Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn lis 18, 2019 8:52 pm

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1449 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 97  Następna strona
 obrazy i rzeźby w Kościele 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Jeśli tak, to dlaczego redakcja katolicka różni się od tej pierwotnej?

Bo to redakcja katechizmowa. Proponuje się zapoznać czym jest katechizm. Katechizm to nie kopia Pisma Św. Przykazania zostały tak zredagowane, by można było je łatwiej zapamiętać.

Cz lut 21, 2008 9:59 am
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

onezym napisał(a):
Jeśli tak, to dlaczego redakcja katolicka różni się od tej pierwotnej?

Bo to redakcja katechizmowa. Proponuje się zapoznać czym jest katechizm. Katechizm to nie kopia Pisma Św. Przykazania zostały tak zredagowane, by można było je łatwiej zapamiętać.

OK co do tego czym jest katechizm - wszyscy to wiedzą. Rzecz w tym dlaczego w katechizmie katolickim jest usunięte drugie przykazanie, a dziesiąte rodzielone na dwa: dziewiąte i dziesiąte. To nie jest skrót. To jest istotna przeróbka.

To jest skrót w katechizmie heidelberskim - patrz część III pytanie 14:

1. Jam jest Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał innych bogów obok mnie.

2. Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek i nie oddawaj czci.

3. Nie nadużywaj imienia Pana, Boga twojego.

4. Pamiętaj o dniu świętym.

5. Czcij ojca swego i matkę swoją.

6. Nie zabijaj.

7. Nie cudzołóż.

8. Nie kradnij.

9. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.

10. Nie pożądaj domu bliźniego swego.

Polecam nt. różnic w dekalogu piękną tabelkę...

A jak kto zatęskni za źródłem...

Cz lut 21, 2008 11:59 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Wj. (2 Mojż.)
Cytuj:
1 Wtedy mówił Bóg wszystkie te słowa: 2 «Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
3 Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! 4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. 6 Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.
7 Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy2.
8 Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić3. 9 Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. 10 Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram. 11 W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty.
12 Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie.
13 Nie będziesz zabijał.
14 Nie będziesz cudzołożył.
15 Nie będziesz kradł.
16 Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek.
17 Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego. Nie będziesz pożądał żony4 bliźniego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego».

Czyli siedemnaście (!) wersetów. 1 i 6 możemy odrzucić, 8-11 zrobić w jedno. Ciągle pozostaje minimum 12 nakazów. Nawet jak 3 odrzucimy (jako wstęp), to ciągle 11 zostaje...

Teraz drugie źródło:
Pwt. (5 Mojż.)
Cytuj:
6 «Jam jest Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli. 7 Nie będziesz miał bogów innych oprócz Mnie2. 8 Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi. 9 Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył. Bo Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny, karzący nieprawość ojców na synach w trzecim i w czwartym pokoleniu - tych, którzy Mnie nienawidzą, 10 a który okazuje łaskę w tysiącznym pokoleniu tym, którzy Mnie miłują i strzegą moich przykazań.
11 Nie będziesz brał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, bo nie dozwoli Pan, by pozostał bezkarny ten, kto bierze Jego imię do czczych rzeczy.
12 Będziesz zważał na szabat, aby go święcić, jak ci nakazał Pan, Bóg twój. 13 Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką twą pracę, 14 lecz w siódmym dniu jest szabat Pana, Boga twego. Nie będziesz wykonywał żadnej pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służąca, ani twój wół, ani twój osioł, ani żadne twoje zwierzę, ani obcy, który przebywa w twoich bramach; aby wypoczął twój niewolnik i twoja niewolnica, jak i ty. 15 Pamiętaj, że byłeś niewolnikiem w ziemi egipskiej i wyprowadził cię stamtąd Pan, Bóg twój, ręką mocną i wyciągniętym ramieniem: przeto ci nakazał Pan, Bóg twój, strzec dnia szabatu.
16 Czcij swego ojca i swoją matkę, jak ci nakazał Pan, Bóg twój, abyś długo żył i aby ci się dobrze powodziło na ziemi, którą ci daje Pan, Bóg twój.
17 Nie będziesz zabijał.
18 Nie będziesz cudzołożył.
19 Nie będziesz kradł.
20 Jako świadek nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa3. 21 Nie będziesz pożądał żony swojego bliźniego. Nie będziesz pragnął domu swojego bliźniego ani jego pola, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do twojego bliźniego».

21-6=15 wersetów! I znowu musimy decydować, które wersety odpuszczać jako wyjaśnienia. Więc każdy dekalog będzie pewną interpretacją świętych tekstów, bez skrótów się nie obędzie.

