Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz sie 06, 2020 1:06 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 162 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona
 Odnowa i Oaza a katolicyzm 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odnowa i Oaza a katolicyzm
sahcim napisał(a):
Na temat maryjnego charyzmatu Ruchu Światło-Życie masz tutaj

Sama nazwa to jest praktycznie jeszcze nic.
Mam Ci rozwinąć nazwę zakonu krzyżackiego?
A jak w tym Ruchu wygląda sprawa różańca, grup różańcowych? To mi więcej powie niż jakieś deklaracje..

N maja 19, 2019 10:50 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):
sahcim napisał(a):

A jak w tym Ruchu wygląda sprawa różańca, grup różańcowych? To mi więcej powie niż jakieś deklaracje..
Jeśli chcesz widzieć jak wygląda sprawa Róż Różańcowych w Ruchu, to wpisz sobie w wyszukiwarkę Róże Różańcowe w Ruchu Światło-Życie, a odnośnie twojego pytania o Różaniec w Ruchu, to polecam RÓŻANIEC W RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE
A tak przy okazji, to informuje cię także, że 8 grudnia – Niepokalane Poczęcie NMP – to Święto patronalne Ruchu Światło-Życie, a dlaczego ? http://www.oaza.warszawa.pl/dk/v5/index ... e-dlaczego

N maja 19, 2019 10:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
a odnośnie twojego pytania o Różaniec w Ruchu, to polecam RÓŻANIEC W RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE

Tak jak podejrzewałem, różaniec też zmodernizowano w tym Ruchu.
Za dużo Matki Bożej jest w klasycznej wersji..

Cytuj:
Jest nią tzw. różaniec z dopowiedzeniami. Modlący odmawiając
„Zdrowaś M aryjo” zatrzymuje się nad imieniem Jezus i następnie wypowiada
to, co kojarzy mu się z rozważaną tajemnicą. Przy dziesiątym „Zdrowaś” po
dopowiedzeniu dołącza słowa m odlitwy wstawienniczej: „Święta Maryjo…”

N maja 19, 2019 11:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):
sahcim napisał(a):
a odnośnie twojego pytania o Różaniec w Ruchu, to polecam RÓŻANIEC W RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE

Widzę, że z braku argumentów na swoją tezę o antymaryjności Ruchu Światło-Życie czepiłeś się proponowanej(a nie obowiązkowe) formy Różańca z dopowiedzeniami...
Cytuj:
To twoja wersja...a o tym dlaczego Różaniec z dopowiedzeniami masz tutaj W odnośniku masz też skąd się wzięła taka forma... :D

N maja 19, 2019 11:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):

Nie, taki sposób odmawiania różańca nie jest nieklasyczny tyle że mniej znany i bezpodstawnie utożsamiany z Oazą. Kiedyś sama nie go nie znałam i nie rozumiałam zapisu w starej książeczce do nabożeństwa - nie mam jednak przy sobie więc nie mogę sprawdzić ale albo z początków ubiegłego wieku albo jeszcze starsza -- w której przy trzech "Zdrowaś Maryjo" odmawianych na samym początku w intencji pogłębienia wiary, nadziei i miłości było "Zdrowaś Maryjo... Jezus, który niech w nas pomnaża wiarę", Zdrowaś Maryjo... Jezus, który niech w nas pomnaża nadzieję" i "Zdrowaś Maryjo... Jezus, który niech w nas pomnaża miłość". A to właśnie należy odmawiać jako dopowiedzenie i sama teraz te trzy "Zdrowaś Maryjo" tak odmawiam.

Ostatnio edytowano Pn maja 20, 2019 9:55 am przez bergamotka, łącznie edytowano 1 raz

Pn maja 20, 2019 9:54 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
To twoja wersja...a o tym dlaczego Różaniec z dopowiedzeniami masz tutaj W odnośniku masz też skąd się wzięła taka forma... :D

Modernista zawsze znajdzie jakiś "dobry" powód, by wprowadzić "swoje" trzy grosze. Okazuje się, że przez wieki ludzie nie wiedzieli, że różaniec to rozważanie Tajemnic z życia Pana Jezusa i dopiero "znakomita" metoda "oazowa" miała to umożliwić.. pycha kroczy przed upadkiem..
Jak diabeł chciał wyprostować ludziom przyjmującym Pana Jezusa kolana to uzasadniał to tym, że postawa stojąca to oznaka Zmartwychwstania..
Możemy tym tokiem rozumowania iść dalej i może trzeba, aby uczepić się jeszcze w trakcie jakiejś liny, co by symbolizowało Wniebowstąpienie..

Fakt jest zaś taki, że odmawiając taki różaniec 10-krotnie zmniejszasz, wezwanie: "Święta Maryjo, Matko Boża módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej".

Można się zastanowić co tak diabła uwiera w tych słowach? Maryja jest królową Aniołów, a także jest Niepokalaną, która miażdży głowę węża. Pokolenie Niepokalanej jest na celowniku diabła i robi on wszystko, by osłabić pobożność Maryjną, nawet pod pozornie dobrym wezwaniem do większej Chrystocentryczności..

Zamiast więc z ufnością zawierzyć Matce nasze życie, to zastanawiamy się podczas "oazowego" różańca nad wymyśleniem odpowiedniego słowa, żeby gramatycznie pasowało do całości..
Taki "wiekopomny" efekt tej zmiany..

Pn maja 20, 2019 9:55 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):
Okazuje się, że przez wieki ludzie nie wiedzieli, że różaniec to rozważanie Tajemnic z życia Pana Jezusa i dopiero "znakomita" metoda "oazowa" miała to umożliwić.. pycha kroczy przed upadkiem..

Dokładnie, pycha kroczy przed upadkiem. Ale żeby tak kompromitować się na własną rękę ...

Pn maja 20, 2019 9:57 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
watchman napisał(a):
sahcim napisał(a):

Jeśli chcesz widzieć jak wygląda sprawa Róż Różańcowych w Ruchu, to wpisz sobie w wyszukiwarkę Róże Różańcowe w Ruchu Światło-Życie, a odnośnie twojego pytania o Różaniec w Ruchu, to polecam RÓŻANIEC W RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE

Z przykrością muszę stwierdzić, że ta zmiana, o której jest tam mowa, i jej uzasadnienie, wybitnie nie trafiają mi do przekonania. Dlaczego? Ponieważ Różaniec jest modlitwą polegającą na rozważaniu wydarzeń, które są przypisane do poszczególnych tajemnic, a dziesiątki "Zdrowaś Mario..." służą mierzeniu czasu. Ta zmiana sprawia, że modląc skupiamy się na tym, aby pamiętać jak mamy zakończyć daną zdrowaśkę, a nie rozważaniu tajemnicy, która właśnie jest "na tapecie".

Pn maja 20, 2019 10:03 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Watchmanie, osmieszasz się. Ta wersja różańca jest pierwotna do tej, którą klepiesz na Mszy Trydenckiej, zamiast w niej uczestniczyć... ;)
To raczej zakończenie jakie znasz, jest "zmianą" niż odwrotnie.

Legenda przypisuje „wynalezienie” Różańca św.Dominikowi, lecz to jest nieporozumienie. Owszem, do jego powstania przyczynił się Dominik, ale zupełnie inny – mianowicie Dominik z Prus. Urodził się w niewielkiej wiosce pod Gdańskiem, po odbyciu studiów na Uniwersytecie Jagielońskim podróżował po Europie, aż w 1409 roku wstąpił do klasztoru Kartuzów w Trewirze.
W ramach ćwiczeń duchowych, za radą przeora Adolfa z Essen miał codziennie odmawiać 50 razy Zdrowaś Mario (wówczas nie istniała jeszcze druga część modlitwy, zaczynająca się od słów „Święta Mario, Matko Boża…”). Miał przy tym uświadamiać sobie obecność Jezusa.
Nowicjusz miał spore problemy z utrzymaniem uwagi podczas tej modlitwy. W końcu, w Adwencie 1409 roku wpadł na pomysł, aby do każdej z 50 „zdrowasiek” przypisać jedno zdarzenie ewangeliczne. Tak więc po każdym dojściu do słów „… i błogosławiony owoc żywota Twojego – Jezus” dopowiadał np. „o którym zwiastował Anioł, że Go poczniesz z Ducha Świętego” i chwilę kontemplował to wydarzenie.
W ten sposób powstał pierwotny różaniec – rozważanie 50 wydarzeń ewangelicznych .
Warto zwrócić uwagę, iż był on wybitnie chrystocentryczny – trzeba zwrócić uwagę że treść Pozdrowienia Anielskiego, choć rozpoczyna się od biblijnego pozdrowienia Maryi, to nie zatrzymuje się na niej i osiąga swój szczyt w błogosławieństwie Jezusa – owocy jej żywota. Następujące po nim przypomnienia zdarzeń ewangelicznych pogłębiają ów chrystocentryzm .
Później Dominikanie skrócili Różaniec do 15 „tajemnic” (zdarzeń) aby uczynić go dostępnym dla ludzi niepiśmiennych (50 zdarzeń trudno było zapamiętać, posługiwano się spisami) i łącząc każde z nich z dziesiątką modlitw. W tej postaci znamy go dziś, choć jest parę miejsc na świecie gdzie przetrwał w pierwotnej postaci .
W istocie nie ma przeciwskazań by odmawiać Różaniec w ten pierwotny, bardziej zaawansowany sposób - w 1984 roku ówczesny kardynał Ratzinger prowadził takie właśnie nabożeństwo różańcowe podczas tzw. Katholikentag w Monachium. Również w tym kierunku dokonał zmian Jan Paweł II uzupełniając zestaw rozważanych tajemnic różańcowych o tzw. Tajemnice Światła

Akurat różaniec zawsze stał wysoko w formacji Światło- Życie - na nim oparty jest schemat podstawowych rekolekcji.

I piszę to jako ktoś, kto w sposób istotny krytykował (i krytykuje nadal) formację Ruchu - ale bądźmy uczciwi. Wyglada na to, że znasz Ruch jedynie z artykułów p.Jacka (który... no dobra, nie będę komentował).

Moje (i nie tylko moje) artykuły na temat RŚŻ znajdziecie tu
http://analizy.biz/apologetyka/index.ph ... id=111.htm

I jeszcze na koniec: można być katolikiem i nie odprawiać różańca - a nawet nie wierzyć w objawienia go wprowadzające. Nie jest to może zbyt rozsądne, ale nie eliminuje człowieka spośród katolików. W przeciwieństwie do np. negowania przełożeństwa swojego biskupa diecezjalnego...

Papież Paweł VI, poświęciwszy całe pół rozdziału Marialis cultus różańcowi, niespodziewanie kończy swoje rozważania na jego temat stwierdzeniem: „Różaniec jest wprawdzie wzniosłym rodzajem modlitwy, jednak chrześcijanin winien czuć się w stosunku do niego wewnętrznie wolny. Ze wszech miar wypada, by do jego odmawiania spokojnie i w sposób właściwy był on pociągany raczej wewnętrznym pięknem tej modlitwy.”

Pn maja 20, 2019 10:21 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
No ten dokument- linkowany przez sahcima - rzeczywiście podstawa by zachować nieufność wobec tego ruchu. Określenie metody ktorą modlil się 600 lat temu karuzi "nową" i sugerowanie autorstwa ks. Błachnickiego świadczy albo o ignorancji albo zwykłej nieuczciwości. Oaza raczej powinna się raczej sama lepiej uformować zanim zacznie formować innych

Pn maja 20, 2019 10:24 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Watchmanie, osmieszasz się. Ta wersja różańca jest pierwotna do tej, którą klepiesz na Mszy Trydenckiej, zamiast w niej uczestniczyć... ;)

Jest to fałszywa informacja i nie dziwi mnie, że od ciebie pochodzi.
Cytuj:
W ramach ćwiczeń duchowych, za radą przeora Adolfa z Essen miał codziennie odmawiać 50 razy Zdrowaś Mario (wówczas nie istniała jeszcze druga część modlitwy, zaczynająca się od słów „Święta Mario, Matko Boża…”).

Masz tendencję do różnych archeologizmów. Kluczowe znaczenie ma fakt, który Duch spowodował, że dodano to zawierzenie Matce Bożej?
I który duch chce, by to zwierzenie teraz 10-krotnie zmniejszyć?
Cytuj:
Wyglada na to, że znasz Ruch jedynie z artykułów p.Jacka (który... no dobra, nie będę komentował).

No może jednak jak mówisz A to powiedz B. Co konkretnie jest nie tak w tym artykule, który linkowałem?

Pn maja 20, 2019 11:00 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Watchman, ale wiesz o tym, że odmawianie "Zdrowaś Mario..." to metoda mierzenia czasu poświęcanego na rozważanie Tajemnic różańcowych?

Pn maja 20, 2019 11:06 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):

Tak więc — choć zaczęliśmy od opisu zewnętrznego zachowania, to i tak musimy wrócić do skupienia się na postawie wewnętrznej. Tę Mszę przeżywa się duchem, dopiero później intelektem. Nie chodzi o to, aby wszystko usłyszeć i zrozumieć, i aby wiedzieć, kiedy coś należy zrobić. Msza Święta jest tajemnicą tajemnic, jak stwierdził św. Jan Paweł II. Czasem w jej trakcie uderzy nas jakieś stwierdzenie. Zostańmy wtedy przy nim, zastanówmy się nad nim, rozmyślajmy. Czyńmy zupełnie tak, jak w czasie lektury książki duchowej czy Pisma Świętego w domu, gdy zostajemy oświeceni mową Pana Jezusa czy świętych. Benedykt XVI pisał, wspominając swoje dziecięce lata, że zagłębianie się w tajemniczy świat liturgii było dla niego fascynującą przygodą. Spotykałem tam rzeczywistość, której nikt nie zmyślił, której nie stworzył ani jakiś urzędnik, ani wielka jednostka. Ta tajemnicza struktura tekstu i akcji wyrosła poprzez stulecia z wiary Kościoła. (...) Nie wszystko było logiczne, czasami zawikłane i trudne w orientacji. Ale właściwie przez to struktura ta była cudowna i dziwnie przejmująca.

Zachęcam, aby będąc na Mszy trydenckiej po raz pierwszy, uczestniczyć w niej na sposób kontemplacyjny: odłożyć mszalik i spróbować modlić się tym, co się widzi, co się odczuwa: nawet tak niepozornymi rzeczami, jak zapach kadzidła, piękno kwiatów, krzyż na ornacie… Spoglądajmy na krzyż stojący w centralnym miejscu ołtarza i pomyślmy o tej tajemnicy bezkrwawej ofiary, która uobecnia się za nas na ołtarzu. Pomyślmy o tej wielkiej miłości Boga do nas. Znam ludzi, którzy wzruszyli się głęboko, kiedy zobaczyli Hostię na tle krzyża w trakcie Podniesienia...

W modlitwie pomaga nam również dźwięk dzwonka, śpiewy, a nawet ich dostosowane do liturgii melodie. Są wierni, którzy podczas tej Mszy odmawiają Różaniec Święty, szczególnie tajemnice bolesne. Jest to jak najbardziej wartościowe. W ten sposób trwają w łączności z Chrystusem w tajemnicy ofiary. Stąd św. Ojciec Pio mówił, że Mszał jest dla kapłana, a wierni mają się łączyć z Matką Bożą pod krzyżem. Pomyślmy i wyobraźmy sobie całe pokolenia, zastępy Świętych, którzy również uczestniczyli w takiej, a nie innej, Mszy. Oni stali przed Krzyżem, a teraz my.

http://mszatrydencka.pl/20-katecheza-7- ... rwszy.html

Pn maja 20, 2019 11:06 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Watchman, ale wiesz o tym, że odmawianie "Zdrowaś Mario..." to metoda mierzenia czasu poświęcanego na rozważanie Tajemnic różańcowych?

Ty to masz pomysły.. :roll:

Pn maja 20, 2019 11:10 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Czyli nie wiesz... To może pora poczytać co nieco o Różańcu (w tym o co w nim chodzi)?

Pn maja 20, 2019 11:19 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 162 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona