Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So paź 31, 2020 12:51 pm

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 102 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Imię Boga w Nowym Testamencie. 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Post Re: Imię Boga w Nowym Testamencie.
Myślałem, że tak "wspaniała organizacja" jak ŚJ. ma coś takiego. ;) Wystarczyłoby mi zdjęcie, link, a nawet jakieś dane, gdzie jest. W różnych swoich broszurkach i opracowaniach ŚJ dodają zdjęcia dokumentów z Imieniem. Niestety to ma służyć tylko zamydleniu oczu. Mowa jest o tzw. Pismach Greckich, a zdjęcia są ST, albo jakiś zupełnie niezwiązanych (najwyżej lekko) z NT tekstów historycznych.
ja napisał(a):
A ty z czego cytujesz? Z oryginału pisanego przez Łukasza czy jakiegoś przekładu współczesnego.?
Owszem najczęściej cytuję z przekładów (jednych gorszych, drugich lepszych), które oparte są na (upraszczam) kodeksach i manuskryptach znajdujących się w bibliotekach. Najciekawsze, że autorzy tzw. PNŚ niby też "oparli się" na tych samych manuskryptach i kodeksach, a wstawiają słowa, których tam w ogóle nie ma.
PNŚ, to inne tłumaczenie, komentarz, interpretacja, czy może jeszcze coś innego...
(Podobnie zachował się D.H. Stern w swoim "Komentarzu żydowskim do Nowego Testamentu" - wstawił hebrajskie słowa do polskiego tłumaczenia z greki. Jednak tytuł jego tłumaczenia o czymś mówi. ŚJ w ich mniemaniu nie posługuję się jednak komentarzem, a jedynym prawomyślnym przekładem.)

Pn maja 28, 2012 7:31 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Małgosia napisał(a):
O ile Russel znał grekę :D :D :D
Tak naprawdę nie ma to znaczenia. On jeszcze nie robił takich kombinacji.
Katolicy (w większości) na tyle nie znają Biblii, że podając im wersety z tysiąclatki można ich zapędzić "w kozi róg", wciskając (przepraszam za trywialność) każdy kit. Z protestantami (też wcale nie jestem pewny czy większością) już tak łatwo nie jest. Dlatego powstał pomysł stworzenia przekładu, który "będzie wspierał jedynie słuszną linię Brooklynu". Czy ktoś mógł się sprzeciwić? No raczej nie. Najciekawsze, że oficjalnie, w swoich publikacjach ŚJ zachęcają do korzystania z różnych tłumaczeń. Jednak jeżeli ktoś na zebranie (tam nie ma mszy, ani nabożeństwa) przyniesie inny przekład jest raczej czarną i podejrzaną owcą.
Ja korzystam z PNŚ, ale traktuję go, jako komentarz (no i czytam kontekst - to podstawa).

Pn maja 28, 2012 7:47 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
protestujący napisał(a):
Katolicy (w większości) na tyle nie znają Biblii, że podając im wersety z tysiąclatki można ich zapędzić "w kozi róg", wciskając (przepraszam za trywialność) każdy kit.

Nie przesadzaj. Teraz praktycznie prawie w każdej rodzinie jest Pismo Święte, z którym można skonsultować nauczanie ŚJ.
protestujący napisał(a):
Ja korzystam z PNŚ, ale traktuję go, jako komentarz (no i czytam kontekst - to podstawa).

Miałam kiedyś Biblię ŚJ, gdyż mężowi wcisnął jego kolega z pracy. Pozbyłam się jej, bo jest mi zupełnie zbędna. Do ewentualnej dyskusji wystarczy mi moja Tysiąclatka i przekład ekumeniczny. No teraz mam także NT i Psalmy z TB Gideons.

Pn maja 28, 2012 8:03 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

protestujący napisał(a):

.
ja napisał(a):
A ty z czego cytujesz? Z oryginału pisanego przez Łukasza czy jakiegoś przekładu współczesnego.?

Owszem najczęściej cytuję z przekładów (jednych gorszych, drugich lepszych), które oparte są na (upraszczam) kodeksach i manuskryptach znajdujących się w bibliotekach.

Na jakich kodeksach i manuskryptach .
czy nie tych pochodzących kilka wieków po pisarzach biblijnych.?