Cz lut 21, 2008 12:18 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

... Ciach ...

21-6=15 wersetów! I znowu musimy decydować, które wersety odpuszczać jako wyjaśnienia. Więc każdy dekalog będzie pewną interpretacją świętych tekstów, bez skrótów się nie obędzie.

Szkoda, ze piszesz nie wiedząc o co chodzi.
Zarzut protestantów nie dotycz ykwestii formalnej.
To, że Luter pozostawił w katechiźmie taką samą forme Dekalogu jak Augustyn czy wy nie jest istotą dyskusji.

Istotą dyskusji jest treść pierwszych dwóch przykazń wg Biblii.
Można się zgodzić, że drugie zawiera się w pierszym i rozwinąć dziesiąte, ale ...

W kościele Lutra nie ma adoracji obrazów i ogólnie kultu obrazów.
w kościele rzymskim jest mnóstwo (teraz już znaaaaacznie mniej) cudownych obrazów etc., które a to spadły z nieba, a to ugasiły pożary, a to muszą być strzyżone bo włosy postaciom na cudownyc hobrazach rosną, etc.

Kościół rzymski zachował kult obrazów - chcoiaż go skorygował i rzadzuejh słychać owe fantastyczne cuda.

Istota sporu polega na tym, że Dekalog zabrania sporzadzania obrazów do celów kultowych.

Luteranie to rozumieją i dlatego nie mają kultu obrazów.
Kościół rzymski czerpał i czerpie z kultu obrazów wielkie zyski, dlatego
kult ten zachował i będzie bronił do ostatka.

Apokalipsa pokazuje do czego doprowadzi kult obrazów:

Obj. 13:14-15

14. I zwodzi mieszkańców ziemi przez cuda, jakie dano mu czynić na oczach zwierzęcia, namawiając mieszkańców ziemi, by postawili posąg zwierzęciu, które ma ranę od miecza, a jednak zostało przy życiu.
15. I dano mu tchnąć ducha w posąg zwierzęcia, aby posąg zwierzęcia przemówił i sprawił, że wszyscy, którzy nie oddali pokłonu posągowi zwierzęcia, zostaną zabici. (BW)

Gdyby w Kościele rzymskim istniał cudowny posąg dajmy na to Marii i posąg ten przemówił i zabijał przeciwników kultu obrazów,

Wówczas katolicy by tryumfowali - mieliby namacalny i cudowny dowód na to, że ich tradycja ma potwierdzenie w cudach.

Prawosławni czczący iony wraz z katolikami tryumfowaliby mówiac:
To jest zgodne ze świętą Tradycją - już od czasów Soboru Nicejskiego II w 787 r. Jest to zgodne z Tradycją, dlatego jest to od Boga i nalezy się podporzadkować. Kto sie nie podporządkuje sam jest winien swej śmierci. ... To Bóg zaija tych, co nie chcą oddać pokłonu posągowi ...

Protestanci wierni Biblii byliby jak zwykle traktowani jako bałwochwalcy Biblii (bibliolatria) odrzucający świetą Tradycję i nikt by sie za nimi nie ujmował.

Tak to zapowiada Apokalipsa i tak się stanie. łamanie przykazania II przejawia się własnie w kulcie obrazów i posągów. Zapowiada to Apokalipsa i ostrzega przed tym.

Ale kogo to obchodzi?

Turretin

Łuk. 18:8
.. czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?

Cz lut 21, 2008 12:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

A niech sobie protestanci stroją kościoły jak chcą. Jak wchodzę do jakiegoś protestanckiego, a kiedyś katolickiego kościoła, jak widzę te białe tynki które miały pokryć malowidła, te wielkie okna, gdzie kiedyś witraże były, te puste wnęki, gdzie kiedyś były ołtarze... Coż, żal jest, ale tak WY to prawo interpretujecie.

Teraz zauważ proszę dwie rzeczy: W biblii jest ABSOLUTNY zakaz wykonywania jakichkolwiek obrazów czy rzeźb. Wyjaśnienie, że nie wolno im oddawać pokłonu jest o werste niżej i z zastrzeżeniem zazdrości Boga.

Albo traktujemy ten werset osobno, wtedy wracmy do staro-żydowskiego zakazu jakiejkolwiek twórczości plastycznej. Albo łączymy w jedno, zakaz bałwochwalstwa. Ale w drugi wersecie jest mowa o zazdrości Boga! Czy można być zazdrosnym o samego siebie?

Już bardziej rozumiem dyskusję, jeśli chodzi tylko o świętych, w tym św. Maryję. Ale tu Kościół stoi na stanowisku, że Nowe Przymierze zastępuje Stare, i że uprawnia nas do interpretacji starego prawa na nowo. Inaczej dalej byśmy się musieli obrzezać... Pardon, czy protestaci się obrzezają, czy może też nie? A przecież stoi w Piśmie jak wół...
(Historię z Dz znam, nie musisz przytaczać)

Notabene: ciekaw jestem, jak Żydzi potrafili ten zakaz obrazów ominąć. Jak na razie to w tym wątku tylko chrześcijan różnych nurtów widziałem

Cz lut 21, 2008 1:06 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

... ciach ...

Biblia zabrania sporządzania posągów do celów kultowych i oddawania i pokłonów (proskynesis) i słuzenia im (latreja).
Odsyłam do wątku Kult obrazów i proskynesis.
Tam sobie poczytaj i przemyśl.

Bez pośpiechu. Nie pisz pochodpnie.

Cz lut 21, 2008 1:26 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

bert04 napisał(a):
... ciach ...

Biblia zabrania sporządzania posągów do celów kultowych i oddawania i pokłonów (proskynesis) i słuzenia im (latreja).
Odsyłam do wątku Kult obrazów i proskynesis.
Tam sobie poczytaj i przemyśl.

Bez pośpiechu. Nie pisz pochodpnie.

Mamy pytanie do Ciebie i bardzo prosze o odpowiedz

Czy Bog dajac przykazania podawal niektore ot tak aby byly jako formalnosc czy podawal je wszystkie aby czlowiek nie czynil zla ?

Jesli uznasz ze przykazania Bog dal ludziom aby nie czynili zla to jakie zlo czai sie na czlowieka jesli modli sie do Jezusa wyrzezbionego w figurze czy namalowanego na obrazie ?

Cz lut 21, 2008 7:43 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Czy Bog dajac przykazania podawal niektore ot tak aby byly jako formalnosc czy podawal je wszystkie aby czlowiek nie czynil zla ?

Jesli uznasz ze przykazania Bog dal ludziom aby nie czynili zla to jakie zlo czai sie na czlowieka jesli modli sie do Jezusa wyrzezbionego w figurze czy namalowanego na obrazie ?

Przede wszystkim tego nienawidzi Bóg - odbiera to jako odrazę.
Modlenie się do wyrzeźbionych postaci Boga naraża wielbiciela na zawzięty gniew Boga.

Poczytaj może na ten temat Biblię. Prorocy (Izajasz, Jeremiasz, etc.) wielokrotnie ganią bałwochwalstwo oraz kult posągów wyjasniając, że jest to drażnienie Boga. Mi to wystacrcza.

Jak chcesz się osobiście i namacalnie przekonać jakie zło wynika z czczenia obrazów i figur, praktykuj to gorliwie przez jakiś rok.
Skutek gwarantowany - o ile wcześniej nie zejdziesz z tego świata ( a tam już nie będziesz miał żadnych wątopliwości).

Zdrówka

Cz lut 21, 2008 7:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Cytuj:
Modlenie się do wyrzeźbionych postaci Boga naraża wielbiciela na zawzięty gniew Boga

Na zawziety gniew ,dlaczego ? Bo ten czlowiek modli sie do innego boga ???

Cytuj:
wielokrotnie ganią bałwochwalstwo oraz kult posągów wyjasniając, że jest to drażnienie Boga

Balwohwalstwo i owszem..ale modlenie sie do Boga nie jest balwochwalstwem bo osoba nie modli sie do innego bozka ( np Ozyryza,Ra czy Zeusa ) tylko do jedynego Boga
Figura Jezusa nie jest innym bozkiem, ona tylko wyobraza Jezusa w Trojcy Jedynego i do niego kazdy sie modli a nei do innego bozka

Twoje argumenty sa po prostu niedorzeczne

W katolicyzmie nie ma zadnego zagrozenia balwochwalstwem bo nikt nie uznaje innego boga jak tylko Trojce Sw

Cz lut 21, 2008 8:42 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Daruj sobie. Nie pisz jak nie wiesz o co chodzi.

Pierwsze przykazanie zabrania czczenia innych Bogów.
Drugie przykazanie czczenia prawdziwego Boga w postaci posągów i obrazów.

Czy to ta ktrudno zrozumieć?

Cz lut 21, 2008 9:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Gabi,

Daruj sobie. Nie pisz jak nie wiesz o co chodzi.

Pierwsze przykazanie zabrania czczenia innych Bogów.
Drugie przykazanie czczenia prawdziwego Boga w postaci posągów i obrazów.

Czy to ta ktrudno zrozumieć?

Jak sie w niewlasciwym miejscu rozdzieli te przekazania to wychodza takie numery

Zakaz czczenia cudzuch bogow i modlenia sie do ich posagow odnosi sie do pierwszego przykazania

1 Przykazanie wg protestantow

Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!
I tutaj nei powinno byc zadnego przerywnika tylko dalej ....

Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!
5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym

Wiec jasne jest ze Bog o samego siebie nie jest zazdrosny !!! Tam jest uzyte slowo "poniewaz" a wiec wyjasniajacy dlaczego tak czyni
I wtedy to ma sens !

Cz lut 21, 2008 9:52 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!
5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym

Wiec jasne jest ze Bog o samego siebie nie jest zazdrosny !!! Tam jest uzyte slowo "poniewaz" a wiec wyjasniajacy dlaczego tak czyni
I wtedy to ma sens !

To nie nazywaj obrazów "cudownymi" i "łaskami słynącymi", nie klękaj przed nimi, nie obchodź ich na kolanach, nie wybieraj się na pielgrzymkę do miejsc gdzie są taaaakie obrazy, nie okadzaj ich, nie módl się do nich ani przed nimi... szczególnie gdy wyobrażają nie Boga, ale Jego stworzenia...

Cz lut 21, 2008 11:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

gabriel napisał(a):

I wtedy to ma sens !

To nie nazywaj obrazów "cudownymi" i "łaskami słynącymi", nie klękaj przed nimi, nie obchodź ich na kolanach, nie wybieraj się na pielgrzymkę do miejsc gdzie są taaaakie obrazy, nie okadzaj ich, nie módl się do nich ani przed nimi... szczególnie gdy wyobrażają nie Boga, ale Jego stworzenia...

A co jesli tak sie dzieje naprawde i ktos kto modli sie do obrazu Jezusa doznaje udrowienia ?
Oczywistym jest ze obraz go nie uzdrowil tylko Jezus , a jak go Jezus uzdrowil tzn ze mu sie ta modlitwa do jego obrazu podobala...logiczne nie ?

Pt lut 22, 2008 5:37 am
Zagadywacz
Zagadywacz

A co jesli tak sie dzieje naprawde i ktos kto modli sie do obrazu Jezusa doznaje udrowienia ?
Oczywistym jest ze obraz go nie uzdrowil tylko Jezus , a jak go Jezus uzdrowil tzn ze mu sie ta modlitwa do jego obrazu podobala...logiczne nie ?

Pozornie logiczne. Wiemy, że Bogu nie podoba się, gdy Jemu należną cześć oddajemy przedmiotom - mówi o tym II przykazanie (o wizerunkach). Wiemy, że jedynym pośrednikiem do Ojca (1 Tym. 2, 5), naszym pasterzem, orędownikiem (1 J. 2, 1), który nieustannie wstawia się u Ojca za nami jest nasz Pan Jezus Chrystus (Rz. 8, 34).

A jeśli ktoś modli się do obrazu Antoniego Padewskiego, albo do kory drzewa ukształtowanej jak twarz Maryi, albo do czegokolwiek, to nie czyni dobrze. Nie mnie oceniać, jak ocenia to Bóg. Na oko widać, że ludzie mają skłonność do materializowania swojej wiary. Ale zamiast materializować ją w figurze czy obrazie lepiej ją materializować w konkretnej pomocy drugiemu człowiekowi. A sercem uznać, że Bóg jest Duchem i poznać możemy Go poprzez dzieło stworzenia (Rz. 1, 20).

Twój wywód jest pozornie logiczny. Musiałbyś bowiem uznać (biorąc powyższe pod uwagę), że Koreańczyk, który modląc się do Słońca, albo indianin, który modląc się do skały doznaje uzdrowienia jest... chrześcijaninem, albo że każda religia w każdej formie jest miła Bogu.

Pt lut 22, 2008 2:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Cytuj:
Twój wywód jest pozornie logiczny. Musiałbyś bowiem uznać (biorąc powyższe pod uwagę), że Koreańczyk, który modląc się do Słońca, albo indianin, który modląc się do skały doznaje uzdrowienia jest... chrześcijaninem,

KK naucza ze Ci wszyscy ktorzy nie slyszeli o naukach Jezusa beda zbawieni przez mistyczna wiez z Jezusem o ile nie popelniali ciezkich grzechow
Tak wiec w istocie mozna w duzym uproszczeniu napisac ze kazdy czlowiek nie znajacy Jezusa a nie odrzucajacy jego nauke ( poniewaz nikt go o nim nie nauczal ) jest chrzescijaninem

Pt lut 22, 2008 2:54 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1449 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 97  Następna strona