Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So wrz 26, 2020 10:20 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 251 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 17  Następna strona
 Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tradycjonalizm Katolicki FSSPX Msza Trydencka
2 x jeszcze na Mszy Trydenckiej byłem. W niedzielę 19 maja, a wcześniej w czwartek 16... Kazanie niedzielne kapłana z ambony ciocię "powaliło". Ponad 30 minut mówienia o tym jak powinno się przychodzić ubranym do kościoła. Czułem się strasznie głupio będąc w dresach i koszulce od piżamy (jako pacjent szpitala już). Mimo wszystko było dziwnie i tak jakoś... Mowa o samym kazaniu, choć ciocia stwierdziła, że i melodie inne i gesty i język. Ciężko się nam przestawiać. Mi też.

Przyjąłem sakrament chorych, była spowiedź przed samą operacją, Msza (NOM), piękne nabożeństwo majowe. I dobrze się czułem. Może w tak ważnych dla człowieka chwilach życia (dla mnie z pewnością najbardziej ciężkich) świadomość jest bardzo ważna. Człowiek chce i pragnie wiedzieć w czym uczestniczy i poczuć wspólnotę wiary.

Taka moja luźna refleksja :wink:

Wt cze 11, 2019 4:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
NOM w obecnej formie jakiejnjest odprawiany jest zfeminizowany. Bazuje na emocjach i jest na na nie nastawiony i na takie "kumbaja". Biorac pod uwage jak to wyglada za granica to do Mszy Sw sluza ministrantki posuniete w latach. Tam nie ma mlodych chlopcow ministrantow. Zupelnie inaczej jest w Mszy trydenckiej gdzie do Mszy sw sluza mlodzi mezczyzni.

Cz cze 13, 2019 10:22 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Sachol, proszę wypunktować, gdzie są te emocje i zwłaszcza nastawienie na nie w liturgii mszy św., tej NOM.
Mszalik (tekst liturgii) do ręki i wypunktowujemy, gdzie w liturgii NOM są emocje. Konkrety. Udowodnijmy to.

Uwaga, na wszelki wypadek, to, że w kościele są obecne liczne kobiety, a np. przy ołtarzu kwiaty, nie jest wykłdnikiem emocji w liturgii NOM.

Cz cze 13, 2019 10:59 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Terremoto napisał(a):
Sachol, proszę wypunktować, gdzie są te emocje i zwłaszcza nastawienie na nie w liturgii mszy św., tej NOM.
Mszalik (tekst liturgii) do ręki i wypunktowujemy, gdzie w liturgii NOM są emocje. Konkrety. Udowodnijmy to.

Uwaga, na wszelki wypadek, to, że w kościele są obecne liczne kobiety, a np. przy ołtarzu kwiaty, nie jest wykłdnikiem emocji w liturgii NOM.

https://www.m.pch24.pl/meskosc-a-liturgia,19371,i.html

Cz cze 13, 2019 1:43 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Odkopałem ten nieco zapomniany temat nie po to, żeby rozniecać na nowo spory o to czy i która forma Mszy - NOM, czy tzw. Msza Trydencka - jest lepsza, właściwsza itp. - nic z tych rzeczy.

Uznałem po prostu, że to odpowiednie miejsce, by porozmawiać o kwestionariuszu, który pod koniec kwietnia b.r. wysłała Kongregacja Nauki Wiary do biskupów z całego świata w celu zbadania jak przebiega implementacja "Summorum Pontificum" i jakie są doświadczenia użytkowników forum w tym zakresie.