Pn maja 28, 2012 8:47 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

protestujący napisał(a):
No raczej nie. Najciekawsze, że oficjalnie, w swoich publikacjach ŚJ zachęcają do korzystania z różnych tłumaczeń. Jednak jeżeli ktoś na zebranie (tam nie ma mszy, ani nabożeństwa) przyniesie inny przekład jest raczej czarną i podejrzaną owcą.
.

Pewnie nigdy nie byleś na zebraniu stąd takie brednie piszesz.
No ale zawsze tak jest że ten co nigdy tego nie widział wie najlepiej.

Pn maja 28, 2012 8:50 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

protestujący napisał(a):
Najciekawsze, że autorzy tzw. PNŚ niby też "oparli się" na tych samych manuskryptach i kodeksach, a wstawiają słowa, których tam w ogóle nie ma.

A dlaczego ich nie ma?
Oto wyjaśnienie.:
„Odkąd II wydanie BT z nieznacznymi zmianami weszło do liturgii, głównie w postaci czytań mszalnych, tekst ten nabrał cech poniekąd tekstu oficjalnego. Stąd też Episkopat Polski objął nad nim patronat. I tak zgodnie z uchwałą (...), zakomunikowaną Redakcji Naukowej BT pismem Prymasa Polski z dnia 23 II 1976, w niniejszym wydaniu wprowadza się w miejsce wyrazu JAHWE, stosowanego w dwóch pierwszych wydaniach BT, tradycyjne zwroty ‚Pan’ lub ‚Pan Bóg’ czy też ‚Bóg’ z wyjątkiem nielicznych przypadków, gdzie pozostawienie biblijnego imienia Boga jest merytorycznie konieczne

Jak ktoś wykreśli i zmieni pewne słowa to ich nie ma.
Ale nie oznacza to że ich tam nie było.

Pn maja 28, 2012 8:55 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

ja napisał(a):

Widzisz, jest jedna ważna kwestia: Bez prezentacji manuskryptów greckich z pierwszych wieków n.e. wszelkie tezy o obecności imienia Jahwe w NT są gołosłowiem.

Pn maja 28, 2012 9:01 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Yarpen Zirgin napisał(a):
ja napisał(a):

Widzisz, jest jedna ważna kwestia: Bez prezentacji manuskryptów greckich z pierwszych wieków n.e. wszelkie tezy o obecności imienia Jahwe w NT są gołosłowiem.

Dla ciebie nawet gdybym przyprowadził Jezusa i on by to potwierdził też byłoby to gołosłowie .
TY i tak wiedziałbyś lepiej.
Elbrus ci je pokazał.
Ale jeszcze mam jeden
http://tetragram.pl/imie

Co do prezentacji manuskryptów.
Kiedy Jezus czynił uzdrowienia,wskrzeszał faryzeusze też mu nie wierzyli i jeszcze chcieli dowodu z nieba że jest mesjaszem.

Niestety jak ktoś wie swoje żaden dowód nie jest potrzebny.
On już wie że ten dowód to fałsz.

Pn maja 28, 2012 9:10 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

ja napisał(a):

protestujący napisał(a):
Owszem najczęściej cytuję z przekładów (jednych gorszych, drugich lepszych), które oparte są na (upraszczam) kodeksach i manuskryptach znajdujących się w bibliotekach.

ja napisał(a):
Na jakich kodeksach i manuskryptach .
czy nie tych pochodzących kilka wieków po pisarzach biblijnych.?
Z jedynych istniejących. Bóg się opiekuje swoim Słowem, i mamy - podobnie jak w przypadku WSZYSTKICH tekstów starożytnych jedynie kopie.
Na szczęście (1) kopii NT mamy przynajmniej kilkukrotnie więcej niż jakiegokolwiek innego dzieła starożytnego, co w połączeniu z faktem ze (2)są one dużo bliższe czasowo oryginałowi niż w przypadku jakiegokolwiek innego dzieła starożytnego powoduje iż - nawet "po świecku" jest to najlepiej udokumentowany tekst starożytny.

Jeżeli kwestionujesz tekst NT jaki mamy w kwestii Tetragramu, to właściwie nia ma z Tobą o czym gadać - bo równie dobrze możesz zakwestionować dowolny inny fragment.

Nie ma starożytnego tekstu NT w którym byłby tetragram - co właściwie kończy dyskusję.

