Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt maja 29, 2020 10:18 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Dobre pytanie, ludzie słabej wiary, niech lepiej temat ominą 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dobre pytanie, ludzie słabej wiary, niech lepiej temat o
hmhmm napisał(a):
RobertoG
Tak jak pisałem, argumentacja ateistów się nie zmienia, bez względu na to, co usłyszą czy przeczytają. Ale co zauważyłem. Wielu z nich zostaje ateistami nie z powodu logiki, na którą się powołują, bo ona wcale nie rozwiązuje ich problemów.
Tu chodzi raczej o coś więcej np:
- homoseksualiści zwalczają Boga, bo On ma obrzydzenie do ich postępowania, rzecz jasna nie do nich jako osób

Bingo

Cytuj:
- Bardzo im się nie podoba istnienie piekła, choć Hitlera na przykład chętnie by tam umieścili

Bingo x2 (nie podoba im sie poprostu Bog, ktory by karal ludzi na pieklo - jak to zwykle bywa, czlowiek patrzy ze swojej perspektywy, jaki to on biedny)

Cytuj:
- Wysoki wymóg czystości seksualnej też wielu z nich nie jest w stanie znieść

Jak najbardziej, chociaz tu raczej mniejszy (tak mi sie wydaje), poniewaz wsrod katolikow przeciez takich osob nie brakuje

Cytuj:
I to są główne przyczyny moim zdaniem. Logika jest tu sprawą drugorzędną, sam Dawkins na przykład częściej w swoich wykładach korzysta z szyderstwa, czy wyrzucania kościołowi jego przeszłości niż z jakiejkolwiek logicznej argumentacji mającej udowodnić, że Boga nie ma.
Można by nawet przyjąć jego teorie, z tym, że on o nich wspomina zdawkowo w ogóle ich nie rozwijając. Często zaś wspomina o straszeniu dzieci piekłem, być może ma tutaj jakiś uraz. Bo rzeczywiście opowiadanie dzieciom o wiecznych mękach w drastyczny sposób jest raczej chybionym pomysłem. Takie rzeczy, to się opowiada starszym ludziom, którzy to zniosą. Jeśli ktoś się tak nad nim kiedyś znęcał, to się mu nie dziwię, że teraz się "mści".

To główne przyczyny. Niektórzy jak np Hitchens napatrzyli się na walki na tle religijnym (Irlandia Płn), czy inne poważne nadużycia wierzących i tutaj po prostu zostali zgorszeni.

Gdyby dotknąć tych głębszych, ukrywanych przed ludźmi przyczyn, to można by ich przekonać. Ale wykrycie ich u pojedynczej osoby w krótkiej rozmowie jest dość trudne.

Do tej pory nie spotkałem się z żadną ateistyczną koncepcją, która rzeczowo wyjaśnia w sposób pozareligijny wiarę w Boga ani która udowadnia, że go nie ma. To, co prezentują ateiści, to raczej ataki pod płaszczykiem pseudo psychologii, ubogiej z resztą.

Główny ich "oręż" to parodie, szyderstwa, dowody społeczne, tylko ja na przykład znam to wszystko i wiem jak działa. Nic sensownego u nich nie znalazłem. Ale wiadomo, jak ktoś ma powód to idzie w zaparte. Jeśli ateizm przynosi im jakąś psychologiczną korzyść (mogę robić co chcę, piekła nie ma itd), to najlepszy argument tego nie dotknie, jeśli nie jest powiązany z tą "potrzebą".

Nie od parady sie mowi, ze najwiekszym naszym darem od Boga jest wiara. Jak pieknie to sie sprawdza w kontekscie powyzszego? Wiara duzo nam daje i trzeba za nia dziekowac kazdego dnia i miec tylko nadzieje, ze wielu ateistow predzej czy pozniej uzyska rowniez i ten dar od Boga i podazy jego sladem.

Wt lip 01, 2014 11:19 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
RobertoG
Święte słowa. Niemożliwe byłoby się z nimi nie zgodzić :D
Rzeczywiście powinniśmy być wdzięczni za dar wiary, dzięki któremu patrzymy w przyszłość z nadzieją, zachwytem i pokorą.

A mówiąc jeszcze o ateistach znalazłem ciekawą debatę właśnie z nieżyjącym już, niestety, Hitchensem. Jest długa, aczkolwiek wydaje mi się ciekawa. Podnosi kilka ciekawych kwestii, na przykład taką, że Chrystus przyszedł na świat tuż przed nagłym bumem demograficznym. Polecam w wolnej chwili wszystkim, a raczej w wolnych dwóch godzinach.

https://www.youtube.com/watch?v=U7VI4GsQNnc

Śr lip 02, 2014 12:07 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Ogladalem ta debate. Jest bardzo dobra (nie dla Hitchensa), jednak trzeba pamietac, ze Lane Craig jest protestantem, a nie katolikiem, wiec wiele rzeczy ktore tam wypowiada nie sa zgodne z wiara katolicka.

Śr lip 02, 2014 8:25 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
hmhmm napisał(a):
Dlaczego najdoskonalsza istota we wszechświecie miałaby nakazywać stosować karę śmierci z tak nonsensownych powodów jak zbieranie drewna w sobotę?

Jakie czasy takie prawo.

Dlaczego Bóg ustami Mojżesza nakazał ,aby za wybity ząb karać wybiciem zęba ?Ponieważ przodkowie Mojżesza ,za podobny atak na ich wpół plemieńcu, potrafili wybić setki zębów.Wszystko po to ,aby "tamci" nigdy więcej w przyszłości nie ośmielili się ruszyć "naszego".Można więc powiedzieć ,że prawo Mojżesza stało się niezwykle miłosierną rewolucją jak na tamten okres.Co dalej ? Upłynęły kolejne wieki i kolejne pokolenia nauczyły się wypełniać "nowe prawo" ,a tu znowu BUM.Bóg mówi ,"gdy cię kto uderzy nie oddawaj mu jak Mojrzesz nakazał ,ale nadstaw mu drugi policzek".I teraz nasze pokolenie w którym dokonała się pewna dosyć istotna zmiana ,patrząc wstecz i zapominając o swoich "korzeniach" ,które można nazwać barbarzyństwem zadaje głupie pytanie.Dlaczego wtedy Bóg nakazał ostro karać za błahostkę ?

Bóg nas uwolnił i wyprowadził z głupoty w jakiej żyli ówcześni ludzie.
Lepsze pytanie jest takie: Jak Bóg musi kochać człowieka ,skoro będąc bytem doskonałym ,wszedł w dialog i przez wieki towarzyszył mordercą ,kazirodcą ,bałwochwalcą + cała inna ohyda ,która karty ST szczodrze wypełnia ?

Pn sie 11, 2014 11:57 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2