Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N wrz 20, 2020 7:20 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1434 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 ... 96  Następna strona
 Wstrzymanie Mszy Świętej ze względu na koronawirusa 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wstrzymanie Mszy Świętej ze względu na koronawirusa
Gdybym nie odczuwał chęci jedzenia to bym i nie jadł, nie napychałbym się na siłe ;-)
nie wiem czy to głód, w każdym razie myśłenie o jedzeniu i chęc jedzenia
https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/tyniec2015_ewagriusz-obzarstwo.html

Cz mar 26, 2020 5:29 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Myślę że to co - Andy72 opisujesz, to stan sytuacji niechcianej. Wzmaga się wtedy apetyt, tak reaguje biologia. Człowiek by konia z kopytami zjadł. Organizm wtedy wzmaga wydzielanie soków trawiennych. By pomóc człowiekowi przezwyciężyć kryzys. Czyli sytuację stresującą niechcianą. To dla wielu jest powodem częstego pojadania, dla niektórych kończy się to tyciem. Reakcja organizmu jest taka, bo przypomina ona trud przy dużym wysiłku fizycznym. A wtedy trzeba uzupełniać traconą energię. Tu tracimy spokój. Tak to działa.

Cz mar 26, 2020 6:21 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Arytmetyka napisał(a):
Ciekawe jaki to będzie miało wpływ na religijność nominalnych a zwłaszcza praktykujących katolików.
Myślę, że gorliwość wzrośnie; tęsknimy.
Cytuj:
Intencjonalnie czy nie, przekaz dla umysłu katolika może być następujący: nie byłeś na mszy kilka tygodni i świat się nie zawalił, Bóg piorunem nie strzelił.
No cóż, jeśli Twoją motywacją jest strach, to... kiepskie masz motywacje do chodzenia na Eucharystię.
Po prostu zenada.
Cytuj:
Drugie pytanie, jaki to będzie miało wpływ ekonomiczny na Kościół w Polsce i jaki psychologiczny wpływ na samych księży, którzy będa odprawiać msze do pustych ławek.
Miałem zarzuty forumowych dyżurnych ateistów za absurdalne; ale widze, że rzeczywiście niektórym chodzi o kase bardziej niż o zdrowie innych.
W czym problem? Tak trudno Ci znaleźć numer konta swojej parafii i wpłacić?
Cytuj:
Co prawda msza trydencka łacińska była tak uformowana, że odprawianie jej bez udziału wiernych było tak samo naturalne jak z wiernymi, ale msza Pawła VI już potrzebuje do kultu osób niekonsekrowanych o co benedyktyni mieli pretensję do ks Bugniniego, twórcy mszy Pawła VI, bo odprawiali msze bez wiernych.
Rzeczywiście, Msza Święta Trydencka wspierała bierność wiernych; najwidoczniej brak było świadomości, ze cała wspólnota celebruje Eucharystię, a nie tylko ksiądz.

Arytmetyka napisał(a):
Barney napisał(a):
Podporządkowanie się jest sprawą życia i śmierci

To dopiero jest wyjątkowa bzdura.
Nie, taka jest prawda, nieodpowiedzialny teoretyku, produkujący się na epidemii.

Cz mar 26, 2020 6:41 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Rzeczywiście, Msza Święta Trydencka wspierała bierność wiernych; najwidoczniej brak było świadomości, ze cała wspólnota celebruje Eucharystię, a nie tylko ksiądz

I kilkanaście wieków Kościół tkwił w tej nieświadomości 8O

Cz mar 26, 2020 7:03 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
No cóż, jeśli Twoją motywacją jest strach, to... kiepskie masz motywacje do chodzenia na Eucharystię.
Po prostu zenada.
Ważna korekta: ja nie chodzę na Eucharystię, tylko na Ofiarę mszy św, której komunia Eucharystią dla osób w łasce może być częścią.

Barney napisał(a):
Rzeczywiście, Msza Święta Trydencka wspierała bierność wiernych; najwidoczniej brak było świadomości, ze cała wspólnota celebruje Eucharystię, a nie tylko ksiądz.

Osoba niekonsekrowana nie może dokonać przeistoczenia, więc żadna "cała wspólnota" nie może "celebrować Eucharystii", może najwyżej adorować. Msza święta nie może być zredukowana do swoistego przejawu chrześcijańskiej wspólnoty. Proszę Pana o precyzyjne wyrażanie się w języku katolicyzmu.

Cz mar 26, 2020 7:06 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Arytmetyka napisał(a):
Jockey napisał(a):
Może nie zauważyłeś ale świat został już zbawiony przez Jezusa.
Zapomniał Pan dodać "pod określonymi warunkami", chyba, że jest Pan protestantem i wierzy w powszechne zbawienie.
To był sarkazm. Nie dziwię się że nie rozumiesz co biskupi mówią i że masz ciągotki protestanckie (wiesz lepiej niz Kościół)

Arytmetyka napisał(a):
Posłuszeństwo biskupowi miejsca jest problemem wyolbrzymionym. W rzeczywistości nie ma takich (przynajmniej ja sobie nie mogę przypominieć) sytuacji gdzie biskup nakazywałaby świeckim wiernym nie związanym bezpośrednio z nim jakieś rzeczy.

Kontestujecie sprawę mszy świętej i osądzacie biskupów jak mogli na to pozwolić, kontestujecie sprawę Komunii na rękę i osądzacie biskupów że jak mogli się na to zgodzić. Wywyższacie się i osądzacie tych którzy uważają, że nie ma w tym nic złego. Jak ktoś uważa, że jest to dopuszczalne to atakujecie go i wyzywacie od modernistów.

Arytmetyka napisał(a):
Zwykle jest to ogłoszenie do ludzi, jakaś propozycja. Tak naprawdę biskup ma władzę nad tymi, którym płaci pensje lub oddelegowuje/przydziela parafie. W diecezji krakowskiej była w tamtym roku sprawa, że nie przedłużono umowy o pracę jakimś świeckim kobietom zatrudnionym w diecezji, które żyły z mężczyznami bez ślubu i bez zamiaru ślubu. Zapewne wcześniej dostały polecenie od biskupa o uregulowanie statusu matrymonialnego, ale nie posłuchały. I wtedy biskup mógł użyć swojej mocy zwolnienia z pracy, ale to nie była władza duchowna tylko władza pracodawcy. Na takich ludziach może coś wyegzekwować, na innych w praktyce nic nie może wyegzekwować, więc tylko proponują jakieś akcje w nadziei, że ktoś się zgłosi, przyłączy czy wpłaci.
Mieszasz pojęcia.
Arytmetyka napisał(a):
Natomiast jak Pan Leszcz słusznie zauważył, niektórym osobom tutaj myli się posłuszeństwo poleceniom biskupów (których jest niewiele albo wcale wobec świeckich wiernych) z krytykowaniem postaw, nauczań lub przemilczeń biskupów, nie wobec nich, tylko zwykle wobec osób trzecich.
Powtórzę jeszcze raz. Krytykujecie biskupów bo dali dyspensę na msze przez Internet, krytykujecie biskupów bo zezwolili na Komunię na rękę a wręcz polecają Komunię na rękę.

Cz mar 26, 2020 7:13 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Ważna korekta: ja nie chodzę na Eucharystię, tylko na Ofiarę mszy św, której komunia Eucharystią dla osób w łasce może być częścią.

Prawdę powiedzwiawszy czytam to ze zdziwieniem. Ksiądz K.Najmowicz mówił bez krytykowania postanowień Episkopatu to ograniczenie dotyczące liczby mogących uczestniczyć w Eucharystii. Uściślił, że mieli dwukrotnie wizytację wladz (przed zaistniałymi ograniczeniami) czy dobrze zrozumieli zarzadzenia. Dodał, że nie widzą problemu w podporządkowaniu się, ale znaleźli wyjście z sytuacji, ktorą rozumieją i nie zamierzają stawiać oporu..
W takim razie zastanawiam się, jaką sektę prezentujesz?

Cz mar 26, 2020 7:40 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Powtórzę jeszcze raz. Krytykujecie biskupów bo dali dyspensę na msze przez Internet, krytykujecie biskupów bo zezwolili na Komunię na rękę a wręcz polecają Komunię na rękę.

Uściślijmy: nie krytykuję biskupów za dyspensę od obowiązku bycia na mszy niedzielnej, bo to ich przywilej. Krytykuję, że zachęcają wiernych do substytuzowania się transmisją mszy przez media elektroniczne, a powody wyłożyłem wcześniej, można przeczytać.
Natomiast co do Komunii na rękę także wyraziłem opinię, że nie tyle jest to powodowane potrzebami sanitarnymi co wykorzystanie sytuacji przez kościelnych liberałów by przepychać w liturgii gesty pro-protestanckie, które wg mnie obniżają cześć wobec Eucharystii. Jeśli nadal jest obowiązek przyklękania przed Eucharystią w monstrancji czy tabernakulum, to dlaczego nie przy Komunii? Jeszcze nigdy nie widziałem osoby, która by przyjmowała Komunię na rękę i klękała. Czy domaganie się (oprócz innych powodów) pewnej konsekwencji w gestach w szacunku do Ciała Chrystusa to coś dziwnego albo złego?
merss napisał(a):
Prawdę powiedzwiawszy czytam to ze zdziwieniem.

Czemu? Msza to Ofiara, na której można skorzystać z sakramentu Komunii.

Cz mar 26, 2020 9:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Arytmetyka napisał(a):
Jeśli nadal jest obowiązek przyklękania przed Eucharystią w monstrancji czy tabernakulum, to dlaczego nie przy Komunii? Jeszcze nigdy nie widziałem osoby, która by przyjmowała Komunię na rękę i klękała.

Mało widziałeś.
jest tak, jak przy przyjmoaniu Komunii do ust na stojąco. W moim otoczeniu nie klękają tylko te osoby, które mają problem z klękaniem // powstaniem. Obecnie ja (zdrowie). Skłania się głowę.
A sprawdziłeś przepisy w tym względzie, skoro tak je lubisz?

Arytmetyko,
msza transmitowana nie jest pełnym równoważnikiem tej na żywo w przestrzeni realnej. Ależ o tym wiemy, to jasne.
Wolałbyś, żeby ludzie niczego nie oglądali. Twoja opinia. Nie chcesz, nie korzystasz. Kropka.
Pozwól zaś milionom ludzi cieszyć się tym, że jest przynajmniej transmisja.

Obawiam się, że nie czujesz różnicy między krytykowaniem a krytykanctwem.
Poza tym wiesz co, ludzie umierają, na serio, klasztory całe wymierają we Włoszech, padają tuzinami, a Ty tu wojenki zabawne prowadzisz pod szyldem "ja katolik wiem lepiej niż iks episkopatów", siejąc zamęt. Po co? Kogo to buduje?
Znaj proprocją, mocium panie.

Ostatnio edytowano Pt mar 27, 2020 9:55 am przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

scalono 2 posty

Cz mar 26, 2020 9:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Arytmetyka napisał(a):
Barney napisał(a):
Po prostu zenada.
To szkoda, bo nazwa Eucharystia dla Mszy Swiętej jest wiekowa.

Cytuj:
Barney napisał(a):

Osoba niekonsekrowana nie może dokonać przeistoczenia, więc żadna "cała wspólnota" nie może "celebrować Eucharystii", może najwyżej adorować. Msza święta nie może być zredukowana do swoistego przejawu chrześcijańskiej wspólnoty. Proszę Pana o precyzyjne wyrażanie się w języku katolicyzmu.
Wystarczy język Katechizmu?