Od ogłoszenia motu proprio Benedykta XVI, "uwalaniającego" niejako starą Mszę, mija 13 lat, poprzednie badanie tego jak jego realizacja przebiega w praktyce miało miejsce jeszcze za pontyfikatu poprzedniego papieża. Od tego czasu można na pewno zaobserwować wzrost zainteresowania tą formą liturgii i stały przyrost miejsc jej celebracji. Jednocześnie, na co zwrócił uwagę np. red. Tomasz Rowiński z "Christianitas" komentując sprawę tego kwestionariusza, Msza Trydencka nadal jest (przynajmniej w Polsce, nie wiem jak to wygląda w innych miejscach na świecie) celebrowana bardziej na zasadach opisanych jeszcze we wcześniejszym motu proprio Jana Pawła II "Ecclesia Dei", które zezwalało na odprawianie starej Mszy za zgodą miejscowego ordynariusza. Istotnie - większość miejsc, w których można uczestniczyć w tradycyjnej Mszy, to powstające przy poszczególnych diecezjach duszpasterstwa, czy środowiska tradycyjne, skupiające zwykle w jednej wyznaczonej świątyni wiernych z całej diecezji. Tymczasem wydaje się, że intencją Benedykta XVI było, by taka Msza zaistniała szerzej także na poziomie parafii. Z tym wciąż jest problem. Czy wynika on tylko z braku wystarczającej liczby kapłanów przygotowanych do odprawiania takiej Mszy (choć przecież nie musiałby to być kapłan posługujący na stałe w takiej parafii), czy jednak jakiegoś oporu proboszczów? Bo prościej oczywiście odesłać wiernych starających się o wprowadzenie takiej Mszy w ich parafii do jednej z ww. grup tradycyjnych funkcjonujących w diecezji, jednak czy proboszczowie nie powinni tu wykazać większej inicjatywy? Oczywiście sprawa formacji duchownych też jest problemem, poczynając chociażby od tak podstawowej rzeczy jak nauka łaciny w seminariach, której znajomość wśród młodszej generacji księży jest niewielka.

Inna kwestia to wciąż zbyt mała świadomość wśród wiernych istnienia takiej Mszy, możliwości uczestnictwa w niej bądź poproszenia o jej odprawienie. Z różnych ankiet i badań wśród wiernych wynika, że spora część z nich byłaby zainteresowana przynajmniej okazjonalnym uczestnictwem w starej liturgii ale wiadomo, że nie każdy mieszka w miejscowości, gdzie jest ona odprawiana, albo dość blisko by dojechać itp. A sama wiedza o Mszy przedsoborowej i możliwościach uczestniczenia w niej też nie jest jakoś szczególnie wśród wiernych "w terenie" propagowana. Wiem po swoim przykładzie - choć od ok. 2 lat uczestniczę regularnie już prawie tylko we Mszy Trydenckiej, to nie usłyszałem o niej nigdy ani w swojej parafii, ani zresztą w jakimkolwiek innym kościele, ani podczas żadnych rekolekcji, wizyt duszpasterskich i innych okazji. Dowiedziałem się o tym właściwie przypadkiem i bynajmniej nie kanałami kościelnymi. Pewnie większość ma takie samo doświadczenia. Powie ktoś - jaki interes mają parafie, by wysyłać wiernych na Mszę gdzie indziej? Ale chyba nie o to chodziło Benedyktowi XVI, by starą Mszę jakoś ukrywać i by była dostępna tylko dla grup "wtajemniczonych", ale właśnie o to, by wierni mieli do niej możliwie swobodny dostęp, a to oznacza też dostęp do informacji.

Ciekaw jestem Waszych opinii - czy zgadzacie się z taką tezą, że mimo formalnego zrównania obu rytów przez papieża, stara Msza wciąż ma trochę "pod górkę" i funkcjonuje bardziej na zasadach ustalonych jeszcze przez motu proprio "Ecclesia Dei"? Że pomimo jej "uwolnienia", z różnych organizacyjnych i technicznych przeszkód wciąż zbyt mało wiernych ma do niej dostęp, a wiedza o niej wciąż jest mało powszechna? I czy w związku z tym ta ankieta Kongregacji Nauki Wiary jest szansą by tą sytuację poprawić? Jakie są doświadczenia forumowiczów w tym względzie? Może ktoś starał się o wprowadzenie w swojej parafii czy diecezji celebracji starej Mszy i może opisać jak to przebiegało, czy były problemy, czy wręcz przeciwnie?