Cytuj:
Katolicy (w większości) na tyle nie znają Biblii, że podając im wersety z tysiąclatki można ich zapędzić "w kozi róg", wciskając (przepraszam za trywialność) każdy kit. Z protestantami (też wcale nie jestem pewny czy większością) już tak łatwo nie jest.
"Trochę" upraszczasz:
1.
W Polsce protestanci działają trochę na takiej zasadzie, jak grupy typu Odnowa czy RŚŻ - są to małe grupy pastoralne, z aktywnymi członkami (ponieważ Ci dopiero co konwertowali - a cokolwiek by nie mówić o błędach konwertytów, nigdy nie konwertuje ktoś, komu nie zależy).

W takich Niemczech statystyczny protestant był w swoim zborze ostatnio dwa lata temu - jak myślisz, jak często czyta i jak zna on biblię?

2.
Druga sprawa to cel czytania Biblii. Katolik raczej nie czyta (albo nie słucha w kościele) Biblii po to by dyskutować - nie uczy się na pamięć wersetów by coś udowodnić protestantom itd. - katolik traktuje Biblię raczej jako miejsce gdzie znajduje wiarę, a nie argumenty przeciw ŚJ czy protestantom.
Myślę że to dużo lepszy sposób czytania Biblii.
I piszę to z pozycji człowieka, który niestety jest "zarażony" przez protestantów ich sposobem czytania Słowa.

ja napisał(a):
A dlaczego ich nie ma?
Oto wyjaśnienie.:
„Odkąd II wydanie BT z nieznacznymi zmianami weszło do liturgii, głównie w postaci czytań mszalnych, tekst ten nabrał cech poniekąd tekstu oficjalnego. Stąd też Episkopat Polski objął nad nim patronat. I tak zgodnie z uchwałą (...), zakomunikowaną Redakcji Naukowej BT pismem Prymasa Polski z dnia 23 II 1976, w niniejszym wydaniu wprowadza się w miejsce wyrazu JAHWE, stosowanego w dwóch pierwszych wydaniach BT, tradycyjne zwroty ‚Pan’ lub ‚Pan Bóg’ czy też ‚Bóg’ z wyjątkiem nielicznych przypadków, gdzie pozostawienie biblijnego imienia Boga jest merytorycznie konieczne
Nie. Cytat dotyczy ST (mógłbym rozwinąć co się zastępuje, ale to w tej chwili byłby off-top).
Rozmawiamy o Nowym Testamencie.
I w nim nie ma tetragramu, ponieważ w greckim tekście Nowego Testamentu go nie ma.
I tyle.

(i nie pomoże pokazywanie obrazków z ST... a mocno obniża Twoją wiarygodność).

Pn maja 28, 2012 9:11 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

ja napisał(a):
ja napisał(a):

Dla ciebie nawet gdybym przyprowadził Jezusa i on by to potwierdził też byłoby to gołosłowie .

Było by Ci ciężko, aby to potwierdził, skoro żaden zapis wypowiedzi Chrystusa nie zawiera imienia Jahwe. Nawet w modlitwach się nim nie posługiwał.

Cytuj:
Elbrus ci je pokazał.

Elbrus pokazał dwa strzępki tekstu. Nie przedstawił dowodu, że właśnie taką wersją Septuaginty posługiwali się apostołowie.

Cytuj:
Co do prezentacji manuskryptów.
Kiedy Jezus (...)

Kwestia uwierzenia w Jezusa nie ma tu nic do rzeczy. Dla potwierdzenia, że NT zawierał imię Jahwe dowodem jest prezentacja manuskryptów ksiąg Nowego Testamentu zawierających to imię, a nie strzępków Septuaginty.
Bez tego Twoja teza to zwykłe gołosłowie.

Pn maja 28, 2012 9:16 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

(Dla nie zorientowanych : Septuaquinta NIE zawiera Nowego Testamentu).

Jak napisał Yarpen nie wiemy czy zaprezentowany fragment Septuaquinty był wersją używaną przez Apostołów - ale przyjmijmy na chwilę (na Twoją korzyść) że tak.
Jednocześnie wiemy że nawet cytaty z niej umieszczone w NT NIE zawieraja tetragramu.
Wniosek z tego, że - jesli tak jest - Nowy Testament nie uznaje tego za ważne - przeciwnie, że prawdopodobnie autor natchniony czyni to intencjonalnie.
Czy to nie daje Ci do myślenia?

Pn maja 28, 2012 9:23 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Barney napisał(a):
Na szczęście (1) kopii NT mamy przynajmniej kilkukrotnie więcej niż jakiegokolwiek innego dzieła starożytnego, co w połączeniu z faktem ze (2)są one dużo bliższe czasowo oryginałowi niż w przypadku jakiegokolwiek innego dzieła starożytnego powoduje iż - nawet "po świecku" jest to najlepiej udokumentowany tekst starożytny.