KKK 1140
Liturgię celebruje cała wspólnota,Ciało Chrystusa zjednoczone ze swoją Głową. "Czynności liturgiczne nie są czynnościami prywatnymi, lecz kultem Kościoła, będącego «sakramentem jedności», a Kościół to lud święty, zjednoczony i zorganizowany pod zwierzchnictwem biskupów. ...."

KKK 1141
Zgromadzenie, które celebruje, jest wspólnotą ochrzczonych, którzy "poświęcani są przez odrodzenie i namaszczenie Duchem Świętym jako dom duchowy i święte kapłaństwo, aby przez wszystkie właściwe chrześcijaninowi uczynki składać ofiary duchowe" (Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 10). To "kapłaństwo wspólne" jest kapłaństwem Chrystusa, jedynego Kapłana, w którym uczestniczą wszyscy członkowie ...."

KKK 1188
W celebracji liturgicznej całe zgromadzenie jest "liturgiem": każdy według pełnionej funkcji. Kapłaństwo chrzcielne jest kapłaństwem całego Ciała Chrystusa. Niektórzy wierni otrzymali jednak sakrament święceń, by reprezentować Chrystusa jako Głowę Ciała."

:mrgreen:

Cz mar 26, 2020 11:28 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Człowiek się całe życie uczy.
A ja myślałem że tylko ksiądz celebruje a wierni są tylko widzami....

Cz mar 26, 2020 11:30 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Arytmetyka napisał(a):
Wystarczy język Katechizmu?

KKK 1140
Liturgię celebruje cała wspólnota,Ciało Chrystusa zjednoczone ze swoją Głową. "Czynności liturgiczne nie są czynnościami prywatnymi, lecz kultem Kościoła, będącego «sakramentem jedności», a Kościół to lud święty, zjednoczony i zorganizowany pod zwierzchnictwem biskupów. ...."

KKK 1141
Zgromadzenie, które celebruje, jest wspólnotą ochrzczonych, którzy "poświęcani są przez odrodzenie i namaszczenie Duchem Świętym jako dom duchowy i święte kapłaństwo, aby przez wszystkie właściwe chrześcijaninowi uczynki składać ofiary duchowe" (Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 10). To "kapłaństwo wspólne" jest kapłaństwem Chrystusa, jedynego Kapłana, w którym uczestniczą wszyscy członkowie ...."

KKK 1188
W celebracji liturgicznej całe zgromadzenie jest "liturgiem": każdy według pełnionej funkcji. Kapłaństwo chrzcielne jest kapłaństwem całego Ciała Chrystusa. Niektórzy wierni otrzymali jednak sakrament święceń, by reprezentować Chrystusa jako Głowę Ciała."

:mrgreen:

Liturgię tak, ale nie Eucharystię (w Pana definicji Mszę). Liturgia to coś istotowo innego niż Msza, bo np w Wielkim Tygodniu mamy Liturgię Wielkiego Piątku, w który to dzień nie ma Mszy świętej. Mszę może odprawiać tylko konsekrowany mężczyna, kapłan a nie żadna wspólnota (w domyśle świeccy niekonsekrowani).

Andy72 napisał(a):
Człowiek się całe życie uczy.
A ja myślałem że tylko ksiądz celebruje a wierni są tylko widzami....

Nie mylił się Pan.

Cz mar 26, 2020 11:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
No cóż Arytmentyka, poczytaj katechizm to CI się rozjaśni o czym mowa.
Na demagogów zabetonowanych w swoich pomysłach jak widać rady nie ma - nawet Katechizm ich nie przekona.

Cz mar 26, 2020 11:46 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
KKK 1140

Msza zaczyna mi się coraz bardziej podobać.
A to że Liturgię celebruje cała wspólnota a to że Komunię można gryźć, czego nie wiedziałem przez całe lata...

Pt mar 27, 2020 12:05 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Lepiej późno niż wcale ;)

Pt mar 27, 2020 12:06 am
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1434 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 ... 96  Następna strona