Śr maja 20, 2020 1:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Obecnie żyje jeszcze pokolenie, które pamieta "starą Msze" bo sie w niej wychowali i to wlasnie w tej grupie ja nie zuważam jakiegoś ta formą rytu zinteresowania. Uważają w wiekszosci że NOM jest lepszy bo w koncu "cos rozumieja" bo Msza w ich języku. Zainteresowanie rytem trydenckim widzim barsziej u ludzi mlodych z przedzialu 20-40 lat. Wychowanych już na NOM

Cz maja 21, 2020 12:49 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
sachol napisał(a):
Obecnie żyje jeszcze pokolenie, które pamieta "starą Msze" bo sie w niej wychowali i to wlasnie w tej grupie ja nie zuważam jakiegoś ta formą rytu zinteresowania. Uważają w wiekszosci że NOM jest lepszy bo w koncu "cos rozumieja" bo Msza w ich języku. Zainteresowanie rytem trydenckim widzim barsziej u ludzi mlodych z przedzialu 20-40 lat. Wychowanych już na NOM

To prawda. Generalnie z tego co można poczytać, to w latach po reformie liturgicznej panowało wśród hierarchów takie przekonanie, że jeśli będą wierni zainteresowani uczestnictwem w starej Mszy, to właśnie będą to raczej osoby starsze, przywiązane do tamtego rytu. Tymczasem nie było w tej grupie jakiegoś wielkiego oporu przed Nową Mszą. W Polsce mógł się do tego przyczynić też fakt, że te zmiany były wprowadzane pomału i z poszanowaniem reguł. Inaczej, niż na Zachodzie, gdzie szybko zaczęło dochodzić do rozmaitych nadużyć liturgicznych. Ponowne zainteresowanie Mszą przedsoborową pojawiło się właśnie w kolejnych pokoleniach, które jej wcześniej nie znały. Choć w moim mieście na Tridentinie spotkać można osoby w różnym wieku, w tym takie, które z pewnością pamiętają starą Mszę z dzieciństwa lub młodości. Przeważają jednak osoby wychowane już na NOM. Co oczywiście jest budujące.

Cz maja 21, 2020 1:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
polexit napisał(a):
sachol napisał(a):

To prawda. Generalnie z tego co można poczytać, to w latach po reformie liturgicznej panowało wśród hierarchów takie przekonanie, że jeśli będą wierni zainteresowani uczestnictwem w starej Mszy, to właśnie będą to raczej osoby starsze, przywiązane do tamtego rytu. Tymczasem nie było w tej grupie jakiegoś wielkiego oporu przed Nową Mszą. W Polsce mógł się do tego przyczynić też fakt, że te zmiany były wprowadzane pomału i z poszanowaniem reguł. Inaczej, niż na Zachodzie, gdzie szybko zaczęło dochodzić do rozmaitych nadużyć liturgicznych. Ponowne zainteresowanie Mszą przedsoborową pojawiło się właśnie w kolejnych pokoleniach, które jej wcześniej nie znały. Choć w moim mieście na Tridentinie spotkać można osoby w różnym wieku, w tym takie, które z pewnością pamiętają starą Mszę z dzieciństwa lub młodości. Przeważają jednak osoby wychowane już na NOM. Co oczywiście jest budujące.

Poprostu NOM jest zdecydowanie latwiejszy do ogarniecia wiec uwazam ze niewiel księzy chce się uczyć VOMu, a i też wielkich tlumów nie ma, a jak nie ma popytu to i nie ma podaży, nadmiernej.

Cz maja 21, 2020 1:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sachol napisał(a):
polexit napisał(a):
sachol napisał(a):

Poprostu NOM jest zdecydowanie latwiejszy do ogarniecia wiec uwazam ze niewiel księzy chce się uczyć VOMu, a i też wielkich tlumów nie ma, a jak nie ma popytu to i nie ma podaży, nadmiernej.

Zreszta jak od kapłanów wymagać VOM, skoro niekiedy nawet odprawiają NOM w sposób niedbaly i wypowiadają slowa jak jakas katarynka, a na ogloszeniach sie niemiłosiernie rozgadują i rozwlekają.

Cz maja 21, 2020 2:14 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
sachol napisał(a):

No i właśnie - czy to na pewno kwestia małego popytu? Skoro wg sondaży spora część wiernych byłaby zainteresowana uczestnictwem w takiej Mszy (pamiętam jakieś badanie sprzed ok. 3 lat, gdzie 1/3 deklarowała, że gdyby odprawiano ją w ich parafii, uczestniczyliby regularnie, a jeszcze więcej od czasu do czasu) to trudno mówić o małym popycie. Zresztą ma to odzwierciedlenie w rosnącej ilości wiernych na takich Mszach i - mimo wszystko - miejsc ich celebracji. Dostępność jednak wciąż jest problemem. W większych ośrodkach jest to może kwestia przejechania na drugi koniec miasta, ale kłopoty zaczynają się w przypadku mniejszych miejscowości. Summorum Pontificum nie funkcjonuje więc właściwie wcale na poziomie parafii. No i kluczowy w sumie problem formacji księży - z jednej strony może rzeczywiście wciąż zbyt mało chce uczyć się starego rytu, ale z drugiej są też sygnały, że w seminariach nadal Msza Trydencka jest traktowana po macoszemu. A seminariów kształcących tylko do posługi kapłańskiej w tym rycie jest jak na lekarstwo.

Cz maja 21, 2020 2:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Minął dokładnie rok kiedy uczestniczyłem we Mszy Świętej odprawianej w klasycznym rycie rzymskim. Z tego co pamiętam, to wielu było ludzi młodszych i w średnim wieku. Nie kojarzę kogoś "w sędziwym wieku", jakąś podeszłą w latach babcię czy dziadka (co oczywiście o niczym nie świadczy). W Lublinie są trzy kościoły, w których Msze w starym rycie są odprawiane. W jednym (dobrze mi znanym, koło szpitala) codziennie o 17.00 poza sobotami i w każdą niedzielę o 09.30, w innym w co czwartą niedzielę a jeszcze kolejnym także w soboty.

Teraz nie czuję takie potrzeby, żeby jechać na taką Mszę, choć myślę o tym, żeby "odświeżyć" znowu. Teraz jeszcze te obostrzenia, więc w tym małym kościele (mniejszym niż parafialny) pewnie wiele osób nie może być na Mszy. Poza tym czasowo to też jest nie lada wyzwanie - wyjechać w niedzielę tuż przed ósmą rano a wrócić przed trzynastą... Oczywiście "walory estetyczne" na pewno są bliskie memu sercu - sam śpiew gregoriański i język łaciński pięknie ze sobą współdziałają... Mamy Mszalik, są tłumaczenia, myślę, że w Lublinie jest pod tym względem dobrze to wszystko zorganizowane.

Cz maja 21, 2020 5:00 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
No trzy kościoły to całkiem nieźle. W większych miastach rzeczywiście lepiej to wygląda. Ostatnio nawet w ramach śledzenia jak ma się Msza Trydencka w Polsce zauważyłem znów kilka nowych miejsc, m.in. jedno w mojej diecezji. U mnie we Wrocławiu mamy wprawdzie tylko jeden kościół, gdzie regularnie (codziennie rano i dwa razy w niedzielę) odprawiana jest Tridentina, ale za to naprawdę spory, który bez trudu mieści wszystkich chętnych. Jest też klasztor (i jednocześnie kościół parafialny) karmelitów bosych, gdzie Msze tradycyjne odprawiane są okazjonalnie. W diecezji są jeszcze trzy miejscowości poza Wrocławiem, gdzie regularnie (choć nie wszędzie co niedzielę) można słuchać starej Mszy. Także też jest chyba całkiem dobrze pod tym względem. Choć słyszałem też o mniejszych ośrodkach na Dolnym Śląsku, gdzie mimo prób wiernych wciąż nie udało się jak dotąd ustanowić kolejnych miejsc stałej celebracji Tridentiny.