Tak.
To odpowiedz czy w Septuagincie występuje imię boże?

Cytuj:
Jeżeli kwestionujesz tekst NT jaki mamy w kwestii Tetragramu, to właściwie nia ma z Tobą o czym gadać - bo równie dobrze możesz zakwestionować dowolny inny fragment.

Nie ja wykreślam imię boże z Biblii.
Skoro ktoś to robi to ma jakiś cel.

Cytuj:
Nie ma starożytnego tekstu NT w którym byłby tetragram - co właściwie kończy dyskusję.

Nie ma tę takiego dowodu na istnienie alfa centauri. Jednak nie zmienia to faktu że ona istnieje.

ja napisał(a):
A dlaczego ich nie ma?
Oto wyjaśnienie.:
„Odkąd II wydanie BT z nieznacznymi zmianami weszło do liturgii, głównie w postaci czytań mszalnych, tekst ten nabrał cech poniekąd tekstu oficjalnego. Stąd też Episkopat Polski objął nad nim patronat. I tak zgodnie z uchwałą (...), zakomunikowaną Redakcji Naukowej BT pismem Prymasa Polski z dnia 23 II 1976, w niniejszym wydaniu wprowadza się w miejsce wyrazu JAHWE, stosowanego w dwóch pierwszych wydaniach BT, tradycyjne zwroty ‚Pan’ lub ‚Pan Bóg’ czy też ‚Bóg’ z wyjątkiem nielicznych przypadków, gdzie pozostawienie biblijnego imienia Boga jest merytorycznie konieczne

Nie. Cytat dotyczy ST (mógłbym rozwinąć co się zastępuje, ale to w tej chwili byłby off-top).
Rozmawiamy o Nowym Testamencie.
I w nim nie ma tetragramu, ponieważ w greckim tekście Nowego Testamentu go nie ma.
I tyle.

.

W ST też go nie ma.

I w nim nie ma tetragramu, ponieważ w greckim tekście Starego Testamentu go nie ma

Nie oznacza to ż go tam nie było.
Wszyscy wiedzą ż tetragram w ST był.

Skoro go wykreślono ze ST to jakiż problem wykreślić go z NT?

Pn maja 28, 2012 9:24 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

ja napisał(a):
Cytuj:

Nie ma tę takiego dowodu na istnienie alfa centauri. Jednak nie zmienia to faktu że ona istnieje.

Alfę Centauri można zobaczyć na niebie będąc na półkuli południowej, natomiast manuskryptów Nowego Testamentu zawierających imię Jahwe (poza alleluja w Apokalipsie) nikt nigdy nie widział. :-)
Czujesz różnicę?

Cytuj:
Skoro go wykreślono ze ST to jakiż problem wykreślić go z NT?

A możesz pokazać jakąkolwiek kopię tekstów ST, z której chrześcijanie usunęli imię Jahwe?

Pn maja 28, 2012 9:27 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Było by Ci ciężko, aby to potwierdził, skoro żaden zapis wypowiedzi Chrystusa nie zawiera imienia Jahwe. Nawet w modlitwach się nim nie posługiwał.

Widzę ze jesteś wskrzeszonym uczniem Jezusa.
To właśnie świadczy o twojej "obiektywności".

Cytuj:
Elbrus ci je pokazał.
Elbrus pokazał dwa strzępki tekstu. Nie przedstawił dowodu, że właśnie taką wersją Septuaginty posługiwali się apostołowie.

Słucham?

Cytuj:
Kwestia uwierzenia w Jezusa nie ma tu nic do rzeczy. Dla potwierdzenia, że NT zawierał imię Jahwe dowodem jest prezentacja manuskryptów ksiąg Nowego Testamentu zawierających to imię, a nie strzępków Septuaginty.
Bez tego Twoja teza to zwykłe gołosłowie.

Informuję Cię uprzejmie że Septuaginta to nie jest NT.
Wię nie można zaprezentować manuskryptów Nowego Testamentu w strzępkach Septuaginty.

Pn maja 28, 2012 9:30 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

A możesz pokazać jakąkolwiek kopię tekstów ST, z której chrześcijanie usunęli imię Jahwe?

Teksty ST nie zawierały imienia Jahwe tylko tetragram.
Usunięto więc tetragram.

Pn maja 28, 2012 9:33 am
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 102 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona