Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So cze 06, 2020 11:50 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Czy wiara katolicka jest niezbędna do zbawienia? 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wiara katolicka jest niezbędna do zbawienia?
Mały Książę.

Polecam lekturę KKK.
Tam wszystko jest dokładnie wyjaśnione - rozdział trzeci punkt 846.

Pozdrawiam.

So kwi 27, 2013 9:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Niew-ny napisał(a):
Mały Książę.

Polecam lekturę KKK.
Tam wszystko jest dokładnie wyjaśnione - rozdział trzeci punkt 846.

Pozdrawiam.

Pamiętaj jednak aby nie stosować katechizmu z XXI wieku do sytuacji ze Średniowiecza. Papież wyraźnie pisze, że jest tylko jeden Kościół (rzymskokatolicki) i tylko jedna głowa tego Kościoła - Chrystus i zastępca Chrystusa, czyli Piotr i jego następcy - papieże. Zgodnie z bullą władza papieska i władza Chrystusa to jedno i to samo, dlatego papież nie podlega niczyjemu osądowi - ale sam wszystkich sądzi, a posłuszeństwo każdej ludzkiej istoty papieżowi jest konieczne do osiągnięcia zbawienia.

"Toteż oznajmiamy, twierdzimy, określamy i ogłaszamy, że posłuszeństwo każdej istoty ludzkiej Biskupowi Rzymskiemu jest konieczne dla osiągnięcia zbawienia." - pap. Bonifacy VIII

N kwi 28, 2013 8:42 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Mały Książę napisał(a):

Pamiętaj jednak aby nie stosować katechizmu z XXI wieku do sytuacji ze Średniowiecza. Papież wyraźnie pisze, że jest tylko jeden Kościół (rzymskokatolicki) i tylko jedna głowa tego Kościoła - Chrystus i zastępca Chrystusa, czyli Piotr i jego następcy - papieże. Zgodnie z bullą władza papieska i władza Chrystusa to jedno i to samo, dlatego papież nie podlega niczyjemu osądowi - ale sam wszystkich sądzi, a posłuszeństwo każdej ludzkiej istoty papieżowi jest konieczne do osiągnięcia zbawienia.

"Toteż oznajmiamy, twierdzimy, określamy i ogłaszamy, że posłuszeństwo każdej istoty ludzkiej Biskupowi Rzymskiemu jest konieczne dla osiągnięcia zbawienia." - pap. Bonifacy VIII

Nie wiedziałem , że piszemy o średniowieczu.
Po za tym poczytaj sobie co we współczesnym KKK. jest napisane o Papieżu .

Pozdrawiam.

N kwi 28, 2013 3:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Niew-ny napisał(a):
Nie wiedziałem , że piszemy o średniowieczu.
Po za tym poczytaj sobie co we współczesnym KKK. jest napisane o Papieżu

Współczesny KKK powstał w 1992 roku i nie jest nauczaniem wyczerpującym. A nauczanie Kościoła jest chociażby w bullach papieskich takich jak: Unam Sanctam.

Pozdrawiam

N kwi 28, 2013 3:59 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Nie wiem za bardzo jakie są twe intencje , ale przecież nie widać żadnych sprzeczności , natomiast widać ciągłość tej samej nauki.

Pozdrawiam.

N kwi 28, 2013 6:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Niew-ny napisał(a):
Nie wiem za bardzo jakie są twe intencje , ale przecież nie widać żadnych sprzeczności , natomiast widać ciągłość tej samej nauki.

Oczywiście, że w doktrynie katolickiej nie ma żadnych sprzeczności. Mogą być jedynie zmiany, które z czasem wprowadził Kościół, np. Msza św. w językach narodowych, rezygnacja z łaciny. Zmiana aranżacji ołtarza i orientacji kapłana itd. :)

Szczęść Boże.

N kwi 28, 2013 6:15 pm
Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
kropeczka_ns napisał(a):
jestem głeboko wewnętrznie przekonana że chrześcijanin, szczerze wierzący w Jezusa i powierzający mu swoje życie, zachowujący Przykazania będzie zbawiony. Podstawowym warunkiem zbawienia jest wiara w Chrystusa (nie w dogmat o Maryi, nie ma na ten temat ani słowa w Piśmie świętym!!!!! Maryja jak zapewne pamiętacie jest człowiekiem, nie Bogiem).
kropeczko droga...uważasz, że to iż Maryja jest Bogurodzicą tzn Matką Boga i Człowieka nie pochodzi z Pisma Świętego...?
Cytuj:
Chrystus mówi to tak jasno że nie wiem jak można jeszcze dyskutować "nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak przeze Mnie".
czy to, że tylko poprzez upodabnianie się do Chrystusa możemy zbliżyć się/przyjść do Ojca, wyklucza oddanie się w matczyną opiekę Bogurodzicy i bycie Jej poddanym tak, jak Jej opiece Jezus oddał swoje ziemskie życie i był Jej poddany...?

Sahcim to, że Maryja jest matką Boga i Człowieka nie oznacza, że jest Bogiem - o to jak mniemam chodziło Kropeczce_ns.
Oczywiście, że w drugiej części Swej wypowiedzi masz rację (choć włącza mi się "takale"), często to oddanie się w opiekę przekracza stan dopuszczalności i przeradza się bałwochwalstwo a to już nie jest dobre. Wspomnę może o forsowaniu V dogmatu maryjnego, a mamy teraz 4:

Cytuj:
I - "O Bożym Macierzyństwie Maryi" został ogłoszony na Synodzie w Efezie w 431 r. (święta Dziewica jest Matką Boga ponieważ według ciała porodziła słowo Boże, które ciałem się stało.)

II – „O Maryi zawsze Dziewicy” na Synodzie Laterańskim w Rzymie w 649 r. Ogłosił go papież Marcin I. (Ona poczęła bez nasienia, przez Ducha świętego... i bez naruszenia porodziła Go... i po Jego urodzeniu zachowała swe nienaruszone dziewictwo.)

III – "O Niepokalanym Poczęciu Maryi” dopiero w 1854 r. Ogłosił go papież Piusa IX. (Najświętsza Maryja Panna w pierwszej chwili swego poczęcia za szczególną łaską i przywilejem Boga Wszechmogącego, przez wzgląd na zasługi Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkie- go, została zachowana wolna od wszelkiej zmazy winy pierworodnej.)

IV – "O wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny” ogłoszono w 1950 r. Uczynił to papież Pius XII. (Niepokalana Boża Rodzicielka, zawsze Dziewica, Maryja, po wypełnieniu życia ziemskiego, została z ciałem i duszą do chwały niebieskiej wzięta.)
za Terasa z Forum Tradycji Katolickiej.

Czy jeśli nie modlę się do Maryi i świętych to jestem gorszym katolikiem? Czy modląc się do Boga bezpośrednio bez pośredników umniejszam Kościołowi i Obcowaniu Świętych?

Czy przeinaczone tradycyjne pozdrowienie katolickie:
"Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze dziewica" to nie jest bałwochwalcze, przecież tylko Boga wielbić można i Jemu cześć oddawać.

Pozdrawiam

Pn kwi 29, 2013 5:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
JarStary napisał(a):
Czy jeśli nie modlę się do Maryi i świętych to jestem gorszym katolikiem? Czy

Maryjność to element katolickiej pobożności, a może i tożsamości. A co sądzisz o modlitwie takiej jak różaniec ? Można odmawiać, czy to już bałwochwalstwo :? ?

Pn kwi 29, 2013 5:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
JarStary napisał(a):
Sahcim to, że Maryja jest matką Boga i Człowieka nie oznacza, że jest Bogiem - o to jak mniemam chodziło Kropeczce_ns.
a kto i gdzie tak twierdzi, iż Maryja, rodzicielka Boga i Człowieka jest... :x Bogiem ?
To, że Maryja dla katolików jest kimś więcej niż Bogurodzicą jest wymyłem "wojujacych" z KK neoprotestantów, często byłych katolików, którzy przez ileś tam dziesiąt lat modlili się do obrazów, a kiedy ktoś im wytłumaczył, że nie wolno modlić się do obrazów/figór, to odeszli od KK stwierdzając, że tam wszyscy się modlą do wytworów ręka ludzką uczynionych.
Ps...w kwesti co jest konieczne do zbawienia, to owszem wiara w Chrystusa jednak kto mówi iż wierzy w Chrystusa, a nie słucha Kościoła odnośnie Bogurodzicy ten błądzi, ponieważ
Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi; lecz kto Mną gardzi, gardzi Tym, który Mnie posłał. Łk.10:16
Cytuj:
Oczywiście, że w drugiej części Swej wypowiedzi masz rację (choć włącza mi się "takale"), często to oddanie się w opiekę przekracza stan dopuszczalności i przeradza się bałwochwalstwo a to już nie jest dobre. Wspomnę może o forsowaniu V dogmatu maryjnego
dlatego aby ten stan dopuszczalności był w odpowiednich granicach należy słuchać Kościoła...
Cytuj:
Czy jeśli nie modlę się do Maryi i świętych to jestem gorszym katolikiem? Czy modląc się do Boga bezpośrednio bez pośredników umniejszam Kościołowi i Obcowaniu Świętych.
sam sobie odpowiedz czy rozumiesz co znaczy świętych obcowanie jeżeli uważasz, że nie potrzebujesz ich obcowania za tobą...
Cytuj:
Czy przeinaczone tradycyjne pozdrowienie katolickie:
"Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze dziewica" to nie jest bałwochwalcze, przecież tylko Boga wielbić można i Jemu cześć oddawać.
no pięknie...jeżeli katolik się zastanawia czy to nie jest bałwochwalstwo, że po imieniu Jezusa oddaje się cześć i chwałę Maryi zawsze Dziewicy... :no: toż to Luter się w "grobie" przewraca gdyż pisał:
"Zaprawdę, Maria jest godną chwały i nigdy nie może być dosyć chwalona".
http://old.luteranie.pl/pl/?D=346
"Powinno się także Ją czcić..."

Pn kwi 29, 2013 8:58 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
sahcim

Dobrze napisałeś.
Dodam tylko , że pojęcia nie mam skąd niektórych członków KK. bierze się pokusa bycia "mądrzejszym " niż nauka którą Kościół Katolicki głosi .
To jest bardzo dziwne i niepokojące .

Pozdrawiam.

Pn kwi 29, 2013 11:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
JarStary napisał(a):
Tak kult Maryjny, ta mądra kobieta zapewne jest zdziwiona i nie bardzo Jej w smak taki obrót spraw.
a dlaczego Matka Pana i Królowa Nieba i Ziemi miałaby być zdziwiona tymi wyrazami czci i chwały, które są Jej składane przez wyznawców Chrystusa ze względu na wielkie rzeczy, które Jej uczynił Wszechmocny, a mianowicie takie iż poczęła, nosiła pod sercem i porodziła błogosławiony Owoc swego błogosławionego łona-Syna Bożego, Jezusa, skoro pełna Ducha Świętego sama prorokowała:
Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia Łk.1:48...
poza tym gdyby było tak jak tobie się wydaje JarStary, to w Jej objawieniach(uznanych przez Kościół za prawdziwe) Bogurodzica dała by temu wyraz, a skoro nie daje, tzn że fałszywa skromność jest Jej obca u Boga...
Cytuj:
Cóż Kościół Matka nasza, nikogo jednak nie zmusza do bałwochwalstwa.
wyjaśnisz bracie co masz na myśli pisząc o bałwochwalstwie...
Pozdrawiam z nocnego dyżuru...

Wt kwi 30, 2013 4:59 am
Odpowiedz z cytatem
Mały Książę
oczywiście, że masz rację, różaniec czy można odmawiać, pytasz. Jestem tylko zielonym-katolikiem więc nie wiem czy dobrze mówię: można odmawiać, choć wiesz niektórzy protestanci napisali by tutaj co i do czego :wink: . Ja akurat modlitwy różańcowej nie lubię, no jakoś mi nie podchodzi więc nie odmawiam, za to lubię pieśni Maryjne, mój chór ma ich kilka i lubię nimi się modlić.

Sahcim
chyba się nie zrozumieliśmy, czasem tak bywa.
Spytaj kapłana o tę modlitwę do świętych, jeśli odpowie w pokorze (chodzi mi o katolickie pojmowanie słowa pokora) to powie tak zapewne jak i mi, że nie jest konieczna, więc ja nie korzystam z tej formy modlitwy jeśli modlę się sam, z Kościołem i owszem modlę się za przyczyną świętych.
Nie chcę pisać o Luterze (oraz jego sportowym życiu w grobie :wink: ) i jego nauce, nie znam jej na tyle by się wypowiadać.
Jeśli chodzi o Obcowanie Świętych to:
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TD/communio_sanctorum.html
wiem, że wiesz może innym się przyda.
A Ty mi od razu napisałeś, że sam sobie odpowiedziałem :-(
Błogosławieństwo to:
http://digital.fides.org.pl/Content/638/nadolski.pdf ks. Bogusław Nadolski SChr, Poznań
I już chyba będzie jasne co miałem na myśli, może źle się wyraziłem,
Chodziło mi o to że często się tak zdarza (niestety), że kult Maryjny przeradza się w coś więcej czyli że niektórzy katolicy stawiają Maryję w miejscu przeznaczonym dla Boga - a to już jest bałwochwalstwo tak mniemam.
Kościół Nasz głosi nam Słowo Boga (użyte słowo zmusza faktycznie było niefortunne - chodziło o to że nie naucza inaczej), to tylko my ludzie Kościoła czasem coś tam przeinaczymy - po to więc mamy Kościół byśmy zrozumieli swój błąd - tak mi się wydaje.

Pozdrawiam

Wt kwi 30, 2013 9:45 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
JarStary napisał(a):
Mały Książę
oczywiście, że masz rację, różaniec czy można odmawiać, pytasz. Jestem tylko zielonym-katolikiem więc nie wiem czy dobrze mówię: można odmawiać, choć wiesz niektórzy protestanci napisali by tutaj co i do czego :wink: . Ja akurat modlitwy różańcowej nie lubię, no jakoś mi nie podchodzi więc nie odmawiam, za to lubię pieśni Maryjne, mój chór ma ich kilka i lubię nimi się modlić.

JarStary - ja kiedyś uważałem, że różaniec jest dobry jedynie do "klepania" przez stare "babcie różańcowe" i mohery. Myliłem się jednak. Modlitwa różańcowa może wiele zmienić w naszym życiu. Polecam artykuł Jacka Salija o różańcu, a tutaj zacytuje tylko fragment (na zachętę):

"Nieznane u nas fakty z dziejów różańcowego męczeństwa w dalekiej Japonii odsłaniają nie opublikowane jeszcze badania Józefa Klimurczyka OP. Wielu spośród chrześcijan więzionych za wiarę, a następnie zamordowanych w Dniu Wielkiego Męczeństwa, 10 września 1622 roku, przekazało swoim bliskim różańce, jakie w oczekiwaniu na śmierć sporządzili w więzieniu. Te otrzymane od męczenników różańce były przechowywane jako drogocenna relikwia – i były później zarówno świadectwem oskarżenia w następnych prześladowaniach, jak źródłem mocy dla następnych męczenników.

Owoce tych męczenników różańcowych – których imiona i liczbę zna jeden tylko Bóg – nieoczekiwanie objawiły się z górą dwa wieki później. Jak wiadomo, ostatnie prześladowania w Japonii – po których władze doszły do wniosku, że chrześcijan w tym kraju już nie ma – zakończyły się w roku 1637. Wtedy również zaczął się trwający aż do roku 1853 okres izolacji Japonii. Kilkanaście lat później, kiedy w Nagasaki francuscy misjonarze wybudowali kościół, zaczęli się do nich zgłaszać ukryci chrześcijanie, którzy przez prawie 250 lat bez księży i bez Eucharystii, a nawet bez Pisma Świętego, gruntownie odseparowani od Stolicy Apostolskiej i całego Kościoła, zdołali zachować – właśnie dzięki modlitwie różańcowej – wiarę katolicką. Ostatni misjonarze – jeszcze w pierwszej połowie XVII wieku – przekazali im trzy kryteria, po których będą mogli poznać tych głosicieli Ewangelii, którym powinni zaufać: będą oni czcić Maryję, uznawać Papieża i żyć w celibacie.

Temat męczenników różańcowych tutaj tylko sygnalizuję. Już Tertulian zauważył, że sanguis Martyrum – semen Christianorum – krew męczenników jest posiewem chrześcijan. Analogicznie, krew męczenników różańcowych na pewno przyczynia się do rozszerzania się w Kościele umiłowania modlitwy różańcowej. Dlatego powinniśmy sobie wzajemnie więcej o faktach takiego męczeństwa opowiadać. "

http://www.rozaniec.dominikanie.pl/005.html

Wt kwi 30, 2013 9:54 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
JarStary napisał(a):
Spytaj kapłana o tę modlitwę do świętych, jeśli odpowie w pokorze (chodzi mi o katolickie pojmowanie słowa pokora) to powie tak zapewne jak i mi, że nie jest konieczna, więc ja nie korzystam z tej formy modlitwy jeśli modlę się sam
a kiedy ty JarStary modlisz się sam tzn. Kościół chwalebny(triumfujący) w niebie, który nieustannie modli się za żyjących jeszcze na ziemi, nie uczestniczy, nie wstawia się za tobą w czasie twojej modlitwy...? Oznaką właściwego rozumienia Świętych Obcowania jest wzajemna relacja pomiędzy nami(będącymi w "drodze"), oczyszczającymi się w Czyśćcu, a Kościołem Chwalebnym w niebie, który jest wspólnotą świętych jest wzajemną więzią pomiędzy całym Kościołem-Mistycznym Ciałem Chrystusa, która wyklucza izolację, dlatego człowiek prawdziwie modlący się nigdy nie chce być sam tzn nie ma potrzeby izolacji od Kościoła...
Cytuj:
Nie chcę pisać o Luterze (oraz jego sportowym życiu w grobie :wink: ) i jego nauce, nie znam jej na tyle by się wypowiadać.
ależ ja dając ci przykład podejścia M.Lutra do kwesti oddawania czci i chwały Bogurodzicy nie chciałem żebyś mi pisał o nim ale byś dostrzegł brak podstaw do sugerowania, że pozdrowienie:
"Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze dziewica" jest jakimś bałwochwalczym pozdrowieniem skoro oddaje się w nim cześć i pozdrawia Jezusa(błogosławiony owoc łona Maryi) na pierwszym miejscu, a po Nim samą Maryję, która napełniona Duchem Świętym prorokowała iż błogosławić Ją będą wszystkie pokolenia, a Jej krewna Elżbieta w natchnieniu Ducha prorokowała iż jest błogosławioną między niewiastami...
Cytuj:
Błogosławieństwo to:
http://www.kkbids.episkopat.pl/uploaded ... aniec2.pdf

Wt kwi 30, 2013 10:46 pm
Odpowiedz z cytatem
Sahcim
staram się zrozumieć o co Ci chodzi, piszę tak byś Ty mógł zrozumieć co ja mam na myśli - widzę (powinienem napisać czytam, gdyż zauważyłem przy Tobie muszę wyrażać się jednoznacznie i bardzo dokładnie) Ty nie chcesz zrozumieć ani trochę, tego o czym piszę.
Biblia wyraźnie mówi komu należy się chwała i cześć (sam sobie znajdziesz odpowiednie fragmenty), Bogu więc tylko chwała i cześć - nie inaczej. Błogosławieństwo - to nie chwała w rozumieniu oddania czci, dlatego przeinaczone katolickie pozdrowienie jest dla mnie nie do przyjęcia i kropka (przynajmniej dla mnie) każdy ma prawo do swoich poglądów ja jestem pod tym względem tolerancyjny. Stary Testament - tam znajdziesz dużo wersetów o błogosławieństwie np.
Cytuj:
A Ozjasz powiedział do niej:
«Błogosławiona jesteś, córko, przez Boga Najwyższego,
spomiędzy wszystkich niewiast na ziemi,
i niech będzie błogosławiony Pan Bóg,
Stwórca nieba i ziemi,
który cię prowadził, abyś odcięła głowę
wodza naszych nieprzyjaciół.
Twoja ufność nie zatrze się aż na wieki
w sercach ludzkich wspominających moc Boga.
Niech to sprawi tobie Bóg, abyś była wywyższona na wieki
i ubogacona w dobra,
bo nie szczędziłaś swego życia,
gdy naród nasz był upokorzony,
ale przeciwstawiłaś się naszej zagładzie,
postępując prawą drogą przed Bogiem naszym»3.
A cały naród odpowiedział: «Niech tak będzie, niech tak będzie!»
BT Jdt 13, 18-20

Ja mówiąc o "modlitwie w samotności" (gdy modlę się sam) miałem na myśli moją rozmowę z Bogiem (tak pojmuję moją własną "prywatną" modlitwę) i wtedy nie bardzo chcę by się ktoś do niej wtrącał :wink: , bo czasem nawrzucam Bogu, a najczęściej to On mi nieźle dołoży - po cóż mi wtedy świadkowie. I to nie jest izolacja od Kościoła wręcz przeciwnie po takiej często ostrej dyskusji jestem bliżej Kościoła niż Ci się wydaje.
Tak już kończąc ten offtop to myślę, że w Kościele Katolickim (szczególnie polskim) za bardzo wyeksponowany jest kult maryjny, stąd też rodzą się dwuznaczności, a nawet herezje i nie musisz się z tym zgadzać. Dla przykładu dużo nabożeństw maryjnych a do Ducha Świętego?
Kult ten jest bardzo jarmarczno-odpustowy tak zresztą jak i Kościół w Polsce ale to tylko moja luźna uwaga.

Pozdrawiam

Cz maja 02, 2013 9:27 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona