być większy problem. Rozmawiałam z jedną moją znajomą, i ona twierdzi, że poszczenie w Wielkim Poście współgrało z tym, że na wiosnę było trudniej o pożywienie. Chyba znaczenie miało to, że ludzie starali się o mięso od wielkiego święta (tzw. świniobicie). Jeśli Wielkanoc wypadała późno, to ludzie długo nie jedli mięsa (od Bożego Narodzenia). No i trochę przez to więcej cierpieli.

So kwi 06, 2019 7:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Brandeisbluesky napisał(a):
Napisałam, że lubię, jak sprawy idą ustalonym rytmem. Jeśli Wielkanoc jest świętem ruchomym, i jeśli zegarki na wiosnę i na jesieni są "przesuwane," to są to dwie sprawy, które wybijają mnie z mojego rytmu.
A ja myślę, że święta są właśnie po to, by wybijać nas z rutyny. I jeszcze, że świętowanie Wielkanocy zawsze w niedzielę ma wielki sens (święto nie ruchome pozbawiłoby nas tej wartości).
Cytuj:
Rozmawiałam z jedną moją znajomą, i ona twierdzi, że poszczenie w Wielkim Poście współgrało z tym, że na wiosnę było trudniej o pożywienie. Chyba znaczenie miało to, że ludzie starali się o mięso od wielkiego święta (tzw. świniobicie). Jeśli Wielkanoc wypadała późno, to ludzie długo nie jedli mięsa (od Bożego Narodzenia). No i trochę przez to więcej cierpieli.
Bardzo wątpliwa teza.

N kwi 07, 2019 1:42 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ale ja nie pisałam, że to ma nie być w niedziele, tylko mniej więcej w tym samym czasie, np. ostatnia niedziela marca, czy pierwsza kwietnia. Pomarzyć nie można? :)

Barney napisał(a):
(...)
Cytuj:
Rozmawiałam z jedną moją znajomą, i ona twierdzi, że poszczenie w Wielkim Poście współgrało z tym, że na wiosnę było trudniej o pożywienie. Chyba znaczenie miało to, że ludzie starali się o mięso od wielkiego święta (tzw. świniobicie). Jeśli Wielkanoc wypadała późno, to ludzie długo nie jedli mięsa (od Bożego Narodzenia). No i trochę przez to więcej cierpieli.
Bardzo wątpliwa teza.

No, nie wiem. Ona opowiadała, że jej babcia chudła z 15 kg w Wielki Post.

Kto z Was tyle chudnie od postu?

N kwi 07, 2019 1:52 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3