Ostatnio wyczytałem, że Szczecińskie Środowisko Tradycji Katolickiej stara się o utworzenia tam pierwszej w Polsce parafii personalnej dla wiernych przywiązanych do NFRR. Tamtejszy biskup jest chyba dość przychylny tradycji, więc jest szansa, że się uda. Byłby to na pewno ważny krok i zachęta dla innych środowisk związanych z NFRR do podejmowania takich prób w swoich diecezjach.

Pt maja 22, 2020 1:26 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mi się wydaje, że chodzi o "zapotrzebowanie". W obecnych czasach kiedy to ludzie rezygnują od tak sobie ze Mszy Świętej, to ciężko się spodziewać, że nie wiadomo jakie rzesze zechcą "Mszy po łacinie". Mamy kryzys na bardzo wielu płaszczyznach i praktyka religijna w tych kryzysach zajmuje wysokie miejsce. Dlatego moim zdaniem jakiegoś wielkiego odzewu nie będzie... Może najpierw wierni powinni chodzić w niedzielę do kościoła, żeby chcieć na początku z ciekawości w takiej Mszy uczestniczyć, pogłębiać życie duchowe (oczywiście Msza Święta w starym rycie nie jest do tego konieczna). Musi coś "zaskoczyć", na czymś trzeba budować - na jakichś podstawach. Obawiam się, że taki "szary Kowalski" z ulicy, który pójdzie do kościoła od wielkiego dzwona nie będzie zainteresowany dłuższą formą, w jeżyku, którego nie rozumie. Dla niego "udręczenie i ciężar" to Msza, na którą jedzie z żoną w niedzielę (mimo, że po polsku i krótsza).

Pt maja 22, 2020 2:56 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Jasne - w dobie generalnego odwracania się od wiary i stałego spadku ilości wiernych uczestniczących w praktykach religijnych trudno oczekiwać, że kościoły na Mszach w NFRR będą od razu pękać w szwach. Niemniej liczba wiernych zainteresowanych rytem trydenckim rośnie. Czyli można zaobserwować dwa zjawiska - raz, że generalnie "wiara w narodzie" słabnie, ale jednocześnie następuje pewien "przepływ" (oczywiście z zastrzeżeniem, że nie jest to wciąż zjawisko na dużą skalę; chodzi o pewien trend) wiernych uczęszczających dotąd na NOM w kierunku Mszy tradycyjnej. Bo to nie są przecież ludzie którzy wzięli się znikąd, ani z przypadku - ci przysłowiowi "szarzy Kowalscy". Są to ludzie, którzy już te podstawy, o których mówisz mieli zbudowane i chodzili w miarę regularnie na Mszę, ale najwyraźniej ta forma przeżywania swej wiary wydała im się bardziej odpowiednia, może zobaczyli w niej możliwość właśnie pogłębienia swej wiary i znaleźli tam coś, czego im dotąd być może brakowało. Oczywiście trudno generalizować kto i z jakich powodów zainteresował się Tridentiną, bo pewnie jest tych powodów dużo. Faktem jest, że środowiska tradycji raczej zyskują niż tracą wiernych.

Pt maja 22, 2020 3:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Być może jest coś w tym co piszesz. Ja takich "badań" i statystyk nie prowadzę. Możliwe, że część osób wierzących szuka i znajduje to czego im brak we Mszy Świętej posoborowej. Jaki jest przypływ/odpływ to nie wiem. U mnie w parafii nic się nie zmieni w tej kwestii, ale jak wspomniałem wcześniej w Lublinie nie jest źle jeżeli chodzi o możliwość uczestnictwa we Mszy Świętej sprawowanej w klasycznym rycie rzymskim.

Pt maja 22, 2020 4:45 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 251 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 17  Następna